• Aktualności

      • Polska-Węgry - Historia Przyjaźni

      • W naszej szkole dnia 15 marca 2023 roku odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego, dotyczący historii stosunków polsko-węgierskich na przestrzeni lat i naszej wspólnej historii. Organizatorami są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Tematyką obecnej edycji były postacie wspólne dla Polski i Węgier: św. Kinga, Stefan Batory i Józef Bem. W konkursie wzięło udział 5 naszych uczniów, którym życzymy powodzenia.

       Damian Kierzek

      • Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” 2023

      • W dniu 10.03.2023 r., o godzinie 10.35, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, odbyły się Eliminacje szkolne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Celem jaki przyświeca Ogólnopolskiemu Turniejowi Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” jest popularyzowanie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowychprzepisów prawnych i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Historia tradycji ruchu strażackiego jest kultywowana właśnie poprzez tego rodzaju Turnieje.

       Wiedza ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasady postępowania na wypadek pożaru oraz praktyczne umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym to gwarancja ogólnie rozumianego bezpieczeństwa powszechnego. 

       W wyniku przeprowadzonej klasyfikacji, w Turnieju najwyższą punktację, a tym samym miejsce zajęli:  
       1 miejsce: Malak Jakub (2M/LOG-W T SP),
       2 miejsce: Owczarczyk Zofia (1ŻUG T SP),
       3 miejsce: Danisiewicz Laura (2OPW LO SP),
       4 miejsce: Jasińska Dominika (1ŻUG T SP).

       Nasza 4 osobowa drużyna będzie reprezentować Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Miejsko - Gminnych Eliminacjach OTWP  „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które odbędą się w dniu 23.03.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2, im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie.

       Dziękujemy również za udział uczniom, którzy zgłosili się do udziału w Eliminacjach szkolnych, tj.: z klasy 2M/LOG-W T SP: Bortnowski Przemysław, Małkiewicz Eryk, Matelski Dominik, z klasy 1INF/EL T SP:  Dąbrowski Dominik, Janusz Bronisław, Szadurski Damian oraz z klasy 2OPW LO SP- Mgłowska Emilia.     

       Mariusz Kulossa

      • WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY W MIĘRZYRZECZU

      • W dniach 17 i 18 marca, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zapraszają na pierwsze Wojskowe Targi Służby i Pracy. Zainteresują one wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie w całości poświęcone promocji nowych rodzajów służby wojskowej wprowadzonych Ustawą o obronie Ojczyzny. Wydarzenie to będzie miało miejsce w 16 lokalizacjach w całej Polsce, zaś w woj. lubuskim żołnierzy spotkamy wHali Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku przy ul. Osiedle Kasztelańskie 8A w godzinach od 9:00 do 18:00.

       Nadchodzące targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej jak również służby zawodowej. Każdy odwiedzający będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami akademii wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

       Różne drogi do wojska

       W czasie targów, każda osoba zainteresowana służbą w wojsku będzie mogła znaleźć wyczerpujące informacje o zasadach rekrutacji do Sił Zbrojnych. Będzie można dowiedzieć się przede wszystkim, na czym polega Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa – kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania oraz na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do tego rodzaju służby. Obecni podczas targów rekruterzy, przedstawią informację jak zostać żołnierzem zawodowym, a także o innych możliwościach pełnienia służby wojskowej – np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Ponadto, osoby zainteresowane pracą na stanowiskach cywilnych w Resorcie Obrony Narodowej będą miały możliwość zapoznania się z ofertami pracy w poszczególnych instytucjach i jednostkach wojskowych oraz profitami jakie daje zawodowe związanie się z armią.

       Pytanie - Odpowiedź

       Podczas wydarzenia, dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez Wojskowe Centra Rekrutacji. Przedstawiciele WCR udzielą wszelkich szczegółowych informacji oraz odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości przed którymi może stać osoba zainteresowana służbą w wojsku. Zdecydowani będą zaś mogli wypełnić wniosek o powołanie do wybranego rodzaju służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy zasady ochotniczego wojskowego przeszkolenia dla studentów w programie Legia Akademicka.

        

       Jak to naprawdę wygląda                  

       Osobyktóre myślą o konkretnych rodzajach Sił Zbrojnych RP, będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami którzy służą w poszczególnych formacjach, ponieważ podczas Międzyrzeckich targów wystawiać się będą m.in. żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim, 35 Skwierzyńskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej czy 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny oraz innych lokalnych jednostek i instytucji wojskowych. Na miejscu zagoszczą też przedstawiciele lubuskich organizacji proobronnych, oraz podchorążowie ze wszystkichakademii wojskowych w Polsce.

       Przysięga wojskowa, najnowocześniejszy sprzęt i …grochówka

       W sobotę, podczas drugiego dnia wydarzenia, będzie można być świadkiem jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego żołnierza – przysięgi wojskowej składanej przez żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Ponadto, program zbliżających się targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości i nie tylko.W Międzyrzeczu pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje armia - m.in. popularne Rosomaki, pojazd ewakuacji i ratownictwa „HARDUN”, wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta, przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski PSR-A PILICA, przeciwlotniczy zestaw rakietowy „OSA-AK” i wiele, wiele innych. Odwiedzających czeka również pokaz możliwości robota rozpoznawczego BALSA przewidzianego do prowadzenia rozpoznania przez wojska inżynieryjne. Dodatkowo, dla wszystkich śmiałków przewidziana została również ścieżka saperska czy praktyczna nauka maskowania. Przed wszystkimi gośćmi, wojsko odsłoni kulisy działania broni na laserowej strzelnicy i trenażerze CYKLOP. W czasie wydarzenia będzie można również posłuchać i zobaczyć występ orkiestry wojskowej i zespołu wokalnego działającego przy klubie garnizonowym z Międzyrzecza, pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych czy prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Organizatorzy zaznaczają, że wydarzenie to obfitować będzie w wiele innych atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, zaś na jego zakończenie nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest słynna wojskowa grochówka.

       Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja dla zdecydowanych na służbę wojskową jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę.

       Dodatkowych informacji nt. targów odbywających się w Międzyrzeczu udziela główny koordynator CWCR OZ w Zielonej Górze - mjr Piotr Pyryt (tel. 606 147 656; e-mail: p.pyryt@ron.mil.pl).

      • Bieg Tropem Wilczym 2023

      • 5 marca garnizon Wędrzyn Ośrodek Szkolenia Poligonowego został organizatorem XI edycji „Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Główną ideą biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Bieg został przeprowadzony po trasie poligonowej na symbolicznym dystansie 1963 metrówprzypominającym, że w 1963 r. zginął w walce Józef Franczak, ostatni Żołnierz Wyklęty.

       Udział  w biegu wzięły m.in. reprezentacje kadetów klas mundurowych oddziału przysposobienia wojskowego Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. Uczeń naszej szkoły kadet Karol Chojnacki w ogólnej klasyfikacji uplasował się tuż za podium i zajął IV miejsce, natomiast kadet Sebastian Wojciechowski jako najmłodszy uczestnik biegu otrzymał puchar z rąk zwycięscy biegu.

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • Ogólnopolski konkurs wiedzy o Europie „MY W EUROPIE”

      • Dnia 3 marca 2023 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im UE w Sulęcinie odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Europie „My w Europie. Od autorytaryzmu do demokracji – czy na pewno koniec  historii?”, organizowanym przez XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu pod patronatem eurodeputowanej  Pani Janiny Ochojskiej. W I turze wzięło udział 196 uczniów z 5 województw. Do drugiego etapu zakwalifikowały się 32 osoby, w tym 5 naszych uczniów. Niestety, problemy zdrowotne trójki z nich spowodowały, że ostatecznie udział wzięły 2 osoby Dawid Karwacki i Piotr Sikorski. Życzymy im powodzenia i awansu do ogólnopolskiego finału.

                                                                                                                     Karina Rogowska

      • Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

      • Dnia 01.03.2023 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie, pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wzięli udział w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych pod nazwą „Tropem Wilczym”. Celem akcji było podtrzymanie pamięci o żołnierzach, którzy walczyli o wolną Polskę, pieczętując tę walkę własną krwią, a nawet życiem. Trasa biegu prowadziła przez tereny leśne Uroczyska Lubniewsko, co dobrze odzwierciedlało charakter konspiracyjnej działalności Żołnierzy. Zwycięzcy biegu zostali nagrodzeni. I miejsce zajął Bartosz Dominiak z klasy II technikum mechaniczno/logistycznego, II miejsce jego kolega z klasy Karol Chojnacki, natomiast miejsce III wywalczył Michał Pulka z klasy I technikum logistycznego. Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na odpoczynek i kiełbaski przy  ognisku. Gościem specjalnym był pan profesor, poseł na sejm RP Jacek Kurzępa, który pogratulował uczniom świetnych wyników.

       Tego dnia wzięliśmy także u udział na emisji filmu pt. „Pseudonim Lufa” w SOK-u opowiadającym bohaterską i tragiczną historię Henryka Wieliczki dowódcy 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, po 1944, żołnierza zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Uczniowie byli pod wrażeniem jego dramatycznych losów i decyzji, które przyszło mu w życiu podejmować.

                                                         Karina Rogowska

                                                         Joanna Suchecka

      • „My nie chcemy stąd wyjeżdżać” - debata oksfordzka

      • 4.02.2023 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się debata oksfordzka - „My nie chcemy stąd wyjeżdżać”. Jej inicjatorem w ramach projektu Erasmus + był prof. Jacek Kurzępa, poseł na sejm RP. Uczestnicy debaty przekonywali przeciwną drużynę i publiczność do swoich racji, przedstawiając zagadnienia  z zakresu kultury, ekonomii, ekologii i  bezpieczeństwa. Podsumowując dyskusję, pan profesor pogratulował merytorycznych, logicznych i pięknych językowo wypowiedzi, dziękując uczniom i nauczycielom historii pani Karinie Rogowskiej i panu Damianowi Kierzkowi  za jej przygotowanie na wysokim poziomie.

       24 lutego 2023 r. to także dzień rocznicy agresji Rosji na Ukrainę. Pamiętając o tym tragicznym wydarzeniu, upamiętniliśmy wszystkich walczących o jej niepodległość wysłuchaniem ukraińskiego hymnu. Gestem w stronę naszych przyjaciół było także  przekazanie  przez Pana  profesora na ręce dyrektora szkoły, pana Zbigniewa Grucy  obrazu pt. „Nadzieja Ukrainy”, namalowanego przez 16 letnią Katerinę, jako symbolu podziękowania i współpracy między naszymi narodami.

        

       Kliknij link poniżej:

       "Chcemy tu zostać". Oksfordzka debata w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

        

                                     Karina Rogowska

      • Projekt Eures czyli jak zdobyć pracę w Unii Europejskiej

      • 17.02.2023 r. w  szkole odbyło się spotkanie w ramach projektu Eures. Jest to sieć, której zadaniem jest  informowanie o warunkach życia i pracy w krajach członkowskich Unii Europejskiej, pomaganie osobom poszukującym pracy oraz pracodawcom. Uczniowie mogli dowiedzieć się o tym od przedstawicielek Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gorzowie Wlkp oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, które doradzały jak w sposób konkurencyjny  poruszać się na rynku pracy, jakie kompetencje są cenione przez pracodawców i jakie oferty pracy na nich czekają.

                                                                                            Karina Rogowska

      • Projekt „M dla Maturzysty”

      • 27 stycznia 2023 r. uczniowie Naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach rozwojowych w ramach projektu „M dla Maturzysty” zorganizowanego przez Firmę Maszoński Logistic w Sulęcinie. Spotkanie dotyczyło wybranego przez młodzież tematu ”Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?” i miało miejsce w siedzibie firmy.

       Uczniowie podczas wielu praktycznych ćwiczeń warsztatowych wchodzili w interakcje. Dowiedzieli się jak opracować swoje cv aby wzbudzić ciekawość i zrobić pierwsze wrażenie, jak ważna jest mowa ciała aby wzmocnić swój przekaz podczas wypowiedzi i jakie znaczenie ma wzbudzanie doznań na jakich nam zależy.

       Na pewno zdobyta wiedza i umiejętności pomogą uczniom  w planowaniu ścieżki zawodowej, przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych na etapie poszukiwania pracy oraz do samej rozmowy kwalifikacyjnej.

       Dziękujemy prowadzącemu p. Mariuszowi Kępka HR Manager za inspirujące spotkanie!

      • Studniówka Anno Domini 2023

      • 20 stycznia 2023 r. odbył się bal  tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.

       Przysłowiowa  Studniówka  jest jedną z najważniejszych i najpiękniejszych uroczystości w życiu szkoły. Po dwóch latach przerwy wróciliśmy do tej jakże ważnej i pełnej wzruszeń tradycji.

       Utworem pt.: „Niech żyje bal” w wykonaniu Laury Iwaniak, Weroniki Sosnowskiej i Emilii Prugar oraz towarzyszącego im chóru powitano jego uczestników: Dyrektora Szkoły, pana Zbigniewa Grucę, Starostę Sulęcińskiego, pana Tomasza Jaskułę, Przewodniczącą Rady Rodziców, panią Barbarę Nowacką, Wychowawców, Nauczycieli, Pracowników administracji i obsługi, Drogich Rodziców i oczywiście dostojnych bohaterów imprezy.

       Tradycyjnie nie zabrakło przemowy dyrektora szkoły, który  powiedział, że studniówka to ważny moment nie tylko przed egzaminem dojrzałości, czekającym młodych ludzi  już za 103 dni, ale jest to także zapowiedź dorosłości   i życiowych egzaminów. Cyt. „Bądźcie  pracowici, odpowiedzialni, wrażliwi, nie zamykajcie się na świat i innych ludzi, nie stójcie w miejscu, rozwijajcie się i bądźcie dobrymi ludźmi”, zaapelował do maturzystów pan dyrektor, życząc im jednocześnie pomyślności i spełnienia marzeń. Do tych życzeń dołączył także Starosta Sulęciński, przedstawicielka Rady Rodziców, nauczyciele i wychowawcy.

       Maturzyści nie szczędzili słów wdzięczności, które popłynęły w stronę wszystkich tych, którzy przyczynili się do wspomagania ich edukacji i rozwoju. Kwiaty i wyrazy uznania skierowano do dyrektora szkoły, organu prowadzącego oraz pracowników administracji i obsługi szkoły. Usłyszeli je również wychowawcy, pani Agnieszka Czarnecka, pani Anna Kowalewska, pani Monika Hartman i pani Joanna Suchecka. Gorące podziękowania popłynęły także w stronę rodziców, którzy jak powiedzieli uczniowie cyt. „nie tylko dzisiaj, nie tylko przez  lata nauki w liceum czy technikum,  ale przez całe życie byli i zapewne będą przy nas, wspierając nas swoją radą, pomagając, dodając otuchy, będąc wyrozumiałymi i cierpliwymi w zachęcaniu  nas do pokonywania przeszkód”.

       „Poloneza czas zacząć!” - te słynne słowa powtórzyli za wieszczem prowadzący uroczystość. Zgodnie z tradycją dały one  sygnał do odtańczenia staropolskiego tańca, kończącego oficjalną część studniówki. Inwencji nie zabrakło uczniom w programach przygotowanych  dla wychowawców i nauczycieli. Prezentowały je:  klasa IV liceum ogólnokształcącego, klasa IV technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych i hotelarstwa, klasa IV technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych i technik informatyk, klasa IV technikum w zawodzie technik logistyk i technik budownictwa. A potem na uczestników balu czekała już tylko wspaniała zabawa i dodatkowe atrakcje i wzruszenia. W plebiscycie na królową i  króla i balu zwyciężyli Emila Prugar i Ignacy Romanowski. Studniówkowe szaleństwa za nami. Przed młodzieżą  czas wytężonej nauki i pracy. Już dziś życzmy im powodzenia. Na maturze i w dorosłym życiu.

                                                                                                            Karina Rogowska

      • Szkolna liga siatkówki za nami

      • W bieżącym roku szkolnym wznowiliśmy rozgrywki w grach zespołowych. W listopadzie i grudniu przeprowadziliśmy klasowe mistrzostwa szkoły w siatkówce. Do udziału zgłosiło się 6 zespołów dziewcząt i 16 chłopców. W wyniku zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: w kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła klasa 4 log/bud-g t, II miejsce klasa 1 żug t sp, a trzecie 2 opw lo sp. W kategorii chłopców I miejsce zdobyła klasa 4 log/bud-g t, II miejsce klasa 4 log/bud-p t, trzecie 3 log/bud t sp, a czwarte 4 żug/inf-g t. Wymienione drużyny nagrodzono przechodnimi pucharami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

       Podczas ceremonii zakończenia turnieju dokonaliśmy także podsumowania ministerialnego projektu "Młodzieżowy Organizator Sportu". Kurs w bieżącej edycji ukończyło 16 uczniów naszej szkoły, którzy otrzymali legitymację uprawniającą do organizowania pracy sportowej oraz pamiątkową koszulkę. Gratulujemy.

       Sławomir Iwasieczko

      • Jesteśmy w najlepszej piątce!

      • W poniedziałek 12 grudnia 2022 r. Nasza drużyna chłopców: Oskar Czarnogrecki, Maciej Poznański oraz Aleksander Hałas, uczestniczyła w finale wojewódzkim w drużynowym tenisie stołowym chłopców. Zawody odbyły się w hali Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Ostatecznie zajęliśmy V miejsce wśród wszystkich szkół ponadpodstawowych w województwie. Gratulujemy.

       Grzegorz Olszowski

      • Sukcesy Naszych drużyn w unihokeju

      • Na przełomie listopada i grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rozgrywkach unihokeja w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. W półfinale wojewódzkim drużyna dziewcząt ukończyla rozgrywki na czwartym miejscu, a zespół chłopców uplasował się na trzecim, co dało awans do finału wojewódzkiego. W finale wojewódzkim rozgrywanym w I LO w Gorzowie Wielkopolskim chłopcy wywalczyli wysokie V miejsce.

       Jest to duży sukces naszych zespołów, biorąc pod uwagę, że poraz pierwszy wzięliśmy udział w rozgrywkach unihokeja. Gratulujemy.

       Sławomir Iwasieczko

      • Srebrni medaliści w półfinale wojewódzkim w drużynowym tenisie stołowym

      • 8 grudnia 2022 r. w hali Gorzovi w Gorzowie Wielkopolskim odbył się półfinał wojewódzki w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców, w ramach Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Nasza drużyna chłopców w składzie: Oskar Czarnogrecki, Maciej Poznański oraz Aleksander Hałas, zajęła wysokie II miejsce, czym zapewniła sobie udział w finale wojewódzkim. Nasza drużyna dziewcząt, w skład której weszły: Emilia Mgłowska oraz Weronika Sosnowska, zajęła IV miejsce. Gratulujemy.

        

       Grzegorz Olszowski

      • Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Sulęcin

      • W dniu 8 grudnia w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej  w Sulęcinie gościliśmy przedstawiciela Nadleśnictwa Sulęcin - Panią Kingę Adamską-Gerber. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej prowadzenia gospodarki leśnej w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Sulęcin. Uczniowie dowiedzieli się o realizowanych formach ochrony lasów i zasadach funkcjonowania szkółki leśnej. Pani leśnik przypomniała również młodzieży jak mądrze dokarmiać ptaki. Dziękujemy za kolejne cenne spotkanie, a także za prezenty w postaci pięknych choinek, które w ramach współpracy trafiły do szkoły i pozwalają nam cieszyć się nadchodzącymi Świętami. 

       Małgorzata Białas

      • Obchody Tygodnia Niepodległości

      • W tym roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę świętowaliśmy organizując wiele przedsięwzięć w ramach obchodów „Tygodnia Niepodległości”.

       Podczas uroczystego  apelu szkolnego  w dniu 10 listopada 2022 r.  koło teatralne „Bystrzaki”  przygotowało montaż słowno-muzyczny pt: „Lekcja historii”, która przybliżyła zagadnienia walki Polaków o niepodległą Ojczyznę. Nie zabrakło także patriotycznych pieśni i  hymnu odśpiewanego na tle 15m. biało – czerwonej flagi, prezentowanej przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów.

       Z kolei 17 listopada miało miejsce rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursów szkolnych, również  związanych ze Świętem 11 listopada, przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego, historii oraz informatyki.  Konkurs na MEM o tematyce historyczno-literackiej, podejmujący temat niepodległościowy wygrał Damian Nowacki. Kolejne miejsca na podium zajęli: klasa I c i Monika Żenowska. Tego dnia odbył sie również finał  interaktywnego konkursu historycznego pt. „Droga do niepodległości”. W jego pierwszym etapie wzięło udział aż 348 uczniów, w drugim 40, a najlepsza trójka uczniów, która odpowiedziała poprawnie na pytania związane z historią walki o wolną Polskę to: Damian Nowacki, Tomasz Hlebik  i Kacper Mieleszko.

       Jak podkreślił dyrektor szkoły, pan Zbigniew Gruca Tydzień Niepodległości w naszej szkole,  był nie tylko okazją do powtórzenia i poszerzenia wiedzy, krzewienia  patriotycznych postaw, ale także  refleksji  nad istotą i wartością  wolności, która  dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia.

                                                                                                                                                         Karina Rogowska

      • „Wojsko zaprasza do służby!”

      • 3 listopada 2022 r. uczniowie klas programowo najwyższych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie w ramach działań promujących zawód żołnierza polskiego, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Jednostki Wojskowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. 

       W trakcie spotkania przedstawiono młodzieży film, w  którym pokazano jak wygląda służba w Wojsku Polskim. Przekazano informacje o możliwości powołania, zasadach rekrutacji i naboru oraz podstawowych wymaganiach np. psychologicznych czy dotyczących sprawności fizycznej. Przedstawiono również, na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie oraz rodzaje służby zasadniczej.

       Przyszli absolwenci byli bardzo zainteresowani i jeszcze po zakończonym spotkaniu zadawali pytania związane z rekrutacją.

       Magdalena Kałużna

       Doradca zawodowy

      • „Paździory” 2022

      • Dnia 26 października 2022 r. zgodnie z tradycją, w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyły się „Paździory” - uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów  w poczet społeczności szkolnej.

       Organizatorem imprezy były klasy II oraz Samorząd Uczniowski. Klasy rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach: prezentacji swoich zawodów,  malowaniu karykatur wychowawcy, quizie wiedzy o szkole, sprawnościach sportowych i demonstrowaniu ekologicznego kociego ogona. Zacięta rywalizacja i dobra zabawa stały się okazją do integracji uczniów i wychowawców. Jury skrupulatnie oceniło zmagania, doceniając pomysłowość i przygotowanie. Zwyciężyła klasa I technikum w zawodzie technik pojazdów samochodowych z wychowawcą panią Kariną Rogowską.

       Dyrektor szkoły, pan Zbigniew Gruca wręczył  puchary i słodkie nagrody ufundowane przez Radę Rodzicówpogratulował  wszystkim klasom i życzył nowym uczniom samych sukcesów edukacyjnych i dużo przyjemnych chwil w szkolnej wędrówce.                   

                                                                                    Bartosz Patelski

       Opiekun SU

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
   • 95 755 24 75
   • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
 • Galeria zdjęć

   brak danych