• Aktualności

     • Miejsko – gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
      • Miejsko – gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

      • W dniu 26.02.2019 r., o godz. 10.00, w Szkole Podstawowej nr 2, im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, odbyły się Miejsko – gminne eliminacje do Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wśród finalistów I miejsce zajął Daniel Bakowicz, III miejsce Sroka Łukasz i IV miejsce Witkowski Hubert.Wszyscy nasi uczniowie awansowali do Eliminacji Powiatowych, które odbędą się 22.03.2019 w I LO im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie.Pani Dyrektor Grażyna Sobieraj podziękowała i pogratulowała wyników oraz życzyła kolejnych sukcesów w Turnieju OTWP.

       Mariusz Kulossa

     • Współpraca pomiędzy LFE sp.z.o.o. sp.k. w Sulęcinie a ZSLiZ w Sulęcinie
      • Współpraca pomiędzy LFE sp.z.o.o. sp.k. w Sulęcinie a ZSLiZ w Sulęcinie

      • W dniu 14.02.2019 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie została podpisana kolejna  umowa patronacka pomiędzy  szkołą, a firmą Living Furniture Europe sp.z.o.o. sp.k.w Sulęcinie. Cel wspólnego przedsięwzięcia to przede wszystkim wdrażanie dualnego systemu kształcenia, stwarzanie możliwości ściślejszego powiązania kształcenia teoretycznego z praktyką zawodową, a tym samym podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego w powiecie sulęcińskim, ściśle dostosowanego do potrzeb lokalnego rynku pracy.Współpraca pomiędzy stronami będzie obejmowała  wiele obszarów: pomoc i wsparcie w zakresie realizacji programu nauczania przedmiotów z wykorzystaniem rzeczywistych warunków zakładu pracy, możliwość bezpośredniej współpracy z pracownikami na poszczególnych stanowiskach, podjęcie działań umożliwiających wymianę doświadczeń pomiędzy pracownikami Firmy i nauczycielami zawodu.Szkoła  wykorzysta  z pewnością  potencjał firmy dla potrzeb kształcenia wielu  zawodach. Obie strony będą prowadzić kampanie informacyjne dotyczące zasad funkcjonowania oraz celów pieczy patronackiej i działalności patrona.  W uroczystości podpisania wzięli udział przedstawiciele firmy, wicestarosta sulęciński, pan Tomasz Prozorowicz, dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele. Sygnatariuszami umowy byli,  dyrektor szkoły, pani  Grażyna Sobieraj, natomiast ze strony patrona dyrektor Living Furniture Europe sp.z.o.o. sp.k. pan Mariusz Pawlak. Jak podkreśliła pani dyrektor Grażyna Sobieraj, kolejny partner - przedsiębiorca to szansa na dalszy rozwój szkoły, stwarzanie warunków dla efektywnej  nauki zawodu i perspektyw na przyszłość dla uczniów, nauczycieli i lokalnego środowiska.

       Tekst i foto

       Karina Rogowska

     • Pamiętając o symbolach miłości…
      • Pamiętając o symbolach miłości…

      • 14 II w dzień św. Walentego 2019r.  w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczczono święto wszystkich zakochanych, zaprzyjaźnionych, ale też tych nieśmiałych, którzy nie zawsze potrafią mówić otwarcie o swoich uczuciach. Jedno jest pewne, symbolem tego dnia były czerwone serduszka i walentynkowe kartki wyciągnięte ze specjalnej skrzynki  i rozdane uczniom oraz przedstawicielom grona pedagogicznego. Oprócz  miłych życzeń, miłosnych sentencji, tradycyjnie już, nie zabrakło słodkich wypieków przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych, kawy, ciepłej herbatki, serwowanych w świetlicowej kawiarence, a także muzycznych przebojów o miłości, które wyśpiewali utalentowani uczniowie, bawiąc się wspólnie podczas walentynkowego karaoke.  A jaki kolor rządził w szkole  tego dnia ? Oczywiście czerwony, kolor miłości.

        

     • "Niech żyje Bal" - Studniówka 2019
      • "Niech żyje Bal" - Studniówka 2019

      • 12 stycznia 2019 r. odbył się Bal  tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.Do Studniówki cała społeczność szkolna przygotowywała się jak zwykle z wielkim przejęciem i  zaangażowaniem, aby ta   jedna z najważniejszych i najpiękniejszych uroczystości w życiu szkoły odbyła się z godną jej oprawą i należnym splendorem.  Tak też się stało. Emocje tego wieczoru sięgnęły przysłowiowego zenitu, a to za sprawą pięknej scenerii, eleganckich kreacji studniówkowych, ale nade wszystko wyjątkowych, uczuć, wzruszeń, zawartych w słowach, piosenek, przemówień, podziękowań, życzeń, które  popłynęły tego wieczoru z wielu ust.Gromkimi fanfarami powitano jej uczestników:  Dyrektora Szkoły, panią Grażynę Sobieraj, władze samorządowe w osobach, Starosty Sulęcińskiego, pana, Tomasza Jaskuły Wicestarosty, pana Tomasz Prozorowicza, Wychowawców, Nauczycieli, Pracowników administracji i obsługi, drogich Rodziców i oczywiście dostojnych Studniówkowiczów.Z ciepłym, pełnym serdeczności i  wiary w przyszłość  przesłaniem zwróciła się do wszystkich zebranych pani  Dyrektor.

       Życzenia nie tylko maturalnych sukcesów złożyli także starosta sulęciński, pan Tomasz Jaskuła, i przemawiające, w imieniu rodziców, pani Bożena Janicka oraz, w imieniu wychowawców, pani Anna Sobieraj, która powiedziała, że fragment drogi życiowej abiturientów związany z naszą szkołą powoli i nieubłaganie dobiega końca i życzyła, by uczniowie zachowali miłe wspomnienia. Maturzyści nie szczędzili słów wdzięczności, które popłynęły w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do wspomagania ich edukacji i rozwoju. Kwiaty i wyrazy uznania skierowano do dyrektora szkoły, organu prowadzącego, oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. Otrzymali  je również wychowawcy, pani Anna Sobieraj, pani Agnieszka Czarnecka, pani Jadwiga Tamulewicz, pani Monika Hartman. Gorące podziękowania usłyszeli także    rodzice, którzy jak powiedzieli uczniowie cyt „nie tylko dzisiaj, nie tylko przez  lata nauki w liceum czy technikum,  ale przez całe życie byli i zapewne będą przy nas, wspierając nas swoją radą, pomagając, dodając otuchy, będąc wyrozumiałymi i cierpliwymi w zachęcaniu  nas do pokonywania przeszkód.”. Łzy wzruszenia popłynęły po wielu twarzach, a serca mocniej  zabiły, kiedy Kinga Kowalska z klasy IV Thżug i towarzyszące jej uczennice oraz  absolwentka naszej szkoły Nikola Kurasik  zaśpiewały piękne  utwory - podziękowania.„Poloneza czas zacząć!”- te słynne słowa  powtórzyli za wieszczem prowadzący uroczystość. Zgodnie z tradycją, dały one  sygnał do odtańczenia staropolskiego tańca, kończącego oficjalną część studniówki. A potem była już tylko wspaniała zabawa, w doskonałej atmosferze z wyśmienitym menu i oprawą muzyczną, aż do pierwszego piania kura.

       Karina Rogowska

       Anna Sobieraj

     • „Niech błyśnie pierwsza gwiazdka”
      • „Niech błyśnie pierwsza gwiazdka”

      • Tydzień poprzedzający Boże Narodzenie upłynął w Zespole  Szkół Licealnych im Unii Europejskiej w Sulęcinie w rytmie świątecznych spotkań. 18.12.2018r. gościliśmy przedstawicieli środowisk kombatanckich, sybirackich i kresowych. Na  zaproszenie odpowiedzieli także  członkowie chóru Biały Orzeł w Sulęcinie.  Wszystkich zebranych  serdecznie powitali dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj  oraz starosta sulęciński, pan Tomasz Jaskuła.  Uroczystość była  okazją do wysłuchania poezji, wspólnego kolędowania, ale także do wspomnień, ukazania i zatrzymania w pamięci opowieści o minionych czasach, trudnej historii naszego kraju, niezwykłych losach naszych przodków.Ciepła, świąteczna  atmosfera panowała również przez kolejne dni,  podczas klasowych  i szkolnych spotkań wigilijnych. Tam również nie zabrakło pięknych życzeń, uśmiechów, przepysznych tradycyjnych potraw oraz prezentów, które są nieodłączną częścią  Świąt spod znaku pierwszej gwiazdki.

       Karina Rogowska

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone
      • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

      • W dniu 7 grudnia 2018 r., w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów z województwa lubuskiego.Nagrodzonych zostało 107 uczniów, a wśród nich Weronika Młyńczak i Klaudia Bogdańska, uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Dyplomy wręczyli stypendystom Roman Sondej – Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty.Weronika Młyńczakkl. II T log/ek

     • Z fachową wiedzą w dorosłe życie
      • Z fachową wiedzą w dorosłe życie

      • W dniu 7.12.2018 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się Szkolna Olimpiada Wiedzy AIDS/HIV. Wzięły w niej  udział zespoły uczniów klas pierwszych. W jury zasiadły przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sulęcinie, pani Joanna Kubicka, oraz pielęgniarka szkolna pani Ewa Cichomska. Uczniowie rozwiązywali testy, krzyżówki, a także określali stopnie ryzyka zagrożeń. W związku z wysokim poziomem wiedzy, konieczna okazała się dogrywka, która wyłoniła zwycięzców. Na najwyższym podium stanęli uczniowie klasy I Tlog/żug, którzy najlepiej poradzili sobie z rozwiązywaniem niełatwych zadań.  Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy I a BS., a trzecie uczniowie klasy I LO. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj pogratulowała uczestnikom bogatej wiedzy, niezbędej w profilaktyce dbania o zdrowie i życie swoje i innych.  Nagrody w konkursie  ufundowane zostały  przez Koło Łowieckie „Szop” oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, za co składamy serdeczne podziękowania.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Św. Mikołaj, Gość zawsze oczekiwany!
      • Św. Mikołaj, Gość zawsze oczekiwany!

      • Mimo braku śniegu, Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami pojawił się 6 grudnia w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj oprowadził miłych gości po kolejnych klasach, gdzie dowiedzieli się, że wszyscy, uczniowie i nauczyciele byli grzeczni, dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków i w zasadzie bardzo lubią szkołę. Do uczniów i nauczycieli popłynęły więc same pochwały  i słodkie niespodzianki.  Zaraz potem Mikołajowa Drużyna udała się do szpitala powiatowego w Sulęcinie, gdzie umiliła czas, a wręczonymi podarunkami, wywołała uśmiechy na twarzach małych pacjentów.

       Katarzyna Owsiak

       ucz. kl III Tlog/inf

      • Zawodowe umiejętności naszym atutem

      • Od października 2018 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbywały się zajęcia pozalekcyjne „Moje gotowanie” oraz „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” w ramach projektu Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Dobiegły już końca, a uczniowie podkreślają, że zdobyte wiadomości i umiejętności zawodowe są ich atutem. Na pytanie: „W jaki sposób wykorzystasz wiedzę zdobytą podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych?”, uczniowie odpowiedzieli:

       „Myślę, że zajęcia „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” przygotowały mnie do skuteczniejszej i bardziej precyzyjnej naprawy nadwozia, dzięki pogłębieniu umiejętności spawania. Pracowałem na różnego rodzaju blachach, nauczyłem się czytać dokumenty i instrukcje, które są wskazówką do wyboru odpowiednich materiałów. Dodatkowo miałem możliwość pracy z różnymi narzędziami elektronicznymi, w tym ze szlifierką. Zajęcia były przygotowane w sposób bardzo profesjonalny, a dla mnie najważniejsze, że każdą minutę wykorzystaliśmy maksymalnie. Dzięki kursowi zdecydowałem, że w przyszłym roku zapiszę się na kurs spawacza z certyfikatem europejskim. Uważam, że dzięki zdobytym umiejętnościom podczas zajęć z panem Mariuszem Kulossa, egzamin spawacza zdam bez problemu. Zajęcia te również zachęciły mnie do ćwiczeń w domu. Bardzo cieszę się, że wziąłem udział w projekcie i w tych zajęciach, gdyż samochodów przybywa, więc nie będę musiał martwić się o znalezienie pracy po szkole, a dodatkowe umiejętności będą atutem.”

       Jan Durnoga – ucz. kl. II SB I st. w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych

       „Osobiście uważam, że zajęcia „Moje gotowanie”, to doskonały sposób na pogłębienie swojej wiedzy na temat gotowania. Zarówno ja, jak i inni uczestnicy warsztatów poznaliśmy techniki i możliwości łączenia smaków według własnej wyobraźni i smaku. Podczas zajęć uważnie słuchałam wszystkiego o czym mówiła pani Marzena Ćwieklińska, ale też starałam się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak szczerze, gotowanie to moja pasja. Nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Cieszę się, że wzięłam udział w zajęciach „Moje gotowanie”, gdyż oprócz wiedzy, świetnie też się tam bawiłam, a co ważne, wzmocniłam poczucie własnej możliwości rozszerzania wiedzy na temat przypraw, metod i technik gotowania. Mimo tego, iż jestem jeszcze dość „młodym kucharzem”, to po ukończeniu szkoły chciałabym pracować w dobrej i znanej restauracji. Myślę, że udział w tych zajęciach, a także zdobyta wiedza pozwolą spełnić mi te marzenia.”

       Nikola Danielczuk – ucz. kl. II Tżug

       Udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych to ciekawe doświadczenie, niesamowite przeżycie oraz szansa na rozwój. Uczniowie chętnie polecają ten rodzaj aktywności każdemu, kto wiąże swoją przyszłość z zawodem, w którym się kształci, gdyż może mieć to znaczny wpływ na późniejszy sukces w życiu zarówno zawodowym, jak i osobistym.

       Sylwia Rakoczy

     • Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa trafił do ZSLiZ im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a Odznaka Honorowa PCK do nauczyciela, pani Anny Sobieraj
      • Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa trafił do ZSLiZ im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a Odznaka Honorowa PCK do nauczyciela, pani Anny Sobieraj

      • 20 listopada 2018r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbył się wielki Jubileusz 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża podczas którego, honorowi krwiodawcy województwa lubuskiego otrzymali odznaczenia i wyróżnienia za swoją ofiarność. Wśród odznaczonych znalazł się nauczyciel Naszej Szkoły - opiekun Szkolnego Koła Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca”, pani Anna Sobieraj, która uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża została wyróżniona Odznaką Honorową PCK. Dekoracji dokonał Prezes Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK, pan Zbigniew Martyniuk wraz z członkiem Prezydium Krajowej Rady HDK PCK, panem Janem Kowalczykiem.

       Podczas uroczystości wyróżniono także dwie szkoły z województwa lubuskiego. Jedną z nich została Nasza Szkoła - Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, która otrzymała Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa na przestrzeni wielu lat.Jest to dla nas ogromne wyróżnienie na szczeblach województwa lubuskiego. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami dalej będziemy mogli czynnie wspierać Honorowe Krwiodawstwo Polskiego Czerwonego Krzyża, biorąc przykład z postawy i oddania dla ratowania zdrowia i życia z naszego lidera, pani Anny Sobieraj.

       Oliwia Brulińska

     • Szach i mat
      • Szach i mat

      • 15.11.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w szkolnych rozgrywkach, które wyłoniły zawodników na Szachowe Mistrzostwa Powiatowe Szkół. Pomysłodawcą i organizatorem obu imprez był pan Janusz Kuśnierz, sędzia szachowy klasy państwowej. Szachy to wspaniały trening logiki, koncentracji i samodyscypliny. Uczniowie grali systemem  szwajcarskim. Po długich zmaganiach ogłoszono zwycięzców. Najlepszymi okazali się Kamil Kupisz – I , Grzegorz Pawlak - II i Kacper Pawlus - III miejsce. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, a także podziękowała panu Januszowi Kuśnierzowi za zaangażowanie i współpracę trwającą już 17 lat.

       Anna Kowalewska

      • „Sukces egzaminacyjny w 2018 roku w 100%”

      • Znane już są nam wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie  uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, w których poradzili sobie w 100 %.W zawodzie technik pojazdów samochodowych, w kwalifikacji „Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie technik logistyk, w kwalifikacji „Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie kucharz, w kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie cukiernik, w kwalifikacji „Produkcja wyrobów cukierniczych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie wędliniarz, w kwalifikacji „Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało.100 % zdawalności to przykład dobrych praktyk i sukces na wielu płaszczyznach: szkoła – uczeń – nauczyciel – rodzic – pracodawca – rynek pracy. Gratulujemy tak wysokich wyników, które świadczą o nabyciu kompetencji profesjonalnych, niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych.

       Dyrektor Szkoły

       Grażyna Sobieraj

     • Cyberprzemoc – jak się przed nią ustrzec?
      • Cyberprzemoc – jak się przed nią ustrzec?

      • 14.11.2018r. uczniowie  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie spotkali się z prawnikiem, panią Agnieszką Piętak  ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej „CIVIS SUM” w Zielonej Górze. Poruszanym tematem była cyberprzemoc, która w ostatnim czasie stała się niezwykle poważnym problemem, dotykającym często młodych ludzi. Zaprezentowany film, prezentacja i prowadzone dyskusje pogłębiły naszą wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiły na asertywne zachowania w nietypowych sytuacjach, które z pewnością czyhają na nas w dobie współczesnego świata. Poznanie i stosowanie  zasad mądrego korzystania z Internetu oraz urządzeń cyfrowych to klucz do bezpieczeństwa własnego i innych.

       Agnieszka Michalska

       ucz. kl. I LOwpp

     • 100 lat Niepodległej Ojczyzny!
      • 100 lat Niepodległej Ojczyzny!

      • 9 listopada 2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się uroczystość, podczas której świętowaliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Razem z nami świętowali  nasi goście, starosta sulęciński, pan Adam Basiński oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Rymsza. Nasza szkoła, podobnie jak tysiące innych szkół w kraju i za granicą wzięła udział  w Akcji "Rekord dla Niepodległej"  organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji. O godzinie 11.11.  na tle biało –czerwonej flagi, prezentowanej przez dyrekcję, nauczycieli i rodziców  odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Hymn Polski, jako wyraz uczczenia 100. Urodzin Naszej Ojczyzny. Montaż słowno-muzyczny pt „Jak powstała niepodległa Polska” oraz pieśni patriotyczne wykonane przez szkolny zespół wokalny, przeniosły zebranych w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność i dostarczyły nie tylko wrażeń estetycznych, ale wzbudziły także refleksję nad postawami patriotycznymi. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – Nasz Kraj odzyskał suwerenność. Jak podkreśliła dyrektor szkoły pani Grażyna Sobieraj, jesteśmy z nich dumni, dziękujemy i pamiętamy o tym nie tyko dzisiaj, ale każdego dnia, bo to ich ofiara sprawiła, że możemy żyć, uczyć się, pracować w wolnym, niepodległym kraju.

       Karina Rogowska

     • Nie zapomnij o swoim zdrowiu!
      • Nie zapomnij o swoim zdrowiu!

      • 30 października 2018 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce raka piersi. W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sulęcinie pani Joanna Kubicka zapoznała uczniów z wiedzą dotyczącą najważniejszych czynników ryzyka, objawów nowotworu piersi, diagnostyce oraz profilaktyce. Młodzież obejrzała film, z którego dowiedziała się, iż wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Podczas specjalistycznego instruktarzu uczniowie mogli na fantomie nauczyć się prawidłowego samobadania piersi, by wykryć ewentualne niebezpieczeństwo.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Szkoła zyskała kolejnego partnera!
      • Szkoła zyskała kolejnego partnera!

      • 5.11.2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie została podpisana umowa patronacka pomiędzy  szkołą, a firmą Enea SA, Enea Serwis, Enea Operator.Współpraca pomiędzy stronami będzie obejmowała  wiele obszarów.  W jej ramach uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie  w procesie kształcenia zawodowego w postaci: praktycznych  szkoleń i warsztatów z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi i urządzeń, doposażenia szkoły w materiały w sprzęt dydaktyczny, wsparcia w przygotowaniu programów nauczania, umożliwienia zapoznania się przez uczniów z funkcjonującymi w zakładach patrona technologiami i procesami podczas wycieczek dydaktycznych. Ustalono również, że obie strony będą prowadzić kampanie informacyjne dotyczące zasad funkcjonowania oraz celów pieczy patronackiej i działalności patrona.Sygnatariuszami umowy byli ze strony Szkoły, jej  Dyrektor, pani  Grażyna Sobieraj, oraz Wicestarosta Sulęciński, pan Tomasz Prozorowicz,  natomiast ze strony patrona, pani Joanna Kamoś, Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju Enea SA, pan Piotr Bogusławski, Wiceprezes Zarządu ds. Pracowniczych Enea Serwis, pan Andrzej Kojro Prezes Zarządu Enea Operator. Jak podkreśliła pani dyrektor Grażyna Sobieraj współpraca dyrekcji szkoły, kadry pedagogicznej i uczniów z pewnością doda nam skrzydeł, energii, otworzy nowe perspektywy rozwoju zawodowego. Umowa patronacka będzie gwarancją wysokiej jakości nauczania i dowodem fachowości naszych absolwentów.

       Karina Rogowska

     • „Ogony obcięte – Bajeczne Paździory 2018”
      • „Ogony obcięte – Bajeczne Paździory 2018”

      • Dnia 24 października 2018r. zgodnie z coroczną tradycją w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie   odbyły się „ Bajeczne Paździory”  - uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów  w poczet społeczności szkolnej.  Organizatorem imprezy byli ubiegłoroczni zwycięzcy  uczniowie klasy II Technikum w zawodzie technik logistyk i technik ekonomista   z wychowawcą panem Sławomirem Iwasieczko na czele. Tego dnia szkołą zawładnęły postaci z bajek naszego dzieciństwa, tj: „Smerfy”, „Kubuś Puchatek”, „Pszczółka Maja”, czy „Shrek”. Klasy rywalizowały ze sobą poprzez ciekawe charakteryzacje, barwne stroje, piosenki, wiersze i tańce wykonane z wielką  pasją. Oprócz pomysłów na nowatorską prezentację  jury oceniało zaprezentowane przez klasy ogony,  wiedzę o szkole,  znajomość postaci bajkowych i przebranie wychowawcy.Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj dokonała tradycyjnego obcięcia ogonów, życząc nowym uczniom samych sukcesów edukacyjnych i dużo radości w szkolnej wędrówce.Najlepszą okazała się klasa I Liceum Ogólnokształcącego z wychowawcą panią Ireną Romanowską. Słodkości i upominki dla klas były nagrodą i podziękowaniem za  wspaniałą zabawę, pomysłowość, kreatywność, inwencję twórczą.

       Weronika Młyńczak

       Magdalena Lichman

       kl. II T log/ek

     • „Bądź architektem swojego szczęścia”
      • „Bądź architektem swojego szczęścia”

      • W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie od 15.10.2018 do 19.10.2018 roku trwały obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (OTK) pod hasłem Przedsięwzięcie od 10 lat organizowane jest pod patronatem Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach OTK w szkole zorganizowano, zgodnie z głównym celem, szereg działań na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego.W dniu 16.10.2018 r., uczniowie klas I wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym, panem Arturem Kubickim. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Poznajmy ciekawy zawód – ratownik medyczny”. Podczas mini wykładu uczestnicy dowiedzieli się, co należy zrobić, by zostać ratownikiem medycznym, a także poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.W środę, 17.10.2018 roku, szkolny doradca zawodowy, pani Jadwiga Tumlewicz, przeprowadziła w klasach II warsztaty tematyczne „Dziś uczeń – jutro pracownik”.  Z kolei ramach współpracy z firmą Maszoński Logistic, 18.10.2018 roku, szkołę odwiedził jej przedstawiciel, pan Ireneusz Walus, który klasom III i IV technikum przedstawił zasady działa dużego przedsiębiorstwa ściśle związanego z transportem i logistyką.Przez cały tydzień trwania obchodów OTK, uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich talentów i kompetencji poprzez wypełnienie „Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych” oraz skonsultowanie go ze szkolnym doradcą zawodowym. Dodatkowo wychowawcy wszystkich klas podczas godziny wychowawczej przeprowadzili zajęcia pt.: ”Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy”.Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 była debata pt.: „Praca w Polsce, czy za granicami kraju? – wady i zalety”.Efektem wszystkich powyższych działań, jak podkreśliła pani dyrektor Grażyna Sobieraj, było uświadomienie uczniom, że przy wysokiej motywacji pracownika karierę można zrobić wszędzie. Należy tylko poświęcić dużo energii na pracę i inwestycję w siebie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż spotkania, zajęcia i warsztaty były rzeczowe i rozwijające. Dzięki nim nasi uczniowie utwierdzili się, że to oni są architektami swojego szczęścia.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Debata „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety”
      • Debata „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety”

      • Jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Talentów pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”  była znakomitą okazją do zorganizowania dnia 19 października 2018 r. debaty uczniowskiej w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.Podczas debaty pod hasłem „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety” podkreślono prawo obywateli Unii Europejskiej do podejmowania działalności gospodarczej  i pracy w dowolnym kraju Wspólnoty. Młodzież w przytaczanych argumentach dostrzegała złożoność wielu problemów społecznych i gospodarczych związanych z podejmowaniem pracy za granicą. Przeciwnicy wyjazdów do pracy za granicę przedstawiali swój stosunek  w kwestiach m.in. formalności związanych z wyjazdem, rozłąki z rodziną, eurosieroctwa, nieuczciwych pośredników, zaś zwolennicy argumentowali swoje stanowisko wyższymi wynagrodzeniami, efektywną nauka języka obcego, lepszym system wsparcia dla rodziny.Debata okazała się wspaniałą lekcją nauki twórczego myślenia, wyrażania opinii oraz kształtowania umiejętności obrony własnych poglądów. Na zakończenie podkreślono, że doświadczenie zawodowe oraz szersze perspektywy rozwoju kariery można zdobyć zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wyjazd w celach zarobkowych stwarza nowe możliwości, ale tylko wtedy, gdy zostanie wcześniej dokładnie przemyślany.

       Jadwiga Tamulewicz

       doradca zawodowy

     • „Biliśmy rekord w resuscytacji”
      • „Biliśmy rekord w resuscytacji”

      • 16 października 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięli udział w Akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: „Bicie rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób". Celem corocznego przedsięwzięcia było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Udział w spotkaniu był również świetną okazją do przypomnienia zasad resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • szkol@hoga.pl
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
 • Galeria zdjęć

   brak danych