O tym uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać podczas wyjazdu do Szczecina. Najstarsza uczelnia na Pomorzu Zachodnim zaprosiła maturzystów i potencjalnych studentów na dni otwarte. Unikatowa oferta dydaktyczna, nietypowe kierunki, ciekawe wydziały, inny rodzaj energii, niezapomniane doświadczenia w laboratoriach były na wyciągnięcie ręki. W programie dni otwartych zaproponowano m.in. targi kół naukowych, prezentacje wydziałów, rozmowy z pracownikami i studentami.
Wszystko to wydarzyło się 22 marca 2023 r. Tego dnia uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie skorzystali z zaproszenia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego i uczestniczyli w dniach otwartych uczelni. W nowoczesnym budynku Centrum Dydaktyczno - Badawczym Nanotechnologii w Szczecinie mieli możliwość uzyskania informacji dotyczących zasad rekrutacji, studiów w języku angielskim, stypendiów, praktyk, staży, wyjazdów zagranicznych, akademików i organizacji studenckich. W trakcie dni otwartych odbyły się pierwsze na szczecińskiej uczelni targi studenckich kół naukowych „Student Expo”. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym funkcjonuje obecnie ponad 70 kół naukowych, które specjalizują się we wszystkich dziedzinach ZUT - od technologii, przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów, aż po zrównoważony rozwój, klimat i ekologię.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to idealne miejsce dla poszukiwaczy nieoczywistości. W Szczecinie nasi uczniowie byli jako pierwsi, ale też wielu z nich - po raz pierwszy. Miasto tętniło od rana energią swoich mieszkańców, a ZUT stanowi ważną jego część. Okazało się, że uczelniany kampus, budynki, akademiki stale się unowocześniają, są coraz bardziej dostępne, lepiej wyposażone. Szczecińscy naukowcy pracują nad poprawą jakości życia m.in. poprzez opracowywanie proklimatycznych rozwiązań np. żywności, która jest ekologiczna i roślinna czy materiałów pochodzenia naturalnego. Studenci, opiekujący się grupą naszych uczniów przybliżyli im jak wygląda codzienne życie studenckie, opowiedzieli o osiągnięciach i możliwościach realizacji naukowych pasji. Maturzyści mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak wyglądają uczelniane laboratoria i pracownie, poznać także najciekawsze projekty realizowane przez studentów. Byli między innymi na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska, na wydziale żywności i rybactwa, na wydziale technologii i inżynierii chemicznej, na wydziale logistyki i spedycji. Uczestniczyli w doświadczeniu produkcji asfaltu, mogli spróbować swoich sił na symulatorze wózka widłowego czy poznać zasady konstrukcji chłodni i klimatyzatora, ale także być słuchaczem wykładu profesora Jacka Wróbla, rektora ZUT, który powiedział:
- Największym wyzwaniem społeczno - gospodarczym w nadchodzących latach będzie połączenie rozwoju technologicznego z wymaganiami klimatycznymi. Aby zainspirować i zachęcić młodzież do działania, nie chcemy im mówić o poświęceniach i stratach, ale o szansie na poprawę życia, zdrowia i samopoczucia. Nasza uczelnia jest źródłem innowacji dla krajowej gospodarki materiałowej. Mamy najwyższy w Polsce poziom badań naukowych w zakresie rolnictwa i ogrodnictwa. Projektujemy biomateriały. To właśnie u nas powstają materiały do magazynowania energii. Nasza oferta edukacyjna jest unikatowa w skali całego kraju. Jestem przekonany, że każdy młody człowiek znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.
Te słowa na długo zapadną w serca przyszłym żakom, zwłaszcza tym, dla których wizyta na uniwersytecie w Szczecinie stała się wielką inspiracją do studiowania i wsparcia działań szczecińskiej uczelni w poprawie jakości życia i samopoczucia.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach i zdobycia indeksu do wymarzonej szkoły wyższej!
Agnieszka Czarnecka