• Poznajemy siebie i planujemy własną przyszłość

• 03.11.2020 11:17
        • „Zrozumienie samego siebie jest początkiem mądrości”
          Krishnamurti

Zawieszenie zajęć w szkole na czas epidemii, spowodowało konieczność rozpoczęcie edukacji zdalnej. Projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim" w możliwych obszarach, jest również realizowany poprzez taką formę nauczania .Dodatkowe wsparcie udzielone  w tym czasie uczniom  niesie wiele korzyści dla uczniów/uczestników Projektu. Tematyka poruszanych zagadnień z zakresu doradztwa zawodowego jest dostosowana do zadań wynikających z realizacji projektu, a jednocześnie wpisuje się w listę  aktualnych potrzeb uczniów w tak trudnym dla młodzieży czasie.
        •

Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych? Jak właściwie  zorganizować swój czas? Jak zbudować własną motywację, która będzie drogą do sukcesu? Jakie są skuteczne sposoby  uczenia się,  komunikowania, wpływania na innych, czy autoprezentacji? Wiedza na te i wiele innych tematów oraz zdobyte umiejętności, pozwalają  przygotować ucznia do radzenia sobie w różnych, także nietypowych  warunkach, a  sama  umiejętność  do ich adaptacji, to niezwykle ważny czynnik przyszłej kariery zawodowej. Obecny czas  skłania do pogłębionej refleksji na temat  wzięcia odpowiedzialności za własne, świadome jej planowanie. Uczniowie  wykorzystują go, dokonując  właściwej samooceny, poznając swoje ograniczenia i mocne strony, swój temperament,  zainteresowania, predyspozycje, oczekiwania, swój sposób funkcjonowania w świecie. Ta wiedza pomaga im w budowaniu planów kariery zawodowe,j zgodnie z ich aspiracjami,  możliwościami, ale także trendami na rynku pracy.
          Niezwykle ważny dla indywidualnej ścieżki rozwoju jest  rozwój kompetencji społecznych, Uświadomienie sobie  ich wpływu na życie, karierę zawodową. Udostępnione w ramach prowadzonych zajęć  testy psychologiczne, kwestionariusze zainteresowań zawodowych, ankiety, karty pracy, ćwiczenia, filmy szkoleniowe, artykuły  i inne materiały edukacyjne, a także rozmowy doradcze pozwalają realizować te wszystkie zadania w sposób efektywny, ciekawy dla ucznia, zgodny z jego bieżącymi i dalekosiężnymi  potrzebami. Czas spędzony na nauce  w domu okazuje się czasem dobrze wykorzystanym, a poznane techniki samokształcenia procentują w wielu obszarach rozwoju naszych uczniów.
          W kontekście postępującej globalizacji oraz wyzwań stawianych przez szybko zmieniającą się rzeczywistość edukacja, bardziej niż kiedykolwiek, wymaga świadomych i celowych działań, ukierunkowanych na wyposażenie młodego człowieka nie tylko w wiedzę, ale i rozwiniętą, elastyczną osobowość, umożliwiającą mu szybką adaptację i odnalezienie się na rynku pracy.

doradca zawodowy ds. projektu