• Ogród smaków - ziołowy raj

• 24.02.2021 17:10
        • W ostatnim kwartale 2020 roku, w  ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”, w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej prowadzone były  zajęcia dodatkowe dla uczniów pod nazwą „Ogród smaków – ziołowy raj”.
        • Zajęcia miały charakter warsztatowy, większość czasu uczniowie – przyszli kucharze i technicy żywienia i usług gastronomicznych, spędzili robiąc to co kochają najbardziej czyli gotując.
          Celem zajęć było wtajemniczenie uczniów w świat roślin niepozornych, a zarazem bardzo pożytecznych. Uczniowie mieli okazje założyć własny ziołowy ogród i z jego bogactwa czerpali, przygotowując pyszne, aromatyczne i przede wszystkim zdrowe potrawy. Przyszli kucharze poznali właściwości ziół, sposoby na ich wykorzystanie w wielu dziedzinach życia, a także nauczyli się jak należy o nie dbać i w jaki sposób je przechowywać. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia dotyczące wpływu ziół na nasze zdrowie, zarówno wiedza dotycząca profilaktyki, ale także właściwości lecznicze w różnych stanach  chorobowych. Największą przyjemnością dla uczniów było oczywiście gotowanie, wszystkie potrawy niosły ze sobą bogactwo aromatów, składników prozdrowotnych - niemal każda zasłużyła na miano żywności funkcjonalnej.
          Dzięki warsztatom, uczniowie poszerzyli swoją wiedzę, warsztat pracy, a także świadomość żywieniową. „Jesteś tym, co jesz” – te słowa nabrały z pewnością nowego znaczenia.

Małgorzata Białas