• „W tym roku szczególnie doceniliśmy wakacyjne staże i praktyki zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy”

• 03.11.2020 10:56
        • Planowanie kariery to wysiłek, który się opłaca już teraz, o czym przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, którzy  w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Europejskiego. Poddziałanie 8.4.1. Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego– projekty realizowane poza formułą ZIT”, odbyli wakacyjne staże i  praktyki zawodowe w firmach, zakładach pracy, instytucjach.
        • Udział w nich to  nabycie nowego doświadczenia w środowisku pracy, rozwój wielu kompetencji, uzyskanie cenionych przez pracodawców zaświadczeń. Oprócz finansowego stypendium w wysokości 1500zł, młodzież poznała tajniki zawodu, zdobyła nowe umiejętności, nawiązała kontakty, które pozwalają myśleć o ciekawej, interesującej pracy już w niedalekiej przyszłości. Potwierdza to Kamil Stawujak, uczeń klasy III technikum w zawodzie technik żywienia  i usług gastronomicznych: „Miałem praktyki w lokalnej restauracji. Nauczyłem się przyrządzać tradycyjne polskie potrawy, poznałem od podstaw pracę w kuchni, nauczyłem sie pracy zespołowej, zdobyłem doświadczenie i wiedzę, dzięki którym mogę w przyszłości wiele osiągnąć w zawodzie”. Podobne przekonanie wyniósł  Artur Lenard, uczeń klasy II technikum  w zawodzie technik mechanik  pojazdów samochodowych: „Nauczyłem się bardzo dużo nowych rzeczy, poznałem profesjonalny sprzęt do diagnostyki i naprawy aut, praktycznie robiliśmy wszystko, ważna była samodzielność  i odpowiedzialność w pracy.”
          Daria Piskorska, uczennica klasy II technikum  w zawodzie technik hotelarz uczyła się podczas praktyk hotelarskiego fachu: „Sprawdziłam swoją wiedzę i umiejętności ze szkoły, poznałam w praktyce procedury i techniki stosowane w pracy hotelarza, poznałam mnóstwo życzliwych mi osób, którzy wszystko mi dokładnie tłumaczyli i pokazali. Doświadczenie, które zdobyłam pomoże mi w pracy zawodowej i życiu codziennym.”
          Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni zapału do kolejnych zadań projektowych. A tych jest bardzo dużo. We wrześniu wzięli już udział w zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego  prowadzonych przez trenerów - konsultantów, głównie  w formie distance learning na internetowej platformie edukacyjnej. Rozpoczęli dedykowane im liczne kursy i szkolenia. Chętnych do stawiania sobie zawodowych celów i ich realizacji nie brakuje. Inwestycja w siebie jest po prostu trendy.

doradca zawodowy