• Aktualności

      • Czereśniowy „Tradycyjny sad” w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

      • Mamy to! Jako jedna z trzech szkół ponadpodstawowych w naszym województwie wywalczyliśmy grant na stworzenie czereśniowego sadu na terenie naszej szkoły. Pierwszy etap ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Tradycyjny sad”, którego organizatorem jest  Fundacja Banku Ochrony Środowiska obejmował zbudowanie zespołu, zdobywanie wiedzy na temat sadownictwa, zaplanowanie sadu oraz promocję przedsięwzięcia. 
       Wraz z powrotem do szkoły przystąpiliśmy pod okiem koordynatora projektu – Pani Małgorzaty Białas do realizacji głównego celu, czyli założenia mini sadu. Sadzenie drzewek było prawdziwą przyjemnością - ważną lekcją, ale również okazją do integracji uczniów po tak długim czasie nauki zdalnej. Oprócz drzew owocowych, nasze oczy będą cieszyły także łąki kwietne, niosące poza walorem dekoracyjnym cały szereg korzyści dla środowiska. 


       Laura Iwaniak
       Martyna Wysocka

       ucz. kl. II LO w/bp/pp

      • Sztuka mięsa – walczymy o finał

      • W dniu 15 czerwca 2021r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbył się pierwszy etap konkursu kulinarnego  pod nazwą „ Sztuka mięsa”. Przystąpiło do niego 16 szkół z całej Polski. Nasza szkoła jako jedyna reprezentowała   województwo  lubuskie.  Uczniowie klas drugich technikum   w zawodzie technik żywienia  i usług gastronomicznych podczas zajęć w formie e-learningowej, łącząc się zdalnie ze studiem w Warszawie mieli możliwość   zaprezentowania  swoich  umiejętności kulinarnych słynnemu szefowi kuchni, panu Łukaszowi Konikowi. W naszym menu konkursowym znalazły się jako przystawka -  ravioli z mięsem wieprzowym i kapustą kiszoną z consomme 
       z cebuli,  jako danie główne -  polędwiczka wieprzowa, puree z selera   i gruszki  oraz fondanty ziemniaczane z rozmarynem. Przyszli adepci sztuki kulinarnej z wielkim zaangażowaniem,  wykorzystując nowatorskie metody pracowali, by końcowy efekt zachwycił jury w studio w Warszawie, które przyznało, że wysoko podnieśliśmy poprzeczkę. Ale to nie koniec. Walczymy o kolejny etap. 
        Całe wydarzenie można śledzić na Facebooku oraz Instagramie na stronie „Sztuka mięsa”. Tam również pod relacją konkursową naszej szkoły przez tydzień  zbieramy jak największą ilość polubień i komentarzy. Trzy szkoły z  ich największą liczbą dostaną się  do finału konkursu, który odbędzie się we wrześniu tego roku  w Warszawie.  Będzie to dla nas ogromna radość i jeszcze większy sukces, gdy nasi uczniowie będą mogli tam pojechać i pokazać swoje mistrzostwo.

       Nauczyciel przedmiotów zawodowych
       Beata Janicka

      • Rekrutacja 2021 – Dołącz do Nas

      • Trwa rekrutacja uczniów do Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, jednej z największych, najlepiej wyposażonej  szkoły ponadpodstawowej w powiecie sulęcińskim i regionie, której szeroka oferta edukacyjna jest z każdym rokiem uzupełniana o nowe przyszłościowe kierunki kształcenia na poziomie Technikum, Szkoły Branżowej I i II Stopnia, Liceum Ogólnokształcącego, Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, pozwalających na zdobycie wykształcenia i atrakcyjnego zawodu, zgodnie z potrzebami lokalnego, krajowego i międzynarodowego rynku pracy. Szkoła również w tym roku cieszy się zainteresowaniem potencjalnych uczniów. 10 czerwca 2021 roku część z nich licznie przybyła na testy  sprawnościowe kandydatów do klas oddziałów przygotowania wojskowego do klas technikum w zawodzie technik logistyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik, a także do klas liceum ogólnokształcącego. Zainteresowanie było ogromne, bo są to zawody dające wielkie perspektywy rozwoju i kariery.

       W ofercie szkoły jest także wiele innych kierunków kształcenia jak choćby cieszący się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów technik żywienia i usług  gastronomicznych, technik informatyk, technik budownictwa, czy technik hotelarstwa. Nie słabnie także zainteresowanie przyszłych licealistów zainteresowanych pedagogiką i psychologią oraz służbami mundurowymi. Rynek pracy poszukuje i świetnie wynagradza absolwentów szkoły branżowej I stopnia. Podobnie jak uczniowie technikum, zawód zdobywają oni w naszej szkole w nowo powstałych i zmodernizowanych warsztatach szkolnych, wyposażonych w sprzęt najnowszej generacji. To wszystko składa się na sukcesy uczniów w egzaminach zewnętrznych, potwierdzonych zdobytymi kwalifikacjami zdanymi egzaminami i uzyskanymi certyfikatami.

       Także obecni uczniowie chwalą sobie szkołę, za życzliwą atmosferę, wsparcie ze strony kadry pedagogicznej, możliwości wszechstronnego  rozwoju w wielu obszarach, w ramach atrakcyjnych dodatkowych zajęć, kursów, wycieczek, kół zainteresowań, projektów itd. Dla osób niezdecydowanych proponujemy rozmowę z doradcą zawodowym, który pomoże kandydatom określić predyspozycje i zaproponuje indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Zapraszamy do  odwiedzenia szkoły, do zostania jej uczniem.

       Jeśli jesteś ciekawy świata, gotowy do nowych wyzwań, chcesz się rozwijać w świetnych warunkach, myślisz o usamodzielnieniu się i niezależności finansowej - Dołącz do Nas!

       Karina Rogowska

       doradca zawodowy

      • Dbamy o swoje zdrowie – „ARS czyli jak dbać o miłość”

      • Podobnie jak w poprzednich latach Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie realizował program profilaktyczny „ARS – czyli jak dbać o miłość”, organizowany we współpracy  z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Sulęcinie. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, gdzie w naszych działaniach  profilaktycznych nie skupiamy się tylko na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale także na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne takie jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo. Podczas zajęć poruszaliśmy tematy dotyczące niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

       31 maja 2021 r. w ramach tygodnia walki z rakiem, który jest częścią programu ARS, zorganizowaliśmy akcję „Dzień bez papierosa”. Obchodziliśmy go pod hasłem „Jabłko zamiast papierosa”. Tego dnia uczniowie częstowali się w szkole owocami i zdobywali  wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Pamiętajmy, że nasza mądrość powinna wyrażać się szczególną  troską o miłość, a tym samym dbanie o nią w różnych wymiarach. Tylko odpowiedzialne podejście oraz świadomość zagrożeń jest gwarancja na zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe życie !!!

       Pedagog szkolny

       Karolina Ignatowicz

      • Dzień Dziecka niespodzianką

      • Po trudach zdalnego nauczania młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie ogromnie cieszą się z powrotu do szkoły, za którą bardzo tęsknili. Szczególnie miłym dniem okazał się 1 czerwca kiedy uczniowie dowiedzieli się, że  tego dnia czeka ich miła niespodzianka - wspólne świętowanie Dnia Dziecka. Atrakcji nie zabrakło. Muzyka na żywo, zapach grillowanych potraw, stanowiska do gier sportowych i dyrektor szkoły pani Grażyna Sobieraj kierująca w stronę uczniów słowa wsparcia, ale przede wszystkim serdeczne życzenia z okazji Ich święta.

       W przygotowanie  spotkania włączył się Samorząd Uczniowski oraz uczniowie i nauczyciele zawodu klas gastronomicznych, którzy jak zwykle nie zawiedli i przygotowali pyszny poczęstunek. Organizatorzy usłyszeli od młodzieży gorące podziękowania i pochwały. Wspólne śpiewy, tańce, sportowe rozgrywki i biesiadowanie okazały się nie tylko radosnym świętowaniem Dnia Dziecka, ale doskonałą okazją do integracji, zabawy, rozmów, których tak bardzo nam ostatnio brakowało.

       Karina Rogowska

      • Najtrudniej żegnać tych, którzy powinni jeszcze długo być między nami

      • „Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania.

       Tak jakbyś nie chciał swym odejściem smucić…

       tak jakbyś wierzył w godzinę rozstania,

       że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

       Ks. Jan Twardowski

        

       Dnia 4 maja 2021 roku w wieku 56 lat, tak niespodziewanie i nagle odszedł od Nas Nauczyciel, Pedagog, Wychowawca, Kolega, Przyjaciel

        

       Śp. Volodymyr Komlev

        

       W murach Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie przepracował 17 lat. Dał się poznać, jako osoba sumienna, życzliwa, uczynna, wspierająca Uczniów, Słuchaczy i Nauczycieli zarówno w procesie nauczania i wychowania, jak i w aktywności pozalekcyjnej.

       Msza św. żałobna odbędzie się 10 maja 2021 r., o godz. 14:00 w kościele pw. Świętego Mikołaja w Sulęcinie. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się po Mszy św. na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie.

       Żonie, Dzieciom oraz Wszystkim Bliskim głębokie wyrazy współczucia

       Spoczywaj w pokoju, Przyjacielu, Kolego, Nauczycielu……

        

       Pogrążona w żalu i smutku

       Społeczność

       Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych

       im. Unii Europejskiej w Sulęcinie

        

       Galeria Wspomnień

      • Powitanie Wiosny - artystycznie, zdrowo i ekologicznie

      • Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie w oczekiwaniu na upragnioną porę roku włączyli się w zorganizowany konkurs pt. „Wiosna w obiektywie.”. Była to niebywała okazja do rozwijania zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości artystycznej, a także spacerów na świeżym powietrzu. Uczniom udało się uchwycić pierwsze zwiastuny wiosny - nieśmiało budzące się do życia przebiśniegi i krokusy oraz leśne wiosenne krajobrazy w promieniach słońca. Spośród wielu nadesłanych zdjęć komisja konkursowa wytypowała 3 laureatów. Wśród tego grona znaleźli się: Gabriela Grzelak - I miejsce, Julia Kokot - II miejsce, Nicola Musiałowska - III miejsce.

       Z przywitaniem wiosny zbiegło się obchodzenie Światowego Dnia Wody, które przypada na 22 marca. W tym dniu szczególnie głośno namawialiśmy  do oszczędnego gospodarowania wodą. Chcąc zwiększyć świadomość uczniów i uwrażliwić ich na globalny problem, jakim są malejące zasoby wody ogłoszono konkurs pt. „Oszczędzajmy wodę”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ulotki zawierającej treść graficzną i tekstową. Uczniowie  chętnie podjęli wyzwanie i przygotowali różnorodne prace promujące postawy proekologiczne, uświadamiające konieczność dbania o środowisko naturalne. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie jakim było wybranie laureatów. Zostali nimi: Martyna Stefaniak - I miejsce, Mateusz Ostrowski - II miejsce, Sara Sokół - III miejsce.

       Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, życząc odkrywania i rozwijania swoich pasji każdego dnia.

       Małgorzata Białas

       Joanna Piotrowska

      • Ogólnopolski projekt edukacyjny „Tradycyjny sad”

      • W lutym 2021 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie przystąpiła pod okiem nauczyciela biologii – Pani Małgorzaty Białas do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Tradycyjny sad”. Organizatorem akcji jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Projekt ma na celu zdobycie wiedzy na temat starych odmian czereśni oraz założenie ekologicznego mini sadu na terenie naszej szkoły.Z tej okazji w dniu 12.03.2021 r. zorganizowaliśmy spotkanie społeczności szkolnej, z wykorzystaniem platformy Meet Google. Przestawiliśmy kolegom i koleżankom nasz zespół - „Pestkowce”. Opowiedzieliśmy czym jest tradycyjny sad, ochrona biologiczna i dlaczego warto wracać do starych odmian drzew owocowych. Nie możemy się doczekać założenia naszego mini sadu i przepysznych, zdrowych owoców.

       Laura Iwaniak

       Martyna Wysocka

       ucz. kl. 2 LO w/bp/pp

      • Informacja Dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie z dnia 12.03.2021 r. w sprawie organizacji pracy szkoły w czasie trwania stanu epidemii

      • Na podstawie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r., poz. 361) oraz Rozporządzenia MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1389 z późn. zm.), by ograniczyć możliwości zarażenia się koronawirusem, zapewnić bezpieczeństwo interesantom i pracownikom ogranicza się funkcjonowanie szkoły polegające na realizacji tylko najpilniejszych zadań niezbędnych dla zapewnienia bieżącego funkcjonowania jednostki, m.in.:

       1. Począwszy od dnia 15.03.2021 r. do odwołania wyłącza się bezpośrednią obsługę interesantów.
       2. Sprawy załatwiane są wyłącznie w  formie korespondencji  tradycyjnej, elektronicznej na adres: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, ul. Witosa 49, 69 – 200 Sulęcin; e–mail szkol@hoga.pl lub za pośrednictwem tzw. okienka podawczego, zlokalizowanego w oknie sekretariatu, gdzie w godzinach pracy szkoły należy złożyć dokumenty w zamkniętej kopercie (bez możliwości potwierdzenia wpływu w dniu pozostawienia).
       3. W przypadku potrzeby załatwienia sprawy osobiście należy skontaktować się telefonicznie z sekretariatem szkoły pod numerem: tel. 957552475 w celu ustalenia daty i godziny wizyty w szkole.

       Dyrektor Szkoły

       Grażyna Sobieraj

      • Dla naszych Pań – wirtualny Dzień Kobiet

      • W dniu 08.03.2021r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował audycję pt.: „O kobietach z przymrużeniem oka”. O tym jak wielką i nieocenioną rolę odgrywają w świecie Kobiety, jak często trudne, ale jednocześnie inspirujące bywa życie z Nimi, prezentowali uczniowie Krzysztof Dzikowski i Dawid Józefczuk. Oprócz humorystycznych tekstów, wierszy, nie zabrakło również muzyki, co więcej zagranej i zaśpiewanej na żywo. Życzenia i kwiaty złożone w imieniu męskiej części społeczności szkolnej na ręce dyrektora szkoły, pani Grażyny Sobieraj były wyrazem uznania i  wdzięczności okazanej w tym szczególnym Dniu Wszystkim Paniom.

       Samorząd Uczniowski

      • Żołnierze Niezłomni Żołnierze Wyklęci cykl etiud filmowych

      • 1 marca 2021r. mimo trwającej pandemii w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem  Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie i nauczyciele  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie również nie zapomnieli o krzewieniu pamięci o Tych, którzy przed laty walczyli o wolną Ojczyznę.  W ramach lekcji historii, języka polskiego czy godzin wychowawczych pogłębili swoją wiedzę historyczną,  poprzez  prezentacje multimedialne, filmy, wykłady i dyskusje o roli żołnierzy "Wyklętych".Ciekawym źródłem do zajęć stał  między innymi niezwykły zapis w postaci cyklu 20 etiud filmowych „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci” – przedstawiający w przystępny sposób  żołnierzy polskiego podziemia, prezentowany ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

       https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

       nauczyciel historii

       Karina Rogowska

      • Wirtualne Walentynki

      • Dnia 15 lutego 2021 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie na platformie classroom uczczono święto wszystkich już zakochanych, a także tych którzy czekają na wielką miłość.

       Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował audycję, w której przedstawiono historię, tradycje, zwyczaje związane z tym Dniem. Spotkanie uatrakcyjnił zespół muzyczny w składzie Krzysztof Dzikowski i Dawid Józefczuk, który wykonał utwory o tematyce miłosnej. Konferansjerkę poprowadziły Oliwia Lipska i Kalina Wąsik.

       Audycję zakończono życzeniami, do których przyłączyła się  dyrektor szkoły, Pani Grażyna Sobieraj, przypominając nam o różnych aspektach miłości. Słowo KOCHAM służy do wyrażania pozytywnych emocji w stosunku do wszystkich i do wszystkiego: rodziców, przyjaciół, ukochanej osoby, czy miejsca. W ostatnim czasie wytęsknionym miejscem okazuje się być szkoła. Pozbawieni jej w realnym wymiarze doceniany jak wielką rolę odgrywa ona w naszym życiu. Stąd obok zdrowia i miłości życzyliśmy sobie wszyscy szybkiego powrotu do szkoły.

       Samorząd Uczniowski

      • Inne, ale również ciepłe i serdeczne Spotkanie Świąteczno - Noworoczne

      • Wszystko jest, jak przed rokiem:

       na szybach srebrne kwiaty

       i ten sam obraz w ramach okien;

       świat biały, jak opłatek...

        

       Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, wyjątkowy, pełen magii. To czas refleksji oraz spotkań, które niosą miłość, radość i spełnienie. W tym roku ze względu na pandemię Covid - 19 spotkanie Całej Społeczności Zespołu Szkól Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyło się na platformie classroom, gdzie przedstawiono audycję, która pozwoliła podtrzymać szkolne tradycje bożonarodzeniowe. Podzieliliśmy się przemyśleniami na temat zbliżającego  się pięknego okresu, który jest dla nas czasem  zadumy, radości płynącej ze spotkań w Gronie najbliższych osób.

       Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj, złożyła wszystkim najserdeczniejsze  życzenia radosnych, spokojnych, pełnych rodzinnego ciepła świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia optymizmu i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. Mimo trudnego dla nas wszystkich czasu, zdalnej nauki, odosobnienia, magia tej uroczystej chwili i słowa otuchy płynące z kolędy sprawiły nam ogromną radość.

       Samorząd Uczniowski

       ZSLiZ w Sulęcinie

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • szkol@hoga.pl
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
 • Galeria zdjęć

   brak danych