• Zawodowe umiejętności naszym atutem

• 14.05.2020 01:23
        • Od października 2018 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbywały się zajęcia pozalekcyjne „Moje gotowanie” oraz „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” w ramach projektu Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”.
        •

Dobiegły już końca, a uczniowie podkreślają, że zdobyte wiadomości i umiejętności zawodowe są ich atutem. Na pytanie: „W jaki sposób wykorzystasz wiedzę zdobytą podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych?”, uczniowie odpowiedzieli:
          „Myślę, że zajęcia „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” przygotowały mnie do skuteczniejszej i bardziej precyzyjnej naprawy nadwozia, dzięki pogłębieniu umiejętności spawania. Pracowałem na różnego rodzaju blachach, nauczyłem się czytać dokumenty i instrukcje, które są wskazówką do wyboru odpowiednich materiałów. Dodatkowo miałem możliwość pracy z różnymi narzędziami elektronicznymi, w tym ze szlifierką. Zajęcia były przygotowane w sposób bardzo profesjonalny, a dla mnie najważniejsze, że każdą minutę wykorzystaliśmy maksymalnie. Dzięki kursowi zdecydowałem, że w przyszłym roku zapiszę się na kurs spawacza z certyfikatem europejskim. Uważam, że dzięki zdobytym umiejętnościom podczas zajęć z panem Mariuszem Kulossa, egzamin spawacza zdam bez problemu. Zajęcia te również zachęciły mnie do ćwiczeń w domu. Bardzo cieszę się, że wziąłem udział w projekcie i w tych zajęciach, gdyż samochodów przybywa, więc nie będę musiał martwić się o znalezienie pracy po szkole, a dodatkowe umiejętności będą atutem.”

Jan Durnoga – ucz. kl. II SB I st. w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych

„Osobiście uważam, że zajęcia „Moje gotowanie”, to doskonały sposób na pogłębienie swojej wiedzy na temat gotowania. Zarówno ja, jak i inni uczestnicy warsztatów poznaliśmy techniki i możliwości łączenia smaków według własnej wyobraźni i smaku. Podczas zajęć uważnie słuchałam wszystkiego o czym mówiła pani Marzena Ćwieklińska, ale też starałam się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak szczerze, gotowanie to moja pasja. Nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Cieszę się, że wzięłam udział w zajęciach „Moje gotowanie”, gdyż oprócz wiedzy, świetnie też się tam bawiłam, a co ważne, wzmocniłam poczucie własnej możliwości rozszerzania wiedzy na temat przypraw, metod i technik gotowania. Mimo tego, iż jestem jeszcze dość „młodym kucharzem”, to po ukończeniu szkoły chciałabym pracować w dobrej i znanej restauracji. Myślę, że udział w tych zajęciach, a także zdobyta wiedza pozwolą spełnić mi te marzenia.”

Nikola Danielczuk – ucz. kl. II Tżug

Udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych to ciekawe doświadczenie, niesamowite przeżycie oraz szansa na rozwój. Uczniowie chętnie polecają ten rodzaj aktywności każdemu, kto wiąże swoją przyszłość z zawodem, w którym się kształci, gdyż może mieć to znaczny wpływ na późniejszy sukces w życiu zarówno zawodowym, jak i osobistym.

Sylwia Rakoczy