• Aktualności

      • „Europejskie Paździory”

      • 25 października 2023 r. zgodnie z tradycją, w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  odbyły się „Paździory” - uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet społeczności szkolnej. 

       Organizatorem imprezy była klasa II Tmps oraz Samorząd Uczniowski. Tegoroczna impreza nawiązała do imienia patrona szkoły, czyli Unii Europejskiej. Klasy prezentowały się jako wybrane kraje, dzięki czemu wzbogaciliśmy wiedzę o państwach,  ich walorach, specjalnościach, słynnych postaciach, muzyce, czy kuchni.  Zacięta rywalizacja podczas 5 konkurencji, a jednocześnie dobra zabawa, stały się okazją do integracji i podtrzymania tradycji.

       Jury skrupulatnie oceniło zmagania, doceniając kreatywność,  przygotowanie i talenty zarówno uczniów jak i wychowawców. Zwyciężyła klasa I technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych/technik handlowiec z wychowawcą panią Moniką Hartman (Włochy). Ta klasa odebrała też puchar za najpiękniejszy ogon. Drugie miejsce zajęła  klasa I technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych /technik informatyk – wychowawca pani Agnieszka Czarnecka (Czechy), a trzecie wywalczyła klasa 1 A branżowej szkoły I stopnia – mechanik pojazdów samochodowych – wychowawca pan Piotr Romanowski  (Grecja).

       Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Gruca wręczył  puchary i słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodzicówpogratulował  wszystkim klasom zaangażowania i życzył nowym uczniom samych sukcesów edukacyjnych i dużo przyjemnych chwil w szkolnym życiu.                   

       Karina Rogowska

      • Zostań żołnierzem

      • W środę 25 paździenika 2023 r. w świetlicy Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie odbyło się spotkanie Wojskowego Centrum Rekrutacji z Gorzowa Wielkopolskiego z uczniami. Przedstawione zostały im pozytywne aspekty pracy w wojsku. Głównymi tematami dyskusji było przygotowanie kandydatów do służby wojskowej, odbycia praktyk oraz zaprezentowanie różnych form służby w wojsku. Dziękujemy serdecznie. 

       Anna Modzelewska

      • Hazard. Nie daj się wciągnąć!

      • 24 października w ZSLiZ w Sulęcinie odbyła się akcja edukacyjna realizowana wspólnie z miejscowym Urzędem Skarbowym, reprezentowanym przez Panie: Monikę Wilczak i Urszulę Jarmuszko. Jej tematem był: „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”, a celem było podniesienie świadomości wśród uczniów o zagrożeniach związanych z uzależnieniem, uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Młodzież mogła wysłuchać, że hazard w sieci to nie jest niewinna forma rozrywki, ale uzależnienie i wyizolowanie społeczne.

       Magdalena Kałużna

      • XV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

      • W piątek 20 października 2023 r. uczniowie uczący się w zawodzie technik logistyk wzięli udział w XV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

       To była świetna okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, wszystkim uczestnikom życzymy jak najlepszych wyników oraz zakwalifikowania się do kolejnego etapu.

       Bartosz Patelski

      • Bezpieczna młodość

      • 23 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas pierwszych z panią Klaudią Biernacką z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie pod hasłem „Bezpieczna młodość". Uczniowie dowiedzieli się o zagrożeniach, konsekwecjach nieprzestrzegania przepisów prawa i zasadach bezpieczeństwa. Rozsądek równa się bezpieczeństwo. Pamietajmy !!!

       Karina Rogowska

      • Rak nie wybiera ty możesz

      • Dnia 19.10.2023r. w ZSLIZ w Sulęcinie odbyło się spotkanie pod hasłem RAK NIE WYBIERA TY MOŻESZ dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy oraz znaczenia wczesnego wykrywania nowotworu poprzez regularne wykonywanie badań. Dzięki takim akcjom młodzież świadomie może dbać o swoje zdrowie.

       Karolina Ignatowicz

      • Kurs pierwszej pomocy

      • Dnia 18.10.2023r. w ZSLiZ uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez ratowników medycznych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze. Ratownicy udzielili instruktażu oraz zademonstrowali procedurę postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy za szkolenie, które uwrażliwiło młodzież na podejmowanie działań związane z pierwszą pomocną.

       Karolina Ignatowicz

      • Szkolny turniej szachowy

      • W czwartek 19.10.2023 r. odbył się cykliczny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. W zawodach udział wzięło 16 najlepszych szachistów naszej szkoły. Turniejowi towarzyszyła fantastyczna i koleżeńska atmosfera. I miejsce zajął Damian Świerc, II miejsce Oskar Czarnogrecki, a III miejsce Kajetan Czapracki. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwał sędzia szachowy Janusz Kuśnierz. Dziękujęmy, a nagrodzonym gratulujemy!!!

       Krzysztof Staats

      • Mistrzostwa szkoły w piłce nożnej

      • Na przełomie września i października w naszej szkole przeprowadziliśmy międzyklasowy turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Do udziału zgłosiło się cztery zespoły w kategorii dziewcząt i dwanaście w kategorii chłopców.

       Rywalizacja prowadzona była na nowo oddanym do użytku kompleksie boisk sportowych. Oficjalne otwarcie obiektu, które odbyło się 13 października połączone z Dniem Sportu Szkolnego, było areną gier finałowych.

       W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła klasa II Tlog, drugie IV LO, a trzecie IIILO. W kategorii chłopców na najniższym stopniu podium stanęła klasa 5 Tlgob, srebro wywalczyła klasa III Tlog, a rywalizację wygrała klasa IV Tmps.

       Za uzyskane wyniki drużyny otrzymały przechodnie puchary, ufundowane ze środków Rady Rodziców.

       Gratulujemy.

       Sławomir Iwasieczko

      • Przerwa na czytanie

      • 17 października 2023 r. w ZSLiZ odbyła się IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie Podczas przerw uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły czytali wybrane książki, udowadniając, że czytać można w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Czytanie to inspiracja , wiedza, rozrywka, koncentracja, rozwój empatii, redukcja stresu i gimnastyka dla mózgu. Same zalety. Zachęcamy do sięgania po książki. Szkolna biblioteka pełna jest wspaniałych pozycji. Czekamy na Was

       Karina Rogowska

      • Targi edukacyjne pn. CZAS-START-NAUKA-ZAWÓD-KARIERA w Eisenhüttenstadt

      • W sobotę 14.10.2023 roku nasi uczniowie klas III Tm/log- OPW, I T ps/han , II T inf/el,  I T ps/han Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do niemieckiego miasta – Eisenhüttenstadt.

       Celem wycieczki był udział w Targach edukacyjnych pn. CZAS-START-NAUKA-ZAWÓD-KARIERA. Głównym ich tematem było zapoznanie się z ofertami pracy na lokalnym rynku oraz kontynuacji nauki w ponad 100 firmach na terenie Niemiec, a także uczestniczenie w wystawach zorganizowanych przez firmy, m.in. HECKMANN, Stahl - Metallbauu Ost GmbH, ELAST elektroanlagenbau, ArcelorMittal Eisenhüttenstadt, SPIE SA,  francuska firma specjalizująca się w dziedzinie elektrotechniki, inżynierii mechanicznej i klimatycznej, sieci energetycznych i komunikacyjnych, UNITECHNIK perfection automated, firma specjalizująca się w automatyzacji, logistyki wewnętrznej i produkcji, głównie oprogramowania,  YAMAICHI elektronics,Vulcan Energiewirschaft Oderbrücke GmbH, TESLA, ARC - GREENLAB, DEBEKA Versichern und Bausparen, Uniwersytet medyczny, Polizei Eisenhüttenstadt, pogotowie ratunkowe Rettungsdienst, Bunderswehra i inne. Organizatorem Targów był powiat Landkreis Oder-Spree i EUROPASCHULE OSZ Oder-Spree.

       Wyjazd zorganizowany został przez firmę Heckmann, z którą w listopadzie nasza szkoła podpisze umowę o współpracę.

       Podczas pobytu u naszych zachodnich sąsiadów, grupa naszej młodzieży poznała różnorodne oferty pracy, zaczynając od rolnictwa, poprzez przedsiębiorstwa, instytucje, przemysł metalurgiczny, laboratoria i szkoły medyczne a kończąc na policji i wojsku. Każda z ofert pracy prezentowana przez pracodawców ze wschodniej Brandenburgii była bardzo ciekawa dla młodzieży.

       Wszystkim uczestnikom wyjazdu dziękujemy za udział i miło spędzony wspólnie czas, a organizatorom składamy wyrazy podziękowania i czekamy na kolejne targi w Niemczech.

       Sławomir Jurkiewicz
       Mariusz Kulossa

      • Uroczyste otwarcie kompleksu boisk szkolnych i Dzień Sportu Szkoły

      • 13 października 2023 r. w ZSLiZ w Sulęcinie miało miejsce historyczne wydarzenie. Przy udziale naszych Gości, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, wykonawców, księdza proboszcza, rodziców oraz społeczności naszej szkoły dokonaliśmy otwarcia kompleksu boisk szkolnych. To inwestycja, na którą bardzo czekaliśmy. Została zrealizowana w ramach programu rządowego „Polski ład”. W miejscu dawnego boiska powstały profesjonalne: boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i tenisa.

       Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania  obiektu, który będzie służył krzewieniu kultury fizycznej. Uczniowie naszej szkoły  nie czekali z tym długo, bo zaraz po przecięciu przez naszych Gości i Dyrekcję Szkoły symbolicznej wstęgi,  rozpoczęli rozgrywki w ramach Szkolnego Dnia Sportu. Dziękujemy naszym gościom za życzenia i prezenty w postaci sprzętu sportowego. Samym zawodom towarzyszyły wielkie emocje i gorący doping kibiców. Zwycięzcy otrzymali gratulacje, puchary i słodkości. Czekamy na kolejne zmagania sportowe na szkolnych boiskach.

       Karina Rogowska

      • VIII Sejmik Turystyczny

      • 10 października uczniowie naszej szkoły z klasy technikum hotelarskiego wraz z opiekunem wzięli udział w  VIII Sejmiku Turystycznym. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem ,,Turystyka i Zielone Inwestycje”. Podczas Sejmiku młodzież mogła poznać przedstawicieli branży turystycznej z regionu lubuskiego oraz uczestniczyć w dyskusji poświęconej aktualnym i przyszłym zagadnieniom rozwoju turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań. Uczniowie z wyjazdu wrócili bardzo zadowoleni.

       Joanna Piotrowska

      • Wicemistrzowie lubuskich szkół

      • Jak już wiemy nasza szkoła w stawce 80 szkół ponadpodstawowych zajęła w ostatecznej klasyfikacji Licealiady bardzo dobre II miejsce.

       10 października 2023 r. w Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze miało miejsce uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego lubuskich szkół za rok 2022/2023 w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Wydarzenie odbyło się podczas Sejmiku Szkolnej Kultury Fizycznej. Była to również okazja do świętowania 70-lecia Szkolnego Związku Sportowego Ziemia Lubuska. Podczas uroczystości wręczono medale "Zasłużony dla Sportu Szkolnego" oraz medale okolicznościowe z okazji 70-lecia SZS.

       Dyrektor Szkoły pan Zbigniew Gruca wraz z nauczycielem wychowania fizycznego panem Sławomirem Iwasieczko odebrali okazały puchar oraz dyplom okolicznościowy. W klasyfikacji generalnej powiatów i miast uplasowaliśmy się na czwartych miejscach, a wśród gmin miejsko-wiejskich na pierwszym miejscu.

       Gratulujemy!!!

       Sławomir Iwasieczko 

      • VIII Centralny Zlot Klas Wojskowych - Orzysz 2023

      • Reprezentanci naszej szkoły z klas mundurowych poprzez udział w zawodach sportowo – obronnych zostali zakwalifikowani do zlotu klas wojskowych – Orzysz 2023 r. W zlocie, który odbył się w dniach 16-22 września, wzięło udział 15 kadetów z naszego oddziału przygotowania wojskowego. Wydarzenie miało charakter obozu wypoczynkowo – szkoleniowego, który odbył się na terenie Pojezierza Mazurskiego. W niedzielę 17 września na poligonie w Bemowie Piskim obserwowaliśmy ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem „Jesienny Ogień”, gdzie można było zobaczyć w praktycznym działaniu uzbrojenie, które niedawno poszerzyło wyposażenie naszych sił zbrojnych. Wieczorem w Suwałkach wzięliśmy udział w koncercie muzycznym zorganizowanym z myślą o obrońcach naszych granic.

       W poniedziałek 18 września uczestniczyliśmy w szkoleniu z sojusznikami paktu NATO z państw USA, Rumunii i Chorwacji, gdzie poza szlifowaniem języka angielskiego zapoznawaliśmy się ze sprzętem i uzbrojeniem tych armii. Była to broń strzelecka, czołgi Abrams, wozy bojowe Bradley, armatohaubice Palladyn, czy zestawy przeciwlotnicze Gepard. Po obiedzie rejs statkiem szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, a wieczorem dyskoteka i szybko do łóżek, bo nazajutrz jak zawsze pobudka o 6.00

       Kolejny dzień zlotu to kolejne wrażenia. Do południa szkolenie na poligonie w rejonie zurbanizowanym – prowadzenie działań bojowych w mieście: wejście do budynku, walka na klatce schodowej, walka w pomieszczeniach i na ulicach z wykorzystaniem broni ASG. Po południu zwiedzanie bunkrów kwatery głównej niemieckich nazistowskich wojsk lądowych w miejscowości Mamerki. Czwarty dzień zlotu 20 września to walka wręcz - nauka obrony przed uderzeniami, ciosy karabinkiem i nożem. Po południu paintball na Mazurach, siatkówka i sztafeta kajakowa. Dzień wypełniony zajęciami jak co dzień od rana do nocy. 21 września od poranka zajęcia na strzelnicy, a tam posługiwanie się bronią, normy z rozkładania i składania broni na czas, zajęcia medyczne i oczywiście strzelanie z kbks. Następnie do rana, dla najbardziej wytrwałych "dobówka", zajęcia z przetrwania w terenie przygodnym, czyli survival, nawigacja topograficzna, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa i środków podręcznych, pozyskiwanie i uzdatnianie wody, przygotowanie miejsca bytowania, w którym uczniowie spędzili noc aż do śniadania, które spożyli w warunkach polowych.

       Wrażenia i emocje udzielały się przez cały czas, kadeci byli zadowoleni z pobytu na obozie, zwłaszcza z ciekawych zajęć oraz możliwości integracji z innymi uczestnikami zlotu.


       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • Targi Polagra 2023 w Poznaniu – byliśmy tam!

      • 28 września uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum hotelarskiego wraz z opiekunami panią Marzeną Ćwiklińską, Elżbietą Czerwińską i Magdaleną Kałużną wzięli udział w Międzynarodowych Targach Spożywczych Polagra 2023 w Poznaniu. To słynna impreza, którą odwiedza kilkadziesiąt tysięcy profesjonalistów z całego świata, w tym kucharzy, restauratorów, menadżerów branży hotelarskiej, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Targi to dla przyszłych kucharzy i hotelarzy  świetna okazja do zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami w branży gastronomiczno-noclegowej, posłuchania paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów na temat trendów żywienia, nowoczesnej produkcji, wdrażania systemów bezpieczeństwa, a także rozwiązań, które usprawniają prace obiektów gastronomicznych i noclegowych. Obok zwiedzania kolejnych hal wystawowych, uczestnicy mogli przyglądać się  słynnemu konkursowi pod nazwą  „Kulinarny Puchar Polski 2023”, o który walczyły renomowane polskie restauracje, przygotowując niesamowite, oryginalne dania. Nie zabrakło również możliwości sfotografowania się ze słynnymi gwiazdami kuchni znanymi z telewizyjnych programów.

       Uczniowie i nauczyciele podkreślają, że takie wycieczki to świetny sposób na nowoczesną edukację, nową wiedzę, niezapomniane wrażenia i kolejny krok w rozwoju kariery zawodowej.

       Karina Rogowska

        

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
    • 95 755 24 75
    • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
    • 95 755 24 75
    • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
  • Galeria zdjęć

    brak danych