• Aktualności

      • Sprzątanie Świata – Polska 2022

      •      Jak co roku młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie włączyła się w ogólnopolską wrześniową akcję Sprzątanie Świata – Polska 2022. Uczniowie klas I T żug oraz 3 T żug obeszli okoliczne lasy pochylając się nad każdą wyrzuconą butelką i papierkiem. Kolejny raz naszą inicjatywę wsparło Nadleśnictwo Sulęcin, któremu bardzo dziękujemy za zaopatrzenie nas w worki i rękawiczki oraz ufundowanie kiełbasek na ognisko. Mimo, iż bardzo chętnie bierzemy udział w tego typu przedsięwzięciach życzymy naszej Ziemi, by nadszedł dzień kiedy każdy będzie wyrzucał swoje śmieci do kosza. Tak niewiele, a wciąż tak trudno.

            Przy okazji chcemy się pochwalić, że za dotychczasowe działania proekologiczne zdobyliśmy tytuł „Eko - Szkoła 2022”. Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zmotywowani kontynuujemy nasze działania na rzecz środowiska naturalnego!

        

       Małgorzata Białas

      • Międzynarodowy Zjazd Cyklistów

      •      17 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wraz z nauczycielami, wzięli udział w XXVI Międzynarodowym Zjeździe Cyklistów w Sulęcinie. Rowerzyści przejechali trasę, która wiodła ulicą Okopową, Traktem Napoleońskim, poprzez źródła Czerwonego Potoku, brzegiem jeziora Lubniewsko do polany na Uroczysku Lubniewsko. Tam czekało na nich ognisko i ciepły posiłek. Wydarzenie było doskonałą okazją do poprawy kondycji fizycznej jak i integracji uczestników.

        

       Grzegorz Olszowski

      • Dzień Sybiraka

      •      Delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie brała udział w obchodach Dnia Sybiraka. Uroczystości odbyły się 16 września przy obelisku Sybiraków znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie. W obchodach brali udział Sybiracy, kombatanci, młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, władze samorządowe oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Przedstawiciele organizacji, szkół i stowarzyszeń biorący udział w obchodach złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed obeliskiem poświęconym  zesłanym i pomordowanym na wschodzie. Nasi uczniowie godnie prezentowali Sztandar Szkoły oraz Sztandary Inwalidów Wojennych, Więźniów Politycznych i Kombatantów, a  delegacja szkoły składając wiązankę kwiatów przed płytą pamiątkową oddała należną cześć i hołd tym wszystkim, którzy swoją niezłomną postawą, odwagą i wytrwałością dali świadectwo walki, miłości i troski o wolną Ojczyznę.

        

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • Weź nie pytaj, weź poczytaj...

      • Taka myśl przyświecała Szkolnemu Narodowemu Czytaniu, które odbyło się w piątek 02.09.2022 roku  w ZSLiZ w Sulęcinie. Oczywiście czytaliśmy „Ballady i romanse” 
       Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku przypada 11. Edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka, a była ona zaproszeniem do wspólnego czytania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza, w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

       „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.” - tak motywował tegoroczny wybór Prezydent RP Andrzej Duda.

       Warto wspomnieć, że “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

       A i należy pamiętać, iż rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja,  by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. 
       Aby poczuć klimat twórczości naszego wieszcza narodowego, posłuchaliśmy najpierw wokalnej interpretacji ballady „Świtezianka” w wykonaniu J. Wieniawy. 
       Czy myśl romantyczna wpływa na współczesnego człowieka? Na zgromadzonych w szkolnej świetlicy klasach – 3W/PP, 4 T PS/HOT oraz 1 INF/EL - z pewnością tak, gdyż później czytaliśmy „Romantyczność”, „Powrót taty”. Następnie przyszedł czas na „Rękawiczkę”. Puentą była ballada  „Pani Twardowska”, którą to przeczytał Pan Dyrektor, nie ujawniając przy tym końca utworu, aby zachęcić tym samym do samodzielnego sięgnięcia po utwór.

       Teksty Mickiewicza poruszają nas i skłaniają do refleksji. Wspólne czytanie pozwoliło na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowego przesłania w niej zawartego. 

       Stąd nie pytaliśmy, tylko poczytaliśmy...!

       Monika Pilecka

      • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023

      • 1 września 2022r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  rozpoczął się nowy rok szkolny.

       Społeczność szkolną powitał pan Dyrektor Zbigniew Gruca, który przywitał zaproszonych gości: Pana Tomasza Jaskułę – Starostę Sulęcińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu – Pana Czesława Symeryaka oraz Panią Marlenę Bierką – Przewodniczącą Rady Rodziców. Pan Starosta powitał uczniów w szczególności pierwszoklasistów, rodziców i nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Pogratulował i wręczył akta nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego pani Małgorzacie Białas. Dla naszych najzdolniejszych uczniów wręczył Stypendium Naukowe Starosty Sulęcińskiego w formie finansowej. Otrzymali je: Piotr Tatera, Szymon Mielczarek, Damian Nowacki, Dawid Karwacki, Jarosław Szpak i Wiktoria Grecz.

       Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły, zapewniając, że będą godnie ją reprezentować, cenić wartości, postępować zgodnie z zasadami i w pełni korzystać ze zdobytej wiedzy.

       Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się ciepło, słonecznie i optymistycznie. Oby trwał tak do następnych wakacji.

       Magdalena Kałużna

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbędzie się 01 września 2022 r. o godz. 9:00 na boisku asfaltowym.
       Od godz. 09:40 do godz. 11:20 (3 i 4 lekcja) uczniowie przebywają w klasach na spotkaniach z wychowawcą.
       Od godz. 11:25 (5 lekcja) zajęcia odbywają się zgodnie z planem lekcji.

        
       mgr inż. Zbigniew Gruca
       Dyrektor Szkoły

         

      • Komunikat organizacyjny dla mieszkańców przyjętych do Internatu w ZSLiZ w Sulęcinie

      • Zakwaterowanie uczniow do Internatu rozpocznie się w środę 31 sierpnia 2022 r. od godz. 17:00.

       1. Na godzinę 17:00 przyjeżdżają uczniowie nowo przyjęci (klasy pierwsze) wraz z rodzicem / prawnym opiekunem.
       2. O godzinie 17:30 spotkanie kierownika i wychowawców z rodzicami / prawnymi opiekunami nowo przyjętych wychowanków.
       3. Rodzic / prawny opiekun, uczeń nowo przyjęty musi posiadać wypełnione i podpisane dokumenty (umowa i oświadczenie rodziców), które dostępne są na stronie szkoły w zakładce Uczniowie - Internat i Szkolne Schronisko Młodzieżowe.
       4. Każdy uczeń musi posiadać swoją pościel wraz z poszewkami (kołdra, poduszka, koc).
       5. Wyżywienie zagwarantowane od czwartku.

       SERDECZNIE ZAPRASZAMY 

      • Ostatni dzwonek roku szkolnego 2021/2022

      • 24.06.2022 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego i jednocześnie pożegnania uczniów klas programowo najwyższych Branżowej Szkoły I Stopnia.

       W uroczystości obok uczniów i grona pedagogicznego wzięli udział zaproszeni Goście:  starosta  sulęciński, pan Tomasz Jaskuła, przewodniczący  rady Powiatu Sulęcińskiego, pan  Czesław  Symeryak,  przedstawiciele służb mundurowych, pracodawców oraz  rodziców.

       Dyrektor szkoły pan Zbigniew Gruca podsumował mijający rok szkolny, gratulując sukcesów i dziękując wszystkim za owocną współpracę, której efektem są  sukcesy które uczniowie odnoszą w szkole i po za nią. Uroczystość była okazją do wręczenia nagród, tym, którzy przez cały rok szkolny zapracowali na nie, rzetelnie wypełniając szkolne obowiązki, włączając  się aktywnie w życie szkoły i lokalnego środowiska, ale też godnie reprezentując szkołę w konkursach, olimpiadach, turniejach i zawodach. Przechodni puchar Orłów Frekwencji wręczono uczniom klasy I technikum w  zawodzie technik logistyk i technik mechatronik. Klasa III b Branżowej Szkoły I Stopnia otrzymała tytuł oraz puchar przechodni Sokołów Nauki, wykazując się najwyższą średnią ocen.

       Swoich wychowanków, już absolwentów, żegnali wychowawcy: pani Marzena Ćwiklińska, pani Małgorzata Białas i pan Grzegorz Olszowski. Uczniowie, dziękując za lata nauki, podkreślali jak ważnym miejscem, które ich ukształtowało i przygotowało do życia była  nasza szkoła. Oprócz słów wyrażających wdzięczność, przywiązanie i sympatię nauczycieli otrzymali życzenia i symboliczne kwiaty. Wzruszenie i duma towarzyszyły zebranym kiedy absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły. Życzymy im wszystkiego najlepszego w dorosłym życiu.

       Przed nami wakacje, zasłużony czas odpoczynku. Wszyscy życzyli, aby były one udane, ale przede wszystkim bezpieczne, byśmy zdrowi i pełni sił mogli rozpocząć kolejny rok szkolny.

       Karina Rogowska

      • III miejsce za edukację ekologiczną dla naszej szkoły

      • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie od lat promuje wśród młodzieży proekologiczną postawę, co zostało docenione w ramach akcji edukacyjno-konkursowej „Zielona szkoła, zielone przedszkole”, której organizatorem jest Celowy Związek Gmin CZG-12.

       21 czerwca 2022 r. Pani Małgorzata Białas – nauczyciel biologii, koordynator akcji i organizator szeregu działań proekologicznych prowadzonych w szkole, wraz z Dyrektorem Szkoły - Panem Zbigniewem Grucą mieli zaszczyt odebrać nagrodę za zajęcie III miejsca w kategorii edukacja ekologiczna. Doceniono działania na rzecz środowiska, a szczególnie udział w ogólnopolskich kampaniach i projektach ekologicznych.

       Dziękujemy za nagrodzenie naszych przedsięwzięć  i motywację do dalszej pracy w kolejnej edycji akcji.

       Małgorzata Białas
       Karina Rogowska

      • „Z nami zaplanuj swoją przyszłość”. Targi Edukacyjno - Zawodowe oraz Dzień Drzwi Otwartych w naszej szkole

      • W dniach 26 -27.05.2022.r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyły się  kolejne edycje  Powiatowych Targów Edukacyjno – Zawodowych pod hasłem  „Zawodowcy na rynku pracy”, organizowanych w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali dyrektor szkoły, pan Zbigniew Gruca oraz dyrektor Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, pani Lidia Bytniewska. O rozwoju, szansach i znaczeniu szkolnictwa zawodowego mówili przedstawiciele samorządu -  w osobach  starosty sulęcińskiego pana Tomasza Jaskuły, burmistrza Sulęcina pana Dariusza Ejcharta, a także służb mundurowych, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele firm, instytucji oraz szkół wyższych, których gościliśmy podczas dwudniowej imprezy.

       Celem targów była promocja kształcenia zawodowego, edukacji, partnerstwa, instytucji rynku pracy, pracodawców. Wystawcy, którzy profesjonalnie prezentowali swoje zasoby podkreślali duże zainteresowanie ze strony  zwiedzających, którzy mogli poznać oferty kształcenia, doskonalenia zawodowego, lokalnego rynku pracy, porozmawiać z ekspertami, skorzystać z oferowanych  materiałów promocyjnych. Uczniowie  wzięli  także udział w warsztatach   z zakresu doradztwa zawodowego na temat sposobów osiągania sukcesu w procesie poszukiwania pracy, czy wybierania pracy w zgodzie z własnym temperamentem. Odbyły się także specjalne zajęcia promujące szkolnictwo wyższe.

       W piątek w ramach tej imprezy zorganizowaliśmy także dzień Otwarty Szkoły. Uczestniczyli w nim dyrektorzy, nauczyciele i uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, którzy także skorzystali z propozycji  wystawców, ale przede wszystkim mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną i bazą szkoły, porozmawiać z nauczycielami i uczniami, prezentującymi gabinety lekcyjne, pracownie kształcenia zawodowego i swoje kierunki. Nie zabrakło pokazów, prezentacji, atrakcji sportowych oraz  smakołyków przygotowanych przez warsztaty gastronomiczne. Tegoroczni absolwenci byli pod wrażeniem bazy szkoły, jej  wyposażenia, możliwości kształcenia w wielu branżach, i panującej przyjaznej atmosfery.

       Jak zaplanować swoją przyszłość? Najlepiej z nami ! Dziękujemy za przybycie i zawsze  serdecznie   zapraszamy.                                                                                                              

       Karina Rogowska

      • MEDALE NA LUBUSKIEJ OLIMPIADZIE MŁODZIEŻY

      • 26.05.2022r. uczniowie  Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie na Stadionie Miejskim w Słubicach wzięli udział w  finale wojewódzki Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w Lekkoatletyce Indywidualnej.

       Nasi uczniowie pod okiem nauczyciela pana  Sławomira Iwasieczko zdobyli ogółem 4 medale. Medal brązowy w biegu na 200 m zdobył Michał Zakrzewski, w biegu na 400 m Marcel Molsa i na  800 m Piotr Lorenz. Złoto w biegu sztafetowym 4x100 m wywalczyli  Marcel Molsa, Piotr,Brzóska, Piotr Lorenz i Michał Zakrzewski.

       Gratulujemy uzyskanych wyników. 

       Sławomir Iwasieczko

      • Młodzi dla środowiska !

      • 30 maja w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie dużo się działo. Gościliśmy u nas edukatora z Celowego Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie Panią Katarzynę Radej.

       Młodzież wysłuchała prelekcji dotyczącej segregacji odpadów, a także zapoznała się z działaniami, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego. Drugą część spotkania stanowiły warsztaty. Uczniowie przygotowali hotele dla owadów, które rozstawimy na terenie naszej szkoły. Uczennice spróbowały także swoich sił w tworzeniu naturalnych ozdób ze sznurka - makramowych liści w stylu boho.

       Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Radej za owocne spotkanie, które dało nam dużo wiedzy, dobrej zabawy i satysfakcji.

       Małgorzata Białas

      • Konkurs plastyczny „Szczepieni Rodzinnie – Bezpieczni Globalnie” – Wygrany!

      • 26 maja 2022 r. w Sali Prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie dla uczniów lubuskich szkół. Udział w konkursie miał zachęcić rodziców, dzieci i młodzież do szczepienia przeciwko COVID-19 oraz zwiększyć naszą świadomość na temat szczepień.

       Zgodnie z regulaminem można było opracować nagranie dowolną techniką krótkiego filmu lub wykonać dowolną techniką plakat. Nasi uczniowie wykonali prace plastyczne dowolną techniką, które wysłaliśmy na konkurs w kategorii „ uczniowie klas ponadpodstawowych”.

       Konkurs pomimo pandemii cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Pod okiem opiekuna P. Anny Kowalewskiej uczniowie wykonali kreatywne i twórcze prace plastyczne.

       Podczas konferencji prasowej nasze uczennice Laura Danisiewicz z klasy  1 LO  i Julia Wiercińska z klasy 1 Tps/bud z Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie otrzymały nagrody z rąk Marszałek Województwa Lubuskiego  Elżbiety Anny Polak. W kategorii szkół ponadpodstawowych zdobyliśmy I i II miejsce. Nagrody jakie otrzymała szkoła to sprzęt multimedialny – tablica interaktywna i rzutnik oraz nagrody indywidualne. Radości było co nie miara, ponieważ nikt nie spodziewał się takich wysokich not i zwycięstwa.

       Serdecznie Gratulujemy Naszym Uczniom i zachęcamy do Udziału w kolejnych konkursach!

       Anna Kowalewska

      • Terminy rekrutacji

      •  

       Rekrutację do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023 przeprowadza się w terminach określonych w Zarządzeniu nr 3/2022 r. Lubuskiego Kuratora Oświaty z dnia 31 stycznia 2022 r. w sprawie ustalenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2022/2023.

       1. złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekun o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału wstępnego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych od 16 maja 2022 r. do 31 maja 2022 r. termin w postępowaniu uzupełniającym od 2 sierpnia 2022 r. do 5 sierpnia
        2022 r.,
       2. złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) z wyłączeniem szkół i oddziałów dwujęzycznych i oddziałów międzynarodowych, oddziałów wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe od 16 maja 2022 r. do 21 czerwca 2022 r. do godz. 15.00. ,
       3. przeprowadzenie prób sprawności fizycznej - 13 czerwca 2022 r., II termin - 5 lipca 2022 r., termin w postępowaniu uzupełniającym - 9 sierpnia 2022 r.
       4. podanie do wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej do 15 czerwca 2022 r., II termin - do 7 lipca 2022 r. termin w postępowaniu uzupełniającym do 12 sierpnia 2022 r.
       5. uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie,
        z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje od 24 czerwca 2022 r. do 13 lipca 2022 r. do godz. 15.00.,
       6. podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych - 21 lipca 2022r.,
       7. potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe − także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem od 21 lipca 2022r.do 29 lipca 2022 r. do godz. 15.00.,
       8. podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych - 1 sierpnia 2022 r. do godz. 14.00
      • „Każdy koniec jest początkiem nowego”- Pożegnanie Absolwentów

      • 29.04.2022r.  uczniom  klas III LO bp/pp, IV Tps/hot, IV Tlog/inf, a także III LO dla dorosłych po raz ostatni rozbrzmiał dzwonek w Zespole Szkół i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Oficjalnie zakończyli oni naukę w szkole, a podczas uroczystości pożegnania klas programowo najwyższych, jaka odbyła się tego dnia, otrzymali świadectwa i  certyfikaty poświadczające, że kolejny etap swojego życia mają już za sobą.

       W ceremonii podsumowania kilku lat pracy naszych absolwentów brali udział zaproszeni goście, w tym przedstawiciel władz powiatowych - Przewodniczący Rady Powiatu pan Czesław Symeryak, reprezentanci służb mundurowych, partnerzy i przyjaciele, z jakimi szkoła od lat współpracuje, a także rodzice.

       Absolwentów pożegnał Dyrektor Szkoły, pan Zbigniew Gruca podkreślając, trud i zaangażowanie  jaki wykonali uczniowie i nauczyciele, by osiągnąć cel jakim jest ukończenie szkoły. Nie zapomniano o tych najbardziej zasłużonych uczniach z każdej klasy, którzy pracowitością, zaangażowaniem, działalnością kulturalną, wysokimi notami w nauce, sukcesami sportowymi, ale też godną postawą kultywowania szkolnych tradycji i obyczajów pracowali na dobre imię Szkoły. Do Złotej Księgi Najwybitniejszych Uczniów jako wraz ze swoimi rodzicami wpisały się: Wiktoria Grecz, Aleksandra Wąsowicz i Sara Sokół.

       Nie zabrakło w tym dniu gratulacji i  życzeń powodzenia na egzaminie maturalnym, a także w dorosłym życiu. Podziękowania otrzymała kadra pedagogiczna, personel administracyjny, organ prowadzący Szkołę, jej partnerzy i przyjaciele.

       W imieniu absolwentów wzruszającą  mowę wygłosiła Kornelia Kwiatkowska. W ciepłych słowach i pięknymi kwiatami, podziękowania popłynęły do dyrekcji, nauczycieli oraz wychowawców: pani Elżbiety Czerwińskiej, pani Kariny Rogowskiej, pana Damianowi Kierzka i pana Krzysztofa Staats za serce, troskę i mądrość pedagogiczną.

       Wszystkim uczniom, a właściwie już absolwentom szkoły, serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki za następne sukcesy, jakie przyjdzie im odnosić w życiu prywatnym i zawodowym.

       Karina Rogowska

      • "Trasą hoteli i restauracji"- obóz naukowy

      • Młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej  w Sulęcinie, kształcąca się w zawodzie technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczyła w obozie naukowym ,,Trasą hoteli i restauracji”. Trzydniowy pobyt w Poznaniu zorganizowany był w ramach projektu ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”.
       Siedmiu uczestników obozu uczestniczyło w 12 godzinnych zajęciach, w trakcie których mieli możliwość zdobywania nowej, przydatnej, ciekawej wiedzy z branży hotelarskiej i gastronomicznej. W hotelu Altus zobaczyli z bliska na czym polega praca na różnych stanowiskach w hotelu, jakie standardy obowiązują w obiekcie, jak wyposażone są poszczególne rodzaje jednostek mieszkalnych. Menadżer obiektu opowiedział o potencjalnych klientach hotelu.
       W poznańskiej restauracji „Projektalfa” oprowadzająca przedstawiła tajniki profesjonalnej obsługi klienta, zapoznała młodzież z działalnością marketingową obiektu.
       Uczestnicy obozu naukowego zgodnie przyznali, że był to czas nie tylko zdobywania wiedzy, umiejętności, nowe, niezapomniane doświadczenie, motywujące do podnoszenia kwalifikacji, dbania o rozwój osobisty, ale również czas wypoczynku.

       Joanna Piotrowska
       nauczyciel

      • „Trasą automatycznej produkcji piekarniczej i wędliniarskiej” – obóz naukowy

      • Młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, kształcąca się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, wzięła udział w obozie naukowym „Trasą automatycznej produkcji w branży piekarniczej i wędliniarskiej”, który odbył się w Poznaniu w dniach 7-9.03.2022r zorganizowanym 
       w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Trasą automatycznej produkcji w branży piekarniczej i wędliniarskiej podążali uczestnicy  kursu, podczas którego mieli możliwość zdobywania nowej wiedzy i umiejętności z zakresu produkcji wyrobów piekarniczych oraz wędliniarskich. Był to czas przeznaczony na zwiedzanie restauracji „Szabelek”, oraz Cukierni „Słodki kącik”. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak w dniu dzisiejszym wygląda przetwórstwo mięsne oraz piekarniczo – cukiernicze w jednych z najnowocześniejszych zakładów danych branż w Polsce. W trakcie zwiedzania zapoznano uczestników z historią założenia firm, asortymentem, zasięgiem działania, procesami produkcyjnymi, możliwością zatrudnienia oraz z tym co najciekawsze, z procesami produkcyjnymi z wykorzystaniem technologii innowacyjnych. Możliwość degustacji przepysznych wyrobów z szerokiego asortymentu, ucieszyło niejedno podniebienie. Uczniowie podkreślają, że był to dobrze wykorzystany czas oraz zdobycie nowej fachowej wiedzy.


       Beata Janicka
       nauczyciel zawodu

      • „Trasą producentów aut”- obóz naukowy w Poznaniu

      • Młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, kształcąca się w zawodzie technik pojazdów samochodowych, wzięła udziałw obozie naukowym „Trasą producentów aut”, który odbył się w Poznaniu w dniach 07-09.04.2022r, zorganizowanym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”.
       Młodzież  podczas wyjazdu miała  możliwość zdobywania wiedzy z zakresu nowych technologii stosowanych w motoryzacji oraz nowych pojazdów. Odbywało się to podczas targów motoryzacyjnych POZNAŃ  MOTOR SHOW 2022. Elektromobilna rewolucja w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej staje się faktem. Naszym celem jest nauczenie ludzi, w jaki sposób przygotować się na nową erę przemysłu motoryzacyjnego. Pojazdy autonomiczne, car sharing, łączność, cyberbezpieczeństwo, środowisko, digitalizacja - to główne hasła tegorocznej  edycji Poznań Motor Show. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z nowinkami technicznymi, w które są wyposażane najnowsze pojazdy, prezentowane podczas targów, porozmawiania ze specjalistami, poszerzenia i nabycia fachowej wiedzy. Uczniowie   odbyli także 12 godzinny kurs z zakresu technologii motoryzacyjnej.
       Podsumowując udział w obozie, zgodnie przyznali, że było to niezapomniane przeżycie, które daje motywacje do dalszej pracy, rozwijania umiejętności i pasji w branży motoryzacyjnej.


       Tomasz Ignatowicz
       nauczyciel zawodu

      • Świat po pandemii, czyli co możemy zrobić dla siebie i innych

      • 1.04.2022r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w spotkaniu z prof. Jackiem Kurzępą, socjologiem  Uniwersytetu Zielonogórskiego, posłem na Sejm RP.

       Temat wykładu zaprezentowanego przez naszego Gościa, i z uwagą wysłuchanego przez młodzież, brzmiał: „Świat po pandemii”. Pan Profesor przedstawił nam problemy z jakimi spotykamy się jako społeczeństwo dotknięte długim okresem izolacji oraz obostrzeniami związanymi z Covid-19, które to zostały przez niego naukowo zbadane. Wnioski płynące z owych badań, określają stan kondycji fizycznej i psychicznej postpandemicznego społeczeństwa. Spadek aktywności fizycznej, problemy natury psychicznej, zaburzone relacje, uzależnienia dotknęły wiele grup społecznych. Nasz Gość zachęcił młodzież do refleksji na ten temat, ale także do  działania, którym może być choćby wolontariat, wsparcie okazane seniorom, rodzinie, kolegom, ale także zadbanie o samego siebie. Problemy, które postawiła na naszej drodze pandemia istnieją,  ale my możemy im sprostać, nazywając je i podejmując  działania, by je rozwiązać.

       Karina Rogowska

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • szkol@hoga.pl
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49, 69-200 Sulęcin Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych