• Aktualności

      • Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w badmintonie

      • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie VI szkołą w Polsce w badmintonie. W dniach 24-25 marca reprezentanci Naszej szkoły: Karol Chojnacki i Alan Sudakowski brali udział w finale ogólnopolskim Licealiady w badmintonie, który odbył się w Białymstoku.

       Prawo startu w finale mieli Mistrzowie i Wicemistrzowi Wojewódzkich Licealiad. Nasi uczniowie, najpierw 13 października 2022 r. zostali Mistrzami Powiatu Sulęcińskiego Licealiady, a następnie 13 grudnia 2022 r. zostali Mistrzami Województwa Lubuskiego Licealiady.

       W czwartek 23.03.2023 r., na spotkaniu trenerów, odbyło się losowanie drużyn. Od piątku rano Karol Chojnacki i Alan Sudakowski rywalizowali z drużynami: ZSOiM Szkarska Poręba, ZSE Bydgoszcz, CKZiU Kwidzyn, VIII LO Kraków oraz II LO Kędzierzyn-Koźle.

       Po zakończeniu turnieju, w sobotę, uczniowie odebrali z rąk organizatorów, dyplom i puchar za zajęcie VI miejsca w finale.

       Serdecznie gratulujemy.

       Grzegorz Olszowski

      • Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej

      • Od marca na terenie obiektów szkoleniowych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie klasy oddziału przygotowania wojskowego naszej szkoły rozpoczęły realizację cyklu zajęć praktycznych ze szkolenia bojowego, w tym z wychowania fizycznego. W czasie zajęć doskonalono znajomość szkolenia bojowego oraz wybrane konkurencje testu sprawnościowego. Dużym powodzeniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa oraz walka wręcz.

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • „Jak wygląda życie studenckie z bliska?”

      • O tym uczniowie naszej szkoły mogli się przekonać podczas wyjazdu do Szczecina. Najstarsza uczelnia na Pomorzu Zachodnim zaprosiła maturzystów i potencjalnych studentów na dni otwarte. Unikatowa oferta dydaktyczna, nietypowe kierunki, ciekawe wydziały, inny rodzaj energii, niezapomniane doświadczenia w laboratoriach były na wyciągnięcie ręki. W programie dni otwartych zaproponowano m.in. targi kół naukowych, prezentacje wydziałów, rozmowy z pracownikami i studentami.

       Wszystko to wydarzyło się 22 marca 2023 r. Tego dnia uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie skorzystali z zaproszenia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego i uczestniczyli w dniach otwartych uczelni. W nowoczesnym budynku Centrum Dydaktyczno - Badawczym Nanotechnologii w Szczecinie  mieli możliwość uzyskania informacji dotyczących zasad rekrutacji, studiów w języku angielskim, stypendiów, praktyk, staży, wyjazdów zagranicznych, akademików i organizacji studenckich. W trakcie dni otwartych odbyły się pierwsze na szczecińskiej uczelni targi studenckich kół naukowych „Student Expo”. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym funkcjonuje obecnie ponad 70 kół naukowych, które specjalizują się we wszystkich dziedzinach ZUT - od technologii, przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów, aż po zrównoważony rozwój, klimat i ekologię.

       Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny to idealne miejsce dla poszukiwaczy nieoczywistości. W Szczecinie nasi uczniowie byli jako pierwsi, ale też wielu z nich - po raz pierwszy. Miasto tętniło od rana energią swoich mieszkańców, a ZUT stanowi ważną jego część. Okazało się, że uczelniany kampus, budynki, akademiki stale się unowocześniają, są coraz bardziej dostępne, lepiej wyposażone. Szczecińscy naukowcy pracują nad poprawą jakości życia m.in. poprzez opracowywanie proklimatycznych rozwiązań np. żywności, która jest ekologiczna i roślinna czy materiałów pochodzenia naturalnego. Studenci, opiekujący się grupą naszych uczniów przybliżyli im jak wygląda codzienne życie studenckie, opowiedzieli o osiągnięciach i możliwościach realizacji naukowych pasji. Maturzyści mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak wyglądają uczelniane laboratoria i pracownie, poznać także najciekawsze projekty realizowane przez studentów. Byli między innymi na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska, na wydziale żywności i rybactwa, na wydziale technologii i inżynierii chemicznej, na wydziale logistyki i spedycji. Uczestniczyli w doświadczeniu produkcji asfaltu, mogli spróbować swoich sił na symulatorze wózka widłowego czy poznać zasady konstrukcji chłodni i klimatyzatora, ale także być słuchaczem wykładu profesora Jacka Wróbla, rektora ZUT, który powiedział: 
       - Największym wyzwaniem społeczno - gospodarczym w nadchodzących latach będzie połączenie rozwoju technologicznego z wymaganiami klimatycznymi. Aby zainspirować i zachęcić młodzież do działania, nie chcemy im mówić o poświęceniach i stratach, ale o szansie na poprawę życia, zdrowia i samopoczucia. Nasza uczelnia jest źródłem innowacji dla krajowej gospodarki materiałowej. Mamy najwyższy w Polsce poziom badań naukowych w zakresie rolnictwa i ogrodnictwa. Projektujemy biomateriały. To właśnie u nas powstają materiały do magazynowania energii. Nasza oferta edukacyjna jest unikatowa w skali całego kraju. Jestem przekonany, że każdy młody człowiek znajdzie dla siebie coś wyjątkowego.

       Te słowa na długo zapadną w serca przyszłym żakom, zwłaszcza tym, dla których wizyta na uniwersytecie w Szczecinie stała się wielką inspiracją do studiowania i wsparcia działań szczecińskiej uczelni w poprawie jakości życia i samopoczucia. 

       Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach i zdobycia indeksu do wymarzonej szkoły wyższej! 

       Agnieszka Czarnecka

      • Samorząd Uczniowski wybrany!

      • Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wybrali nowy Samorząd Uczniowski. Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy zwyciężyli i najwyraźniej cieszą się największą popularnością i zaufaniem wśród społeczności szkolnej.

       Nowy skład Samorządu Uczniowskiego:

       1. Wiktoria Błauciak – przewodnicząca SU
       2. Ksawery Pupka – wiceprzewodniczący SU
       3. Mariusz Mai Van – wiceprzewodniczący SU
       4. Igor Dzierżawski
       5. Gabriela Kostrubiec
       6. Lena Łukaszkiewicz
       7. Emilia Mgłowska
       8. Szymon Mielczarek
       9. Michał Pakulski
       10. Hanna Siudak
       11. Kalina Wąsik

       Życzymy dużo nieszablonowych pomysłów i chęci do pracy!

        

       Małgorzata Białas

       Bartosz Patelski

       Opiekunowie SU

      • Olimpiada Solidarności

      • 15 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły Kalina Wąsik i Piotr Sikorski wzięli udział w finale wojewódzkim IX edycji „Olimpiady Solidarności”, godnie reprezentując powiat sulęciński.

       Gratulacje i podziękowania złożył im dyrektor szkoły pan Zbigniew Gruca.

       Karina Rogowska

      • Miejsko-Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” 2023

      • W dniu 23.03.2023 roku, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, odbyły się Miejsko Gminne eliminacje do OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”. Nasza drużyna w składzie: Danisiewicz Laura i Jasińska Dominika, Owczarczyk Zofia w III grupie wiekowej uzyskały następujące miejsca, a tym samym zakwalifikowali się do kolejnego etapu Turnieju – eliminacji powiatowych, które odbędą się w dniu 04.04.2023 roku o godzinie 09.00 w I LO im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie:
       I miejsce: Danisiewicz Laura (klasa II Liceum Ogólnokształcącego Oddział Przygotowania Wojskowego),
       III miejsce: Jasińska Dominika (klasa I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych),
       IV Miejsce: Owczarczyk Zofia (klasa I Technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych).
       Gratulujemy dziewczętom i trzymamy kciuki za bardzo dobry wynik w następnych etapach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom” 2023.

       Mariusz Kulossa

      • Polska-Węgry - Historia Przyjaźni

      • W naszej szkole dnia 15 marca 2023 roku odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego, dotyczący historii stosunków polsko-węgierskich na przestrzeni lat i naszej wspólnej historii. Organizatorami są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Tematyką obecnej edycji były postacie wspólne dla Polski i Węgier: św. Kinga, Stefan Batory i Józef Bem. W konkursie wzięło udział 5 naszych uczniów, którym życzymy powodzenia.

       Damian Kierzek

      • Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” 2023

      • W dniu 10.03.2023 r., o godzinie 10.35, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, odbyły się Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Celem jaki przyświeca Ogólnopolskiemu Turniejowi Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” jest popularyzowanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowychprzepisów prawnych i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Historia tradycji ruchu strażackiego jest kultywowana właśnie poprzez tego rodzaju Turnieje.

       Wiedza ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasady postępowania na wypadek pożaru oraz praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym to gwarancja ogólnie rozumianego bezpieczeństwa powszechnego. 

       W wyniku przeprowadzonej klasyfikacji, w Turnieju najwyższą punktację, a tym samym miejsce zajęli:  
       1 miejsce: Malak Jakub (2M/LOG-W T SP),
       2 miejsce: Owczarczyk Zofia (1ŻUG T SP),
       3 miejsce: Danisiewicz Laura (2OPW LO SP),
       4 miejsce: Jasińska Dominika (1ŻUG T SP).

       Nasza 4 osobowa drużyna będzie reprezentować Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Miejsko - Gminnych Eliminacjach OTWP  „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które odbędą się w dniu 23.03.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2, im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

       Dziękujemy również za udział uczniom, którzy zgłosili się do udziału w Eliminacjach szkolnych, tj.: z klasy 2M/LOG-W T SP: Bortnowski Przemysław, Małkiewicz Eryk, Matelski Dominik, z klasy 1INF/EL T SP:  Dąbrowski Dominik, Janusz Bronisław, Szadurski Damian oraz z klasy 2OPW LO SP- Mgłowska Emilia.     

       Mariusz Kulossa

      • WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W MIĘRZYRZECZU

      • W dniach 17 i 18 marca, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Zainteresują one wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie w całości poświęcone promocji nowych rodzajów służby wojskowej wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Wydarzenie to będzie miało miejsce w 16 lokalizacjach w całej Polsce, zaś w woj. lubuskim żołnierzy spotkamy wHali Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku przy ul. Osiedle Kasztelańskie 8A w godzinach od 9:00 do 18:00.

       Nadchodzące targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy odwiedzający będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami akademii wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

       Różne drogi do wojska

       W czasie targów, każda osoba zainteresowana służbą w wojsku będzie mogła znaleźć wyczerpujące informacje o zasadach rekrutacji do Sił Zbrojnych. Będzie można dowiedzieć się przede wszystkim, na czym polega Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa – kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania oraz na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do tego rodzaju służby. Obecni podczas targów rekruterzy, przedstawią informację jak zostać żołnierzem zawodowym, a także o innych możliwościach pełnienia służby wojskowej – np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Ponadto, osoby zainteresowane pracą na stanowiskach cywilnych w Resorcie Obrony Narodowej będą miały możliwość zapoznania się z ofertami pracy w poszczególnych instytucjach i jednostkach wojskowych oraz profitami jakie daje zawodowe związanie się z armią.

       Pytanie - Odpowiedź

       Podczas wydarzenia, dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez Wojskowe Centra Rekrutacji. Przedstawiciele WCR udzielą wszelkich szczegółowych informacji oraz odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości przed którymi może stać osoba zainteresowana służbą w wojsku. Zdecydowani będą zaś mogli wypełnić wniosek o powołanie do wybranego rodzaju służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy zasady ochotniczego wojskowego przeszkolenia dla studentów w programie Legia Akademicka.

        

       Jak to naprawdę wygląda                  

       Osobyktóre myślą o konkretnych rodzajach Sił Zbrojnych RP, będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami którzy służą w poszczególnych formacjach, ponieważ podczas Międzyrzeckich targów wystawiać się będą m.in. żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim, 35 Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej czy 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny oraz innych lokalnych jednostek i instytucji wojskowych. Na miejscu zagoszczą też przedstawiciele lubuskich organizacji proobronnych, oraz podchorążowie ze wszystkichakademii wojskowych w Polsce.

       Przysięga wojskowa, najnowocześniejszy sprzęt i …grochówka

       W sobotę, podczas drugiego dnia wydarzenia, będzie można być świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – przysięgi wojskowej składanej przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Ponadto, program zbliżających się targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości i nie tylko.W Międzyrzeczu pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje armia - m.in. popularne Rosomaki, pojazd ewakuacji i ratownictwa „HARDUN”, wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSR-A PILICA, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „OSA-AK” i wiele, wiele innych. Odwiedzających czeka również pokaz możliwości robota rozpoznawczego BALSA przewidzianego do prowadzenia rozpoznania przez wojska inżynieryjne. Dodatkowo, dla wszystkich śmiałków przewidziana została również ścieżka saperska czy praktyczna nauka maskowania. Przed wszystkimi gośćmi, wojsko odsłoni kulisy działania broni na laserowej strzelnicy i trenażerze CYKLOP. W czasie wydarzenia będzie można również posłuchać i zobaczyć występ orkiestry wojskowej i zespołu wokalnego działającego przy klubie garnizonowym z Międzyrzecza, pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych czy prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Organizatorzy zaznaczają, że wydarzenie to obfitować będzie w wiele innych atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, zaś na jego zakończenie nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest słynna wojskowa grochówka.

       Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja dla zdecydowanych na służbę wojskową jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę.

       Dodatkowych informacji nt. targów odbywających się w Międzyrzeczu udziela główny koordynator CWCR OZ w Zielonej Górze - mjr Piotr Pyryt (tel. 606 147 656; e-mail: p.pyryt@ron.mil.pl).

      • Bieg Tropem Wilczym 2023

      • 5 marca garnizon Wędrzyn Ośrodek Szkolenia Poligonowego został organizatorem XI edycji „Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główną ideą biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Bieg został przeprowadzony po trasie poligonowej na symbolicznym dystansie 1963 metrówprzypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty.

       Udział  w biegu wzięły m.in. reprezentacje kadetów klas mundurowych oddziału przysposobienia wojskowego Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Uczeń naszej szkoły kadet Karol Chojnacki w ogólnej klasyfikacji uplasował się tuż za podium i zajął IV miejsce, natomiast kadet Sebastian Wojciechowski jako najmłodszy uczestnik biegu otrzymał puchar z rąk zwycięscy biegu.

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie „MY W EUROPIE”

      • Dnia 3 marca 2023 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im UE w Sulęcinie odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Europie „My w Europie. Od autorytaryzmu do demokracji – czy na pewno koniec  historii?”, organizowanym przez XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu pod patronatem eurodeputowanej  Pani Janiny Ochojskiej. W I turze wzięło udział 196 uczniów z 5 województw. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 32 osoby, w tym 5 naszych uczniów. Niestety, problemy zdrowotne trójki z nich spowodowały, że ostatecznie udział wzięły 2 osoby Dawid Karwacki i Piotr Sikorski. Życzymy im powodzenia i awansu do ogólnopolskiego finału.

                                                                                                                     Karina Rogowska

      • Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

      • Dnia 01.03.2023 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych pod nazwą „Tropem Wilczym”. Celem akcji było podtrzymanie pamięci o żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, pieczętując tę walkę własną krwią, a nawet życiem. Trasa biegu prowadziła przez tereny leśne Uroczyska Lubniewsko, co dobrze odzwierciedlało charakter konspiracyjnej działalności Żołnierzy. Zwycięzcy biegu zostali nagrodzeni. I miejsce zajął Bartosz Dominiak z klasy II technikum mechaniczno/logistycznego, II miejsce jego kolega z klasy Karol Chojnacki, natomiast miejsce III wywalczył Michał Pulka z klasy I technikum logistycznego. Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na odpoczynek i kiełbaski przy  ognisku. Gościem specjalnym był pan profesor, poseł na sejm RP Jacek Kurzępa, który pogratulował uczniom świetnych wyników.

       Tego dnia wzięliśmy także u udział na emisji filmu pt. „Pseudonim Lufa” w SOK-u opowiadającym bohaterską i tragiczną historię Henryka Wieliczki dowódcy 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, po 1944, żołnierza zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Uczniowie byli pod wrażeniem jego dramatycznych losów i decyzji, które przyszło mu w życiu podejmować.

                                                         Karina Rogowska

                                                         Joanna Suchecka

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
    • 95 755 24 75
    • ul. W. Witosa 49
     69-200 Sulęcin
     Poland
    • 95 755 24 75
    • Internat Szkoły
     ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin
     tel. 95 755 29 41
  • Galeria zdjęć

    brak danych