• Aktualności

            • Świętujemy Dzień Kobiet

            • 06.03 2020 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.  świętowaliśmy Dzień  Kobiet.  Z tej okazji  uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego „Bystrzaki”, wraz z opiekunem, panią Anną Sobieraj, przygotowali program artystyczny, podkreślający nieocenioną rolę płci pięknej w naszym życiu. Nie zabrakło również wzruszających  życzeń i kwiatów wręczonych przez chłopców, w imieniu całej męskiej społeczności szkolnej, na ręce dyrektora szkoły, pani Grażyny Sobieraj. Trafiały one także do Pań, które tego dnia spoglądały na męską część społeczności szkolnej z wyjątkową życzliwością, uznaniem i uśmiechem wartym najpiękniejszych i najdroższych  prezentów.

              Karina Rogowska

              nauczyciel ZSLiZ w Sulęcinie

          • Pamiętamy o Tych, którzy walczyli o wolną Polskę
            • Pamiętamy o Tych, którzy walczyli o wolną Polskę

            • 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To polskie święto państwowe poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia, którzy mając świadomość, że okupacja  niemiecka zastąpiona została radziecką, stanęli  w obronie  niepodległego  bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do życia w wolnej i suwerennej Ojczyźnie.W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie, uczciliśmy pamięć Tych Bohaterów, podejmując różne, ważne przedsięwzięcia.

              Uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pn. "Żołnierze Wyklęci - Pamiętamy", zorganizowanym przez nauczyciela plastyki panią Annę Kowalewską. Wyróżnione prace stworzyły wystawę w świetlicy szkolnej.  Ich autorami byli: Kamila Kowalska, Roksana Mikołajczyk, Kacper Siwak z klasy I LO oraz  Oliwia Chudecka, Weronika Pabian, Paweł Broniek, Piotr Tatera  z klasy I T ps/hot.

              Wielu wrażeń dostarczyła projekcja  filmu "Ułaskawienie" w której wzięliśmy udział w Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Reżyser Jan Jakub Kolski "oprowadzał" widzów przez historię, widzianą z perspektywy 17-letniego Janka, który opowiada o losie swoich dziadków, pokazując trudy życia w powojennej Polsce, ale też udowadniając, że pomimo przeciwności, wartości ludzkie nie zostały stłumione i miłość, odwaga i poświęcenie wciąż mogą być czymś, co daje nadzieję na przyszłość.

              Historie Żołnierzy Wyklętych, dylematy przed jakimi musieli stawać, w tych trudnych czasach stały się w tych dniach tematem licznych dyskusji nie tylko na lekcjach historii. Upamiętniając „Żołnierzy Wyklętych”, pokazaliśmy, że Ci, których komunistyczna propaganda przez wiele lat skazywała na zapomnienie i niebyt powracają i przypominając nam o  wartościach i postawach, dzięki którym nasza Ojczyzna przetrwała najtrudniejsze chwile dziejowe.

              Damian Kierzek

              nauczyciel ZSLiZ w Sulęcinie

            • A może by tak na „Hamleta”…

            • 26 lutego 2020 roku uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wraz z nauczycielkami języka polskiego: panią Elżbietą Czerwińską, panią Agnieszką Sobieraj, panią Anną Sobieraj udali się na wycieczkę do teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektakl pt. „Hamlet” w reżyserii Błażeja Peszka.Przedstawienie we współczesny sposób odpowiadało o niespełnionej miłości  i dramacie głównego bohatera utworu Szekspira. Spektakl poruszał wiele wątków takich jak miłość, śmierć, zdradę. Sugestywna, czasami zaskakująca charakteryzacja aktorów podkreślała dramaturgię przedstawienia. Dzięki temu mogliśmy zauważyć ponadczasowość szekspirowskiej tragedii. Aktorzy swoją grą wywoływali w nas wiele uczuć: od śmiechu do łez aż po mrożący krew w żyłach strach.Ważną rolę odgrywały także efekty świetlne oraz wspaniała scenografia. Publiczność doceniła przedstawienie gromkimi brawami.

              Zuzanna Zjawińska

              ucz kl. 1LO

          • Straż Graniczna – ciekawa oferta przyszłej pracy
            • Straż Graniczna – ciekawa oferta przyszłej pracy

            • 19 lutego 2020 r. młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem  Straży Granicznej  Panią Joanną Wiese.

              Uczniowie poznali strukturę, funkcjonowanie i specyfikę  pracy w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej.Celem spotkania było przybliżenie struktury, zapoznanie z warunkami płac jak i zatrudnienia w jej szeregach, płynącymi z tego tytułu korzyściami, przywilejami, warunkami pracy, możliwościami kształcenia i własnego rozwoju.  A wszystko po to, aby  w niedalekiej przyszłości zasilić szeregi jednostek terenowych i stać się ich funkcjonariuszem.Wielu uczniów naszej szkoły  planuje karierę w służbach mundurowych. Możliwości są nieograniczone, o czym przekonali się podczas spotkania.

              Karina Rogowska 

          • Smacznie i z Miłością
            • Smacznie i z Miłością

            • 14 II w dzień św. Walentego 2020r.  w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczczono Święto wszystkich zakochanych, zaprzyjaźnionych, ale też tych nieśmiałych, którzy nie zawsze potrafią mówić otwarcie o swoich uczuciach. Jedno jest pewne, symbolem tego dnia były czerwone serduszka i walentynkowe kartki wyciągnięte ze specjalnej skrzynki  i rozdane uczniom i przedstawicielom Grona Pedagogicznego. Oprócz  miłych życzeń, miłosnych sentencji, tradycyjnie już, nie zabrakło słodkich wypieków przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych, kawy, ciepłej herbatki, serwowanych w świetlicowej kawiarence, a także muzycznych przebojów o miłości.Słodko było również 20.02.2020r., kiedy świętowaliśmy tłusty czwartek, znany także jako zapusty. Społeczność szkolna mogła tego dnia skosztować pysznych pączków związanych z tradycją tego święta. Uczniowie zgodnie przyznają, że chwile spędzone w  świetlicowej kawiarence, gdzie przyjemne łączy się z pożytecznym,  należą do jednych z  przyjemniejszych w szkolnym życiu.

               

          • „Dualny system kształcenia zawodowego na pograniczu polsko-niemieckim w praktyce”
            • „Dualny system kształcenia zawodowego na pograniczu polsko-niemieckim w praktyce”

            • W grudniu zakończono realizację projektu pn. „Dualny system kształcenia zawodowego na pograniczu polsko-niemieckim w praktyce”, który Powiat Sulęciński realizował w partnerstwie z Miastem Frankfurt nad Odrą oraz we współpracy z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie i Zakładem Promocji Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii.Do udziału w pierwszym tego typu projekcie zaproszono 8 uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie oraz ich nauczycieli. W trakcie 10-dniowych modelowych zajęć treningowych, które odbyły się w Zakładzie Promocji Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą, zastosowane zostały innowacyjne metody nauczania praktycznego w branży budowlanej, szczególnie w budownictwie kubaturowym. Polscy i niemieccy uczestnicy projektu mogli wymienić się doświadczeniami, jak również informacjami o swoich oczekiwaniach wobec procesu kształcenia zawodowego. W ciągu dwóch tygodni zajęć sulęcińska młodzież miała okazję w praktyce poznać zasady funkcjonowania dualnego systemu kształcenia zawodowego, zgodnie z którym odbywa się nauka zawodu w Niemczech.W ramach projektu odbyły się także dwa spotkania warsztatowe, w których oprócz uczniów, udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, przedstawiciele Partnera i instytucji zajmujących się kształceniem zawodowym w Niemczech, doradcy zawodowi oraz przedstawiciele Euroregionu „Pro Europa Viadrina”.Celem realizowanego projektu było nawiązanie bezpośredniej współpracy w zakresie praktycznego kształcenia zawodowego młodzieży na pograniczu polsko-niemieckim i stworzenie młodym ludziom możliwości uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji, poprzez wypracowanie modelu transgranicznych kursów doskonalenia zawodowego.Projekt finansowany współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020.

          • „Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie”
            • „Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie”

            • W dniu 15 stycznia 2020r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyły się warsztaty kulinarne pt. „Zapomniane przepisy w Nowoczesnej Odsłonie”. Szkoła włączyła się w cykl warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Polska Inicjatywa Kulinarna, prowadzonych przez wybitnych kucharzy. Akcją objęto 16 szkół z całej Polski. Nasza szkoła jako jedyna  w województwie lubuskim wzięła udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

              Uczniowie klas II i III w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mieli okazję szlifować swoje umiejętności kulinarne pod okiem znanego Szefa Kuchni, Pana Łukasza Konika, jednej z najciekawszych postaci polskiej branży kulinarnej młodego pokolenia, kreatywnego poszukiwacza niezwykłych smaków, który pokazał, że  polska kuchnia nie musi być nudna. Młodzi kucharze wykorzystując regionalne specjały przygotowywali tradycyjne potrawy w nowatorski sposób.

              W menu znalazły się farszówki jeninskie z cielęciną i soczewicą, zupa niebecz, pierś z kaczki z puree z białej pietruszki i wątróbki w miodzie oraz indyk z podrobami w sosie demi glace. Młodzież aktywnie z wykorzystaniem nowatorskich metod pracy zdobywała nowe doświadczenia oraz pogłębiała tajniki gastronomii w nowoczesnej  odsłonie.

              Dzięki tym zajęciom  uczniowie  uświadomili sobie, że w kuchni naszego regionu drzemie wiele smaków, z których należy czerpać i o których nie można zapominać. Gotowanie pod okiem mistrza było dla naszych uczniów wspaniałym  przeżyciem i ważnym doświadczeniem na ścieżce kształcenia zawodowego. Całe wydarzenie relacjonowała TVP Gorzów. Będzie je można zobaczyć w telewizji 02.02.2020 r. o godzinie 18:30. Czujemy się szczególnie wyróżnieni i czekamy  na kolejne takie przedsięwzięcia, które inspirują i łączą  wszystkie pokolenia kucharskiego fachu.

              Nauczyciel przedmiotów zawodowych

              Beata Janicka

          • „Gwiazdy stańcie na chwilę” – Studniówka 2020
            • „Gwiazdy stańcie na chwilę” – Studniówka 2020

            • 10 stycznia 2020 r.,100 dni przed maturą odbył się Bal  tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.

              Takiej drugiej nocy nie będziesz miał, takiego nieba pełnego gwiazd. Gwiazdy, stańcie na chwilę, na jedną chwilę, której powiem trwaj. Tymi poetyckimi słowami, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Natalia Góreńczyk rozpoczęła jedną z najpiękniejszych uroczystości w życiu szkoły. W błysku fleszy, mieniących się kolorami przepięknych kreacji dam i eleganckich strojów dżentelmenów, gorąco powitano jej uczestników: Dyrektora Szkoły, panią Grażynę Sobieraj, władze samorządowe w osobach, Starosty Sulęcińskiego, pana Tomasza Jaskuły, Wicestarosty, pana Tomasza Prozorowicza, zastępcy burmistrza Sulęcina - pani Iwony Walczak, przedstawiciela Rady Rodziców, pani Angeliki Owczarek, wychowawców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, drogich rodziców i oczywiście dostojnych Bohaterów imprezy.

              Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych - Pani Grażyna Sobieraj, uroczyście otworzyła wielki bal młodości, zwracając się pięknymi słowami. Przemawiający goście, przedstawicie władz samorządowych: starosta sulęciński, pan Tomasz Jaskuła oraz zastępca burmistrza, pani Iwona Walczak, życzyli maturzystom dużo sukcesów i powodzenia na egzaminach. Do życzeń dołączyły, zabierając głos w imieniu rodziców, pani Angelika Owczarek oraz, w imieniu wychowawców, pani Agnieszka Sobieraj.

              Maturzyści nie szczędzili słów wdzięczności, które popłynęły w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do wspomagania ich edukacji i rozwoju. Kwiaty i wyrazy uznania skierowano do dyrektora szkoły, organu prowadzącego, ale też partnerów i przyjaciół szkoły oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. Otrzymali i usłyszeli je również wychowawcy, pani Elżbieta Czerwińska, pani Agnieszka Sobieraj, pani Jolanta Maciak, pan Krzysztof Jacniacki i pani Anna Sobieraj. Gorące podziękowania popłynęły także w stronę  rodziców, którzy jak powiedzieli uczniowie cyt. „nie tylko dzisiaj, nie tylko przez  lata nauki w liceum, czy technikum, ale przez całe życie byli i zapewne będą przy nas, wspierając nas swoją radą, pomagając, dodając otuchy, będąc wyrozumiałymi, cierpliwymi i o wielkim sercu.” Łzy wzruszenia popłynęły po policzkach rodziców, kiedy  usłyszeli dedykowany im utwór wyrażający naszą miłość i wdzięczność za rodzicielski trud.

              „Poloneza czas zacząć!”- te słynne słowa powtórzyli za wieszczem prowadzący uroczystość. Zgodnie z tradycją dały one sygnał do odtańczenia staropolskiego tańca, kończącego oficjalną część studniówki.

              Zabawa na sto dni przed maturą była przednia,  bo z nostalgią  wspomniano ją również w poniedziałek, 13.01.2020r., kiedy  ostatni raz zabrzmiał polonez, a pani dyrektor podziękowała za piękną i kulturalną zabawę. W finale, na otarcie łez, że koniec szkoły już blisko, a studniówka minęła, wszyscy poczęstowali się pysznym tortem.

              Przedstawiciele klas maturalnych: Jakub Ossowski, Daniel Leszczyński, Paula Wilimberg, Natalia Góreńczyk, Katarzyna Witkowska, Julia Rzepa, Karolina Kościuk i Dominika Kościecha, którzy dołożyli wszelkich starań i marzyli, aby Studniówka stała się niezapomnianym wydarzeniem, w imieniu swoim oraz koleżanek i kolegów składają gorące podziękowania Wszystkim, dzięki którym to marzenie się spełniło.

              Natalia Góreńczyk

              Karina Rogowska

          • W oczekiwaniu na jedyne takie w roku Święta
            • W oczekiwaniu na jedyne takie w roku Święta

            • W przedświątecznym tygodniu, uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a także zaproszeni Goście spotykali się, by wspólnie świętować nadchodzące Boże Narodzenie i Nowy Rok.

              Przedstawienie przygotowane i wystawione w dniu 18.12.2019r przez uczniów koła teatralnego „ Bystrzaki” pod kierunkiem pani Anny Sobieraj, uzmysłowiło nam jak ważne jest dostrzeganie  osób potrzebujących pomocy, pokazało istotę  i wymiar miłości, altruizmu, ciepła, które czasem niewielkim zaangażowaniem może popłynąć z naszych serc. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj życzyła  Wszystkim zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, wymarzonych prezentów, a przede wszystkim  dużo zdrowia, spokoju, pogody ducha i miłości w nadchodzącym  Nowym Roku.

              Także tego dnia, z byłymi i obecnymi pracownikami szkoły spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, starosta sulęciński, pan Tomasz Jaskuła oraz wicestarosta, pan Tomasz Prozorowicz. Symboliczne prezenty, piękne podziękowania za całoroczną pracę oraz świąteczno – noworoczne  życzenia  wzruszyły uczestników spotkania i wprowadziły w świąteczny, bożonarodzeniowy klimat.

              Przez kolejne dni, dzielące nas od tych najpiękniejszych w całym roku Świąt rozbrzmiewały w całej szkole dźwięki kolęd i pastorałek, unosił się zapach wigilijnych potraw, szeleściły papierki prezentów, a z ust do ust płynęły życzenia…

              Karina Rogowska

            • „Sulęcińska Budowlanka” – już dzisiaj wiem, że było warto

            • „Dokonując wyboru kierunku kształcenia w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  - od początku wiedziałem, że wybór zawodu technik budownictwa przyniesie mi dużo satysfakcji. I tak się dzieje, bo na początku mojej nauki w szkole miałem już ogromną przyjemność uczestniczenia w projekcie, który miał miejsce w Niemczech. To projekt, który został stworzony we współpracy z p. Dyrektor Grażyną Sobieraj, Starostą Sulęcińskim p. Tomaszem Jaskułą  i Dyrektorem Berufsbildungszentrum we Frankfurcie nad Odrą. Prace jakie wykonywaliśmy były ściśle związane z naszym zawodem. Były to m.in.: prace murarskie, wykonywane na podstawie profesjonalnych rysunków technicznych w języku niemieckim. Każdy z nas miał własne stanowisko pracy, wyposażone w niezbędny sprzęt. Mieliśmy możliwość korzystania z wszelkich materiałów budowlanych, które posłużyły nam do wybudowania projektów elementów domu, okien, muru różnymi technikami łączeń. Te 2-tygodnie praktyki dały nam nie tylko możliwość rozwoju, ale przede wszystkim ogromny zastrzyk wiedzy budowlanej i zawodowego języka niemieckiego. W zakresie budownictwa zdobywaliśmy pierwsze i najważniejsze szlify w tym zawodzie, które będą procentowały ogromnym doświadczeniem, a którym podzielimy się z młodszymi kolegami podczas wspólnej pracy w nowoczesnych warsztatach.

              Dziękuję w imieniu chłopaków wszystkim osobom zaangażowanym w organizację praktyk w Niemczech, bo wyjazd i pobyt tam uświadomił nam, że wybór zawodu był strzałem w 10. Dziękujemy pięknie za  szkołę i nowy kierunek kształcenia”.

              Dnia 29 listopada 2019 r. uczniowie technikum w zawodzie technik budownictwa w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie zakończyli 10-dniowe modelowe zajęcia treningowe, które zorganizowane zostały w ramach projektu „Dualny system kształcenia zawodowego na pograniczu polsko-niemieckim w praktyce". W ciągu dwóch tygodni zajęć praktycznych młodzież miała okazję poznać zasady funkcjonowania dualnego systemu kształcenia zawodowego, zgodnie z którym odbywa się nauka zawodu w Niemczech. W czasie pobytu w Zakładzie Promocji Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą uczniowie pod okiem profesjonalnego instruktora zgłębiali techniki prac budowlanych.

              Na zakończenie pobytu każdy z nich otrzymał certyfikat potwierdzający ukończenie kursu. Młodzież bardzo pozytywnie oceniła pobyt w Niemczech oraz tamtejszy system kształcenia zawodowego.

              Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu INTERREG  VA Brandenburgia - Polska 2014 - 2020.

              Kirył Sokolouskij

              Agnieszka Czarnecka

          • Przedświąteczne akcje Samorządu Uczniowskiego
            • Przedświąteczne akcje Samorządu Uczniowskiego

            • Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie miał w grudniu bieżącego roku ręce pełne pracy.  6 grudnia wspieraliśmy św. Mikołaja w rozdawaniu słodkich prezentów i przystrajaniu szkoły na nadchodzące  Święta Bożego Narodzenia.  W tym wyjątkowym czasie  nie zapomnieliśmy także o potrzebujących, włączając się w akcje wolontariackie.

              Od 11.12.19r  wraz z harcerzami zorganizowaliśmy Akcję Charytatywną „Raj Paczka”. Zbieraliśmy żywność, zabawki, środki czystości i wszystkie rzeczy, które powinny znaleźć się w świątecznej paczce, by pomóc innym rodzinom spędzić te święta radośnie . Paczki zostały popakowane i rozwiezione do rodzin i podopiecznych DPS w Tursku.

              Nie zapomnieliśmy także o podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sulęcinie, odwiedzając ich i biorąc udział w Kiermaszu Grudniowym, który zachwycił nas pomysłowością i pięknym wykonaniem nie tylko świątecznych ozdób i rękodzieła.  Z kolei w szkole zorganizowaliśmy Kiermasz Bożonarodzeniowy dla uczniów i rodziców. Stroiki, ozdoby, pierniczki i ciasteczka cieszyły się dużym powodzeniem.

              Z całego serca chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy licznie włączyli się w nasze akcje. Dziękujemy za Wasze wsparcie. Życzymy Wesołych Świąt.

              Samorząd Uczniowski

              Klaudia Lachowska

              Piotr Skrzypacz

              Wiktoria Ziomek

          • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone
            • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

            • W dniu 9 grudnia 2019 r., w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów z województwa lubuskiego. Nagrodzonych zostało 106 uczniów, a wśród nich Weronika Młyńczak i Natalia Gałaj, uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Weronika otrzymała tę nagrodę już po raz drugi. Dyplomy wręczyli stypendystom Roman Sondej – Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty. Serdecznie gratulujemy i życzymy mnóstwa, nie tylko naukowych, sukcesów.

              Karina Rogowska

          • Symboliczne Otwarcie Drzwi do nowego kierunku kształcenia
            • Symboliczne Otwarcie Drzwi do nowego kierunku kształcenia

            • W dniu 4 grudnia 2019 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie miała miejsce  oficjalna  prezentacja nowopowstałych warsztatów dla potrzeb kształcenia w branży budowlanej. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Modernizacja warsztatów budowlanych w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie” z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 823.727,99 zł. Całkowity koszt projektu to 992.306,35 zł.

              Uroczystość odbyła się w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, pracodawców, przyjaciół Szkoły.Symbolicznego otwarcia drzwi dokonali wspólnie z Dyrektorem Szkoły, panią Grażyną Sobieraj: Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, pan Roman Sondej, Starosta Sulęciński, pan Tomasz Jaskuła, Burmistrz Sulęcina, pan Dariusz Ejchart, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sulęcinie, pan Leszek Pawlak, Naczelnik Wydziału Dróg Inwestycji i Zamówień Publicznych, pan Kazimierz Gryz oraz Wykonawcy inwestycji,  państwo Agata i Michał Piekarscy.Wielką radość sprawili nam swoją obecnością, m.in.: Lubuska Kurator Oświaty, pani Ewa Rawa, zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu  Marszałkowskiego, pan Adam Misiaszek, Wicestarosta Powiatu Sulęcińskiego, pan Tomasz Prozorowicz, Radni Powiatu Sulęcińskiego: pani Gabriela Trzpis, pani Agnieszka Sławiak, pani  Żaneta Murmyło, pan Dawid Wygiera, pan Andrzej Kuchnio, pan Sławomir Słonik, pan Krzysztof Sobieraj, pan Artur Wysokiński, jak również Wiceburmistrz Torzymia, pan Robert Borkowski, zastępca wójta Gminy Krzeszyce, pani Sylwia Ławniczak - Karbowiak oraz dyrektorzy lokalnych szkół, placówek oświatowych i  pracownicy organu prowadzącego.

              Poświęcenia dokonał ks. Piotr Mazurek, proboszcz parafii w Sulęcinie.  Wielofunkcyjny nowoczesny obiekt, w którym do dyspozycji uczniów, nauczycieli przygotowano najnowszej generacji wyposażenie techniczno – dydaktyczne: maszyny, urządzenia, wzorce materiałowe, sprzęt komputerowy, multimedialny zgodny ze standardami kształcenia pozwoli  na profesjonalne zdobywanie wiedzy i umiejętności w zawodach: murarz - tynkarz, betoniarz - zbrojarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter konstrukcji budowlanych oraz technik budownictwa.

              Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie to szkoła, która dynamicznie dostosowuje się do potrzeb lokalnego rynku pracy. Oddaliśmy już do użytku bogato wyposażone warsztaty mechaniczno – mechatroniczne, krawieckie, hotelarskie, ekonomiczne, logistyczne, gastronomiczne. Marzyliśmy o kolejnych i są: nowe, piękne, które z pewnością  pozwolą w znacznym stopniu - na przestrzeni najbliższych lat zapełnić deficyt pracowniczy  w budownictwie. Ta bogato wyposażona inwestycja powstała z myślą o uczniu i dla ucznia. Chcemy, aby nasza szkoła była miejscem szczególnym. Miejscem gdzie ma królować mądrość, kreatywność, profesjonalizm, bo wyniki w nauce, osiągnięcia młodzieży stanowią Jej najcenniejszy dorobek. Inwestowanie w rozwój kształcenia zawodowego w budownictwie to zasługa wielu podmiotów,  które aktywnie wspierały dążenia Szkoły do bieżących potrzeb, do nowoczesności. Szczególne słowa podziękowania z ust dyrektora Szkoły popłynęły do tak ważnych Gości, których zaangażowanie  sprawiło, że nowopowstały obiekt jest i będzie wizytówką nie tylko naszej Szkoły, naszego Powiatu, ale także Regionu i  Kraju.

              Dyrektor

              Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych

              im. Unii Europejskiej w Sulęcinie

              Grażyna Sobieraj

          • Ostatnie pożegnanie śp. Leona Szczepańskiego
            • Ostatnie pożegnanie śp. Leona Szczepańskiego

            • Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy Pana Leona Szczepańskiego, człowieka, który zapisał się na zawsze w pamięci wielu z nas. Osobę  niezwykłą, serdeczną, otwartą na ludzi, świat i jego sprawy. Nauczyciel z powołania, bezgranicznie oddany Młodzieży i  pracy pedagogicznej. Całe swoje życie zawodowe związany był z Zespołem Szkół Licealnych i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie.

              Od 1964 r.  jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w branży mechanicznej, po siedmiu latach jako wicedyrektor, a od 1979 r.  przez okres 25 lat, jako dyrektor szkoły. Praca, autorytet, powaga dostojność śp. Leona Szczepańskiego miały ogromny wpływ na pozytywny wizerunek lokalnej oświaty. Nie sposób wymienić wszystkich Jego osiągnięć, przedsięwzięć, celów. Było ich  tak wiele. Szczególnie należy podkreślić te najważniejsze -  efekty jego pracy, które owocują po dzień dzisiejszy w życiu wielu tysięcy uczniów, absolwentów.

              W dniu 30 listopada 2019 r. dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie uczestniczyli z potrzeby serca w uroczystości pogrzebowej, dziękując jeszcze raz w chwili, gdy ziemska pielgrzymka dobiegła końca. Śp. Leon Szczepański zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej szkoły, a jego cząstka zawsze będzie w niej obecna. Ta śmierć jest dla nas wszystkich bolesnym wydarzeniem. Na zawsze pozostanie w Naszej pamięci. Odpoczywaj w pokoju.Cała Społeczność Szkolna minutą ciszy uczciła Jego pamięć

              Dyrektor

              Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych

              im Unii Europejskiej w Sulęcinie

              Grażyna Sobieraj

          • Szach i mat – najlepsi w powiecie
            • Szach i mat – najlepsi w powiecie

            • 21.11.2019 r uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie odnieśli sukces zdobywając  pierwsze miejsce w Turnieju Powiatowym w Szachach Drużynowych, który odbył się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury w ramach Licealiady 2019. Po wcześniejszych zmaganiach w konkursie szkolnym,  nasi najlepsi uczniowie: Oliwia Musin, Weronika Kłosińska, Damian Świerc i Kamil Kupisz stanęli w szranki z uczniami I LO w Sulęcinie. Współorganizatorem obu imprez był współpracujący z nami od wielu lat pan Janusz Kuśnierz sędzia szachowy klasy państwowej.

              Szachy to wspaniały trening logiki, koncentracji oraz samodyscypliny. Rywalizacje na planszy stwarzają nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy i fantazji, kształcą wyobraźnię przestrzenną, pamięć i uwagę, wdrażają do stosowania w życiu zasady „fair play”. Po raz kolejny nasi uczniowie będą mogli przekonać się o tym już 3 grudnia 2019 r. w finale wojewódzkim. Gratulujemy i życzymy powodzenia.

              Karina Rogowska

          • Z dumą i klasą
            • Z dumą i klasą

            • Na imię ma Wiktoria, pochodzi z okolic Sulęcina i co ważne jest absolwentem klasy mundurowej naszej szkoły, którą ukończyła w ubiegłym roku szkolnym. Tuż po zakończeniu nauki wraz z kilkoma koleżankami postanowiła złożyć wniosek o powołanie do służby przygotowawczej w Wojsku Polskim. Po spełnieniu wymogów proceduralnych związanych z kwalifikacją wojskową oraz pozytywnym rozpatrzeniu kandydatury została skierowana do odbycia służby przygotowawczej w jednostce wojskowej. Już 5 października br. w obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz wśród ok. 2500 żołnierzy i 1800 elewów z całego kraju, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i rozpoczęli służbę przygotowawczą złożyła uroczystą przysięgę wojskową. Na uwagę zasługuje fakt, że jako jedna z tej olbrzymiej ilości wojska znalazła się w czwórce żołnierzy wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Ceremonia przysięgi wojskowej odbyła się w miejscu szczególnym dla każdego Polaka, miejscu, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe, czyli na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po uroczystej przysiędze wojskowej wraz z delegacją żołnierzy na czele z Ministrem Obrony Narodowej złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

              Uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym są dumni z tego, że nasza absolwentka godnie i z honorem reprezentuje postawy, które staramy się krzewić wśród naszych uczniów i które pozytywnie wpływają na kształtowanie wizerunku szkoły i naszego regionu.

              mjr rez. Mariusz Brzozowski

          • 101 lat niepodległej Polski
            • 101 lat niepodległej Polski

            • 8 listopada 2019r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się uroczystość, podczas której świętowaliśmy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podobnie jak  przed rokiem nasza szkoła wzięła udział  w Akcji  „Szkoła do hymnu", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Edukacji. O godzinie 11.11. na tle biało – czerwonej flagi, prezentowanej przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Hymn Polski.

              Koło Teatralne Bystrzaki po kierunkiem pani Anny Sobieraj przygotowało z tej okazji  montaż słowno-muzyczny pt: „To jest Polska”. Opowieść o rozbiorach, przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego przed wymarszem I Kompanii Kadrowej, słowa przysięgi na wierność Ojczyźnie, wiersze i pieśni patriotyczne, przeniosły zebranych w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność, ale także skłoniły do refleksji nad współczesną Polską, naszymi postawami, naszym patriotyzmem. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj, dziękując społeczności szkolnej za godne uczczenie Rocznicy Niepodległości, przypomniała o konieczności pamiętania  o tych, którzy dla nas tę wolność wywalczyli nie tyko dzisiaj, ale każdego dnia.

              Karina Rogowska

          • „Trasą hoteli i restauracji”- obóz naukowy
            • „Trasą hoteli i restauracji”- obóz naukowy

            • W dniach 06-08.11.2019r. młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa, uczestniczyła w obozie naukowym ,,Trasą hoteli i restauracji”. Trzydniowy pobyt w Poznaniu zorganizowany był w ramach projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”.

              Uczestnicy obozu wzięli udział w zajęciach w trakcie których mieli możliwość pogłębienia wiedzy z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Podczas wizyt studyjnych uczniowie zwiedzali ,,od kuchni’’ ciekawe poznańskie obiekty turystyki, rekreacji, wypoczynku w niecodziennych kontaktach w rzeczywistych warunkach pracy. W restauracji „Bamberka” jej właściciele zapoznali młodzież z tajnikami profesjonalnej obsługi klienta, działalnością marketingową obiektu oraz pokazali w jaki sposób rozwijać własny warsztat pracy. Młodzież miała możliwość spróbowania tradycyjnych, regionalnych przystawek, dań gorących. W hotelu IBB Andresia**** uczestnicy zobaczyli  z bliska na czym polega praca w różnych częściach hotelu, jakie standardy obowiązują w obiekcie, jak wyposażone są poszczególne rodzaje jednostek mieszkalnych.

              Obóz naukowy to czas nie tylko zdobywania wiedzy, umiejętności, ale także nowe, niezapomniane doświadczenie, motywujące do podnoszenia kwalifikacji, dbania o rozwój osobisty i przyszłą karierę.

              Joanna Piotrowska

              nauczyciel

            • „Żołnierz zawodem na życie”

            • 6 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyło się pierwsze z zaplanowanych w tym roku szkolnym spotkań z przedstawicielem Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wlkp. Adresatem interaktywnych zajęć prowadzonych przez pana kpt. Daniela Krutowa oficera wydziału rekrutacji byli uczniowie klas maturalnych, którzy wkrótce opuszczą mury szkoły i już dzisiaj planują swoją przyszłość zawodową.

              Celem prezentacji było przedstawienie możliwych ścieżek kariery oraz korzyści płynących z pełnienia zawodowej służby wojskowej. Młodzież zdobyła wiele cennych informacji o rozwoju zawodowym w wojsku, który można rozpocząć od służby przygotowawczej poprzedzonej postępowaniem rekrutacyjnym w korpusach szeregowych zawodowych i podoficerów. Kolejną drogą jest służba kandydacka na wyższych uczelniach, pozwalająca uzyskać mianowanie na pierwszy stopień oficerski. Obecnie Siły Zbrojne RP prowadzą nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej zapewniających bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

              Szeroki wachlarz możliwości rozpoczęcia pracy w wojsku może stać się dla wielu absolwentów naszej szkoły dobrą alternatywą rozwoju zawodowego. Do wyboru takiej ścieżki kariery mogą zachęcić godne wynagrodzenie oraz bogate zaplecze socjalne.

              Jadwiga Tamulewicz

          • Podróż dookoła świata – „Paździory” 2019
            • Podróż dookoła świata – „Paździory” 2019

            • Dnia 29 października 2019r. zgodnie z coroczną tradycją w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyły się „Paździory” - uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów  w poczet społeczności szkolnej.  Organizatorem imprezy byli ubiegłoroczni zwycięzcy  klasa II Liceum Ogólnokształcącego z wychowawcą panią Ireną Romanowską, która profesjonalnie  przewodniczyła w uczniowskiej wycieczce dookoła świata. Byliśmy w Meksyku, Indiach, Japonii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szkocji, Polsce, Grecji, Rosji i Egipcie. Dzięki ciekawym, barwnym prezentacjom przypomnieliśmy sobie ważne informacje, pogłębiliśmy wiedzę o kulturze, tradycji, obyczajach i smakach tych krajów. Nie zabrakło także autorskich wierszy i piosenek z życia klas i quizu z wiedzy o szkole.

              Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj dokonała tradycyjnego obcięcia ogonów, życząc nowym uczniom samych edukacyjnych sukcesów i dużo radości w szkolnej wędrówce, następnie pogratulowała zwycięzcom. Najlepszą okazała się klasa I Liceum Ogólnokształcącego - wychowawca pani Anna Kowalewska, drugie miejsce trafiło do klasy I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych – wychowawca pani Agnieszka Czarnecka, a trzecie do klasy I Technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych i technik hotelarstwa – wychowawca pani Karolina Ignatowicz. Słodkości i upominki dla klas były nagrodą i podziękowaniem za  wspaniałą, wspólną zabawę.

              Karina Rogowska

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
      • 95 755 24 75
      • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
      • 95 755 24 75
      • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
  • Galeria zdjęć

      brak danych