• Aktualności

      • Sprzątanie Świata – Polska 2022

      • Jak co roku młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie włączyła się w ogólnopolską wrześniową akcję Sprzątanie Świata – Polska 2022. Uczniowie klas I T żug oraz 3 T żug obeszli okoliczne lasy pochylając się nad każdą wyrzuconą butelką i papierkiem. Kolejny raz naszą inicjatywę wsparło Nadleśnictwo Sulęcin, któremu bardzo dziękujemy za zaopatrzenie nas w worki i rękawiczki oraz ufundowanie kiełbasek na ognisko. Mimo, iż bardzo chętnie bierzemy udział w tego typu przedsięwzięciach życzymy naszej Ziemi, by nadszedł dzień kiedy każdy będzie wyrzucał swoje śmieci do kosza. Tak niewiele, a wciąż tak trudno.

       Przy okazji chcemy się pochwalić, że za dotychczasowe działania proekologiczne zdobyliśmy tytuł „Eko - Szkoła 2022”. Honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zmotywowani kontynuujemy nasze działania na rzecz środowiska naturalnego!

        

       Małgorzata Białas

      • Międzynarodowy Zjazd Cyklistów

      • 17 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wraz z nauczycielami, wzięli udział w XXVI Międzynarodowym Zjeździe Cyklistów w Sulęcinie. Rowerzyści przejechali trasę, która wiodła ulicą Okopową, Traktem Napoleońskim, poprzez źródła Czerwonego Potoku, brzegiem jeziora Lubniewsko do polany na Uroczysku Lubniewsko. Tam czekało na nich ognisko i ciepły posiłek. Wydarzenie było doskonałą okazją do poprawy kondycji fizycznej jak i integracji uczestników.

        

       Grzegorz Olszowski

      • Dzień Sybiraka

      • Delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie brała udział w obchodach Dnia Sybiraka. Uroczystości odbyły się 16 września przy obelisku Sybiraków znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie. W obchodach brali udział Sybiracy, kombatanci, młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, władze samorządowe oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Przedstawiciele organizacji, szkół i stowarzyszeń biorący udział w obchodach złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed obeliskiem poświęconym  zesłanym i pomordowanym na wschodzie. Nasi uczniowie godnie prezentowali Sztandar Szkoły oraz Sztandary Inwalidów Wojennych, Więźniów Politycznych i Kombatantów, a  delegacja szkoły składając wiązankę kwiatów przed płytą pamiątkową oddała należną cześć i hołd tym wszystkim, którzy swoją niezłomną postawą, odwagą i wytrwałością dali świadectwo walki, miłości i troski o wolną Ojczyznę.

        

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

      • Weź nie pytaj, weź poczytaj...

      • Taka myśl przyświecała Szkolnemu Narodowemu Czytaniu, które odbyło się w piątek 02.09.2022 roku  w ZSLiZ w Sulęcinie. Oczywiście czytaliśmy „Ballady i romanse” 
       Adama Mickiewicza, gdyż w tym roku przypada 11. Edycja Narodowego Czytania, któremu patronuje Para Prezydencka, a była ona zaproszeniem do wspólnego czytania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza, w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

       „Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.” - tak motywował tegoroczny wybór Prezydent RP Andrzej Duda.

       Warto wspomnieć, że “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza wydane zostały w Wilnie w 1822 roku. Opublikowanie 14 utworów uważane jest za symboliczny początek romantyzmu. Tomik ballad dzisiaj uznany za klasykę literatury, 200 lat temu był przewrotem w myśleniu i postrzeganiu świata. Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

       A i należy pamiętać, iż rok 2022 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nadarzyła się więc wspaniała okazja,  by odczytać publicznie dzieło inicjujące ważny okres w polskiej kulturze i historii. 
       Aby poczuć klimat twórczości naszego wieszcza narodowego, posłuchaliśmy najpierw wokalnej interpretacji ballady „Świtezianka” w wykonaniu J. Wieniawy. 
       Czy myśl romantyczna wpływa na współczesnego człowieka? Na zgromadzonych w szkolnej świetlicy klasach – 3W/PP, 4 T PS/HOT oraz 1 INF/EL - z pewnością tak, gdyż później czytaliśmy „Romantyczność”, „Powrót taty”. Następnie przyszedł czas na „Rękawiczkę”. Puentą była ballada  „Pani Twardowska”, którą to przeczytał Pan Dyrektor, nie ujawniając przy tym końca utworu, aby zachęcić tym samym do samodzielnego sięgnięcia po utwór.

       Teksty Mickiewicza poruszają nas i skłaniają do refleksji. Wspólne czytanie pozwoliło na wydobycie uroku poezji i ocalenie ponadczasowego przesłania w niej zawartego. 

        Stąd nie pytaliśmy, tylko poczytaliśmy...!

       Monika Pilecka

      • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023

      • 1 września 2022r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  rozpoczął się nowy rok szkolny.

       Społeczność szkolną powitał pan Dyrektor Zbigniew Gruca, który przywitał zaproszonych gości: Pana Tomasza Jaskułę – Starostę Sulęcińskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu – Pana Czesława Symeryaka oraz Panią Marlenę Bierką – Przewodniczącą Rady Rodziców. Pan Starosta powitał uczniów w szczególności pierwszoklasistów, rodziców i nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Pogratulował i wręczył akta nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego pani Małgorzacie Białas. Dla naszych najzdolniejszych uczniów wręczył Stypendium Naukowe Starosty Sulęcińskiego w formie finansowej. Otrzymali je: Piotr Tatera, Szymon Mielczarek, Damian Nowacki, Dawid Karwacki, Jarosław Szpak i Wiktoria Grecz.

       Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły, zapewniając, że będą godnie ją reprezentować, cenić wartości, postępować zgodnie z zasadami i w pełni korzystać ze zdobytej wiedzy.

       Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się ciepło, słonecznie i optymistycznie. Oby trwał tak do następnych wakacji.

       Magdalena Kałużna

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
    • 95 755 24 75
    • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
    • 95 755 24 75
    • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
  • Galeria zdjęć

    brak danych