• Aktualności

      • Wizyta w Berufsbildungszentrum w Eisenhüttenstadt

      • W środę 19 czerwca 2024 roku grupa naszych uczniów z klas trzecich technikum,  kształcących  się w zawodzie technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych miała okazję uczestniczyć w wyjeździe do niemieckiego miasta Eisenhüttenstadt i zwiedzić Centrum Kształcenia  Zawodowego (Berufsbildungszentrum)  położonego na terenie ArcelorMittal – największej huty w regionie i lidera w światowej produkcji stali. Wyjazd zorganizowany został na zaproszenie kierownictwa BBZ,  centrum  kształcenia, które przez ponad 20 lat współpracowało  z naszą szkołą w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

       Uczniowie naszej szkoły podczas spotkania z kierownictwem Berufsbildungszentrum oraz uczniami niemieckimi mogli usłyszeć, jak wygląda proces nauczania w tamtejszej szkole i porównać go z systemem kształcenia zawodowego w naszym kraju.

       Na miejscu mogliśmy  zwiedzić pracownie, w których szkolą się m.in. przyszli spawacze, elektromonterzy, mechanicy oraz pracownicy biurowo – administracyjni w przedsiębiorstwie przemysłowym.. W zwiedzaniu pracowni i warsztatów towarzyszyli nam  uczniowie niemieccy, którzy przedstawili nam specyfikę kształcenia się w poszczególnych zawodach.

       Mieliśmy więc okazję porozmawiać z  nimi, zadać im wiele pytań, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć specyfikę i wymagania odnośnie danych zawodów.

       Podsumowując, wizyta była nie tylko okazją do zdobycia wiedzy o nowoczesnych  metodach nauczania, ale także inspiracją do poszerzania własnych umiejętności. Mamy nadzieję, że ta wizyta będzie początkiem współpracy między obydwiema szkołami, dlatego czekamy już we wrześniu na wizytę naszych kolegów z Niemiec, którzy podobnie jak my będą chcieli zobaczyć nasze pracownie i warsztaty przeznaczone do kształcenia zawodowego.

       Hubert Kwiatkowski
       uczeń klasy III Tm/log

        

      • Mamy brąz na zakończenie rozgrywek Lubuskiej Olimpiady Młodzieży

      •         Sukces naszych dziewcząt w rozgrywkach piłki nożnej Lubuskiej Olimpiady Młodzieży. Po emocjonujących grach powiatowych i półfinałowych na sulęcińskich obiektach SOKSiR, uczestniczyliśmy w wojewódzkim finale w Gubinie. Ostatecznie zajęliśmy tam III miejsce.

             Brązowy medal, dyplom z pucharem odebrały: Iwasieczko Aleksandra, Cimek Natalia, Dołgow Zuzanna, Drążkowska Wiktoria, Piechocka Zuzanna, Błauciak Alicja, Winkowska Tamara i kapitan Łogińska Julia.

       Gratulujemy!

       Sławomir Iwasieczko

      • Bezpieczne Wakacje 2024

      •      Przed nami wyczekiwane przez wszystkich wakacje. Aby jak najlepiej się do nich przygotować uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno – profilaktycznym „Bezpieczne Wakacje 2024” prowadzonym przez zaproszonych gości: panie Joannę Kubicką i Aleksandrę Barbachowską z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, a także panią Klaudię Biernacką z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.  
              Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas wypoczynku, edukacja na temat potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się podczas beztroskiej, letniej zabawy oraz rozwijanie postawy odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

              Niezależnie od tego, gdzie jesteś – w górach, nad morzem, w mieście czy na wsi– pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

        

       Pedagog szkolny Karolina Ignatowicz

      • "Elektryka prąd nie tyka"

      •       24 maja 2024r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs pt "Elektryka prąd nie tyka", którego organizatorem był nauczyciel fizyki pan Piotr Romanowski. 37 uczniów zmagało się z zadaniami z zakresu prądu stałego i zmiennego.

             Najlepiej poradził sobie uczeń klasy 3 tmlog Marek Tomaszyk, zajmując pierwsze miejsce. Drugie zdobył Filip Szumlewicz z klasy 2 tps, a trzecie Bartosz Hanebauer z klasy Tinfel.

            Dyrektor szkoły pan Zbigniew Gruca , wręczając zwycięzcom nagrody pogratulował uczestnikom konkursu. Dziękujemy sponsorom Radzie Rodziców i firmie Jardab Jarosław Dąbrowski.

       Piotr Romanowski

      • Jak zostać wybitnym kucharzem ? – Warsztaty z szefem Restauracji „Kniejówka”

      •            14.05.2024r. gościem szkolnych warsztatów gastronomicznych był pan Bartłomiej Pawlicki szef kuchni restauracji „Kniejówka” w Ownicach, który podzielił się z młodymi adeptami sztuki gastronomicznej swoimi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami,  a te są na najwyższym poziomie. Nawiązując świetny kontakt z młodzieżą, opowiadał o pracy w  renomowanych restauracjach,  wybitnych kucharzach , którzy zainspirowali go do rozwijania kulinarnych talentów i pasji, uczestniczenia  i zdobywania nagród  w konkursach kulinarnych, będących ważnym krokiem do kariery w tym fachu. Podkreślił także znaczenie szkolnej edukacji w zawodach gastronomicznych, która daje podstawy do osiągania kolejnych celów i sukcesów.

                 Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę.  W menu tego dnia królowały dania z dziczyzny, wszystko przygotowane według ścisłego  przepisu i pod czujnym okiem szefa; „ Kluska śląska z jelenia po azjatycku z sosem demiglace i majonezem z pieczonego czosnku” oraz „ Kotlet mielony z dzika, zasmażane buraki i ziemniaki z ogniska”.  Brzmi wspaniale, smakuje jeszcze lepiej. Uczniowie byli pod wrażeniem umiejętności i doświadczeń , z którymi podzielił się z nimi nasz gość.

                Serdeczne podziękowania za profesjonalnie poprowadzone  warsztaty  kierujemy w stronę naszego gościa, ale także państwa Agnieszki i Franciszka Jamniuków, właścicieli Restauracji „Kniejówka” , którzy byli sponsorami tego  wydarzenia.

       Karina Rogowska

      • Do zobaczenia w dorosłym życiu… pożegnanie Absolwentów rocznika 2024

      •         26.04.2024r.   po raz ostatni rozbrzmiał dzwonek w Zespole Szkół Licealnych                             i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie dla jej tegorocznych absolwentów. Uczniowie  liceum ogólnokształcącego z dodatkowym przedmiotem przysposobienie wojskowe oraz wybrane zagadnienia pedagogikii i psychologii ogólnej,   a w klasach  technikum w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik budownictwa, technik informatyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych  oficjalnie zakończyli  naukę  w szkole.  Podczas uroczystości pożegnania klas programowo najwyższych, jaka odbyła się tego dnia uczniowie otrzymali świadectwa, nagrody i   certyfikaty poświadczające, że kolejny etap swojego życia mają już za sobą.

               W ceremonii podsumowania kilku lat pracy absolwentów Zespołu Szkół brali udział zaproszeni goście, w tym wice starosta Sulęciński, pan Adam Basiński, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, partnerzy i przyjaciele, z którymi  szkoła od lat współpracuje, a także rodzice – dumni ze swoich pociech,  grono pedagogiczne i żegnający swoich kolegów młodsi uczniowie. Obecni na uroczystości byli świadkami uroczystego ślubowania złożonego przed sztandarem szkoły.

              Cytując poetę Adam Asnyka cyt. „Szukajcie prawdy jasnego płomienia, Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg” ; pożegnał swoich uczniów Dyrektor Szkoły, pan Zbigniew Gruca. Życzył aby doświadczenia zdobyte w czasie edukacji dodały im odwagi, wiary  w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu,  Życzenia  powodzenia na egzaminie maturalnym i sukcesów  nie tylko zawodowych w przyszłym życiu popłynęły także  od zaproszonych Gości.

                Uroczystość pożegnania była okazją do uhonorowania i nagrodzenia najbardziej zasłużonych uczniów  z każdej klasy, którzy pracowitością, zaangażowaniem, działalnością kulturalną, wysokimi notami w nauce, sukcesami sportowymi, ale też godną postawą kultywowania szkolnych tradycji i obyczajów pracowali na dobre imię Szkoły. Do  Złotej Księgi Najwybitniejszych Uczniów wraz ze swoimi rodzicami wpisali się: Piotr Tatera, Weronika Błauciak, Monika Żenowska i Bartosz Dobrochowski.  W ramach współpracy partnerskiej nagrody rzeczowe dla najbardziej utalentowanych absolwentów technikum pojazdów samochodowych ufundowała firma ESA Trucks sp. Z o.o w Komornikach. Otrzymali je Michał Wit, Karol Czarnecki i Piotr Tatera.

               Absolwenci w ciepłych słowach i symbolicznymi kwiatami, podziękowali gościom, dyrekcji, nauczycielom oraz wychowawcom: pani Agnieszce Sobieraj, pani Jolancie Maciak, pani Joannie Piotrowskiej i pani Karolinie Ignatowicz  za wspólnie spędzone chwile, wkład w osiągnięcie naukowych i zawodowych sukcesów, ale przede wszystkim troskę i wsparcie, których nigdy im nie zabrakło.

       Wszystkim absolwentom szkoły, serdecznie gratulujemy, trzymamy kciuki za następne sukcesy, jakie przyjdzie im odnosić w życiu prywatnym   i zawodowym.

        Będziemy o Was pamiętać!

       Karina Rogowska

      • Słodkie klimaty na warsztatach gastronomicznych

      •         23 kwietnia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie z klas  technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz szkoły branżowej  I stopnia w zawodzie kucharz wzięli udział w Szkolnym Konkursie Kulinarnym „Słodkie klimaty” czyli ciasta, ciasteczka , torty , desery.  Młodzież  pracowała w dwuosobowych zespołach,  przygotowując autorskie desery, które miały zachwycić Komisję Konkursową. Oceniano smak, estetykę i kreatywność dania. I miejsce zajęły Hanna Siudak i Gabriela Wiśniewska, które oczarowały jury szarlotką różaną oraz ptysiami z kremem pistacjowym pod kruszonką. Wybornie smakowały również desery pozostałych uczestników konkursu: bezy ze świeżymi owocami, tort śmietankowo- czekoladowy, szarlotka z lodami i tort malinowy.

              Nasi uczniowie podkreślają, że udział w takich konkursach to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, twórczej inwencji i poddaniu ocenie. Serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne smakowite dania.

       Barbara Hendzel

      • Eliminacje Powiatowe OTWP „Młodzież zapobiega pożarom” 2024 za nami… przed nimi wkrótce eliminacje wojewódzkie!

      • W dniu 12.04.2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie oraz na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

       Harmonogram zawodów przewidywał rozwiązanie pisemnego testu ogólnego, jak również w drugiej turze uczestnicy Turnieju musieli wykazać się wiedzą praktyczną i udzielali odpowiedzi ustnych na pytania otwarte z zakresu znajomości przepisów o ochronie pożarowej, historii ruchu strażackiego oraz wyposażenia OSP, a także ogólnych aspektów postępowania w sytuacji zagrożenia życia i mienia osób poszkodowanych przez pożary.

       Poza zmaganiami zawodów uczestnicy mieli czas na zwiedzanie budynków Komendy Powiatowej PSP w Sulęcinie, w tym również zapoznanie się z codzienną służbą strażaków oraz sprzętem, który jest niezbędny w codziennej pracy dla ratowania mienia, osób w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), integralnej części organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, mającego na celu ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

       W rywalizacji turniejowej, w poszczególnych kategoriach, brały udział następujące grupy:
       Grupa I szkoła podstawowa – klasy I – IV,
       Grupa II szkoła podstawowa – klasy V – VII,
       Grupa III Szkoły ponadpodstawowe.

       W trzeciej grupie wiekowej, kolejne miejsca zajeli:
       I miejsce Zuzanna Potopowicz, z I LO w Sulęcinie,
       II miejsce Dominika Jasińska ZSLiZ w  Sulęcinie,
       III miejsce Marcin Rajfur ZSLiZ w  Sulęcinie.

       Gratulujemy zajętych miejsc i mocno trzymamy kciuki za Dominikę Jasińską, która  po raz pierwszy będzie reprezentowała ZSLiZ w Sulęcinie, w eliminacjach wojewódzkich organizowanych przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, które odbędą się tym razem w Słubicach, w dniu 26.04.2024 roku. Powodzenia!

       Mariusz Kulossa

      • Światowy Dzień Zdrowia 2024

      •           4 kwietnia w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji zorganizowany został konkurs wiedzy na temat zdrowego odżywiania, rywalizowali w nim przedstawiciele wszystkich klas. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość wzięcia udziału w treningu fitness, który gościnnie poprowadziła dla nas Pani Dominika Koryluk – trener personalny. Nie zabrakło również zdrowego poczęstunku - uczniowie kl. II B BSIS w zawodzie kucharz pod okiem nauczyciela Pani Barbary Hendzel przygotowali dla wszystkich przepyszne warzywno-owocowe koktajle. Dużym zainteresowaniem cieszył się również kącik pielęgniarki szkolnej, gdzie można było zbadać m.in. poziom cukru i ciśnienie krwi.
       Na zakończenie obchodów podsumowano wyniki konkursu oraz wręczono nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Pierwsze miejsce zdobyła kl. 2 T hot, II miejsce kl. 5 T żug, miejsce III zajęły ex aequo kl. 1 T hot/el,  kl. 4 T inf oraz  kl. 4 T ps/m. Serdecznie gratulujemy! Z okazji Światowego Dnia Zdrowia życzymy wszystkim dużo…zdrowia. Pamiętajmy, że zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna to jego najważniejsze determinanty.

       Ksawier Pupka

       Samorząd Uczniowski

      • Konkurs historyczny "Polska-Węgry - Historia Przyjaźni”

      •         8 kwietnia 2024r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Polska-Węgry - Historia Przyjaźni”, poświęconego wiekom przyjacielskich stosunków obu państw. Obecna edycja dotyczyła kontaktów polsko-węgierskich w XX wieku, czyli wydarzeń związanych z wzajemną pomocą w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, współdziałania w 1939 roku oraz współpracy w trakcie Powstania Węgierskiego w 1956 roku. W konkursie wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli historii, pani Kariny Rogowskiej i pana Damiana Kierzka Do drugiego etapu zakwalifikowali się Dawid Kubiszyn z klasy III tlog/m i Kamil Karaś z Klasy III tm/bud. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

        

       Damian Kierzek

      • Motor Show 2024 w Poznaniu – byliśmy tam

      •            05 kwietnia 2024 uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie zwiedzili targi motoryzacyjne Motor Show 2024 w Poznaniu. Targi te są jednymi z największych wydarzeń motoryzacyjnych w Europie środkowowschodniej, gdzie przedstawiciele biznesu, administracji publicznej i fani motoryzacji mogą poznać panujące trendy rynkowe oraz porozmawiać na tematy związane z przyszłością motoryzacji, a także następującą rewolucją w świecie transportu. Strefy tematyczne to: salony samochodowe i motocyklowe, super auta i auta luksusowe, pokazy stuntu (ekstremalna jazda na motocyklach) i drift, strefa tuningu, salony delailingu, technika samochodowa, retro motoryzacja, caravaning oraz sprzęt do diagnostyki, naprawy i regulacji pojazdów samochodowych. Impreza od lat dostarcza niezapomnianych emocji, dziesiątkom tysięcy zwiedzających, które udzieliły się także naszym uczniom i ich opiekunom. Wróciliśmy pełni wrażeń i nowej wiedzy z zakresu motoryzacji.

        

       Tomasz Ignatowicz

      • II miejsce w konkursie wielkanocnym dla Internatu

      •           Marzec upłynął w internacie ZSLiZ w klimacie przygotowań do Świąt wielkanocnych. Młodzież pod kierunkiem wychowawców wzięła udział w „ Konkursie na najładniejszy stroik wielkanocny”, zorganizowanym w ramach  14 Sulęcińskiego Jarmarku Koguciego. Efektem naszej wspólnej, kreatywnej  pracy  było zajęcie II miejsca i nagrody w postaci vouchera na 200 zł. Wygrana sprawiła radość  i satysfakcję z dobrze zrealizowanego zadania.

       Izabela Dąbrowska

      • Miejsko – Gminne Eliminacje Konkursu OTWP – „Młodzież Zapobiega Pożarom” - 19.03.2024 r.

      • W dniu 19.03.2024 roku, o godz. 09.00, w Szkole Podstawowej nr 2, im Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie, odbyły się Miejsko – Gminne Eliminacje Konkursu OTWP – „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, w składzie: Jasińska Dominika, Owczarczyk Zofia, Matelski Dominik i Rajfur Marcin.
       Konkurs został przeprowadzony w trzech grupach wiekowych:
       - I  grupa - uczniowie szkół podstawowych kl. I-IV,
       - II grupa - uczniowie szkół podstawowych kl. V-VIII,
       - III grupa - uczniowie szkół ponadpodstawowych.
       Rywalizacja wśród uczniów potwierdziła, iż bardzo ważna i aktualna jest wciąż znajomość przepisów przeciwpożarowych, w tym ratownictwa i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Wszyscy uczestnicy Turnieju odpowiadali na pytania zamknięte, w teście wiedzy, z danej grupy wiekowej. Po jego zakończeniu przyszedł czas na pytania ustne. Była to nowa forma tego etapu Turnieju, ponieważ zawsze był to sposób, tylko na wyłonienie zwyciężcy w etapie dogrywki. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, ich rezultatem były zajęte miejsca na podium. 
       W wyniku ogólnej klasyfikacji Dominika Jasińska, zajęła II miejsce, a Marcin Rajfur III miejsce. Spotkamy się wspólnie z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza na Turnieju Eliminacji Powiatowych, już wkrótce. Naszej drużynie życzymy przejścia do Eliminacji Wojewódzkich i bardzo dobrej lokaty, w następnej potyczce, w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Mariusz Kulossa

      • „Życie studenckie na wyciągnięcie ręki”

      •       Dnia 7 marca 2024r po raz kolejny uczniowie klas programowo najwyższych sulęcińskiego Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych gościli w ramach Dni Otwartych na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. To niepowtarzalna okazja, aby przeżyć w wyjątkowy sposób pobyt na uczelni wyższej. Jak zwykle organizatorzy nie zawiedli.   
              Podczas rozmów z pracownikami i studentami uczniowie 5 klas Technikum i 4 LO mieli możliwość uzyskania informacji na temat rekrutacji i innych ważnych aspektów dotyczących studiowania na uczelni wyższej. W tym roku zwiedziliśmy wydział architektury i wydział technologii żywności i żywienia człowieka. Byliśmy pod wielkim wrażeniem różnorodnych atrakcyjnych form zajęć i nowocześnie wyposażonych laboratoriów. Ciekawym elementem wyjazdu okazały się pokazy na architekturze, między innymi: pokaz malarstwa w przestronnym atelier artystycznym, pokaz rzeźby, pokaz możliwości skanera laserowego, spacer po wirtualnym zaprojektowanym budynku w goglach VR i pokaz możliwości drukarek 3D. Z kolei na wydziale technologii żywności uczestniczyliśmy w wykładzie na temat możliwości spożywania jadalnych robaczków w różnej postaci, jak również mieliśmy okazję obejrzeć produkcję wyrobów mleczarskich, a potem spróbować wyprodukowane  lody, twaróg, masło o różnych smakach czy kefir. Zobaczyliśmy inny świat, inne możliwości dalszej edukacji. Mamy nadzieję, że w przyszłości to my będziemy studentami, którzy pokażą młodszym pokoleniom życie na studiach i prawdziwe studiowanie.


       OLIWIA CHUDECKA
       PAWEŁ BRONIEK

      • A może praca i kariera w wojsku ?

      •          12.03 2024 r.  uczniowie Zespołu szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie w ramach doradztwa zawodowego uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami służb wojskowych w naszym kraju. Pierwsze dotyczyło rekrutacji do szkół i wyższych uczelni o profilu wojskowym.  Pod kierunkiem por. Przemysława Walczaka szefa Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej swoje uczelnie prezentowali i zachęcali do kontynuowania nauki po maturze obecni studenci: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Perspektywy kariery, licznych bonusów, udogodnień, kwaterunkowego i finansowego zabezpieczenia już podczas studiów,  a także przeżycie wspaniałej przygody zachęcają do rozważenia kontynuowania nauki i związania swojego życia zawodowego ze służbą wojskową.

               Podczas kolejnego spotkania prezentowali się  i  zachęcali do wstąpienia w swoje szeregi funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Tegorocznym maturzyści mogli poznać  zadania, specyfikę i charakter służby, wymogi dotyczące rekrutacji. Ci,  którzy zdecydują się zasilić szeregi Straży Granicznej, będą mogli spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi, jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, kontrolerzy ruchu granicznego, pirotechnicy czy przewodnicy psów służbowych. Ciekawa praca, różnorodne perspektywy kariery, dobre warunki finansowe. Rozważamy, dostosowujemy do własnych potrzeb i możliwości, a tych jest wiele, o czym mogli przekonać się uczestnicy spotkań.

        

       Karina Rogowska

      • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      •        W piątek 1 marca 2024 r. reprezentacja uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie uczestniczyła w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Udział w biegu był formą włączenia się społeczności szkolnej w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą Biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP – tzw. Żołnierzom Wyklętym. Tegorocznymi Bohaterami Biegu byli: Alicja Wnorowska, Irena Szajowska, Witold Pilecki oraz Tadeusz Płużański.

                Na terenie nowego obiektu sportowego uczniowie zmierzyli się z symbolicznym dystansem 1963m, który upamiętnia rok śmierci ostatniego, poległego w walce, Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Najlepsi biegacze otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy. Kolejny bieg już za rok.

            Cześć i chwała Bohaterom!

       Grzegorz Olszowski

      • Międzyklasowy turniej piłki koszykowej 2024r.

      •       Po wielu rozegranych meczach, zakończyliśmy międzyklasowy turniej piłki koszykowej o Mistrzostwo Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie. W rozgrywkach wzięło udział 15 zespołów (reprezentacje wybranych klas). Po meczach finałowych w kategorii dziewcząt i chłopców, rozdano pamiątkowe dyplomy i przechodnie puchary. Puchary i dyplomy wręczył dyrektor szkoły, Zbigniew Gruca. W klasyfikacji dziewcząt pierwsze miejsce zajęła II klasa technikum logistycznego, a drugie III klasa liceum ogólnokształcącego. Natomiast w klasyfikacji chłopców pierwsze miejsce, po raz drugi, zajęła reprezentacja klasy 3A branżowej szkoły I stopnia, drugie miejsce IV klasa technikum w zawodzie technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych, a trzecie III klasa technikum w zawodzie technik mechatronik i technik logistyk.

             Zabawa była wyśmienita, a sportowa walka o tytuł najlepszej drużyny – niesłychanie zażarta. Jednak wszystko przebiegało zgodnie z zasadami fair play. Gratulujemy. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za piękne puchary dla zwycięskich drużyn. Kolejny turniej za rok.

       Grzegorz Olszowski

      • Szkolne Eliminacje Konkursu OTWP - Młodzież Zapobiega Pożarom - 05.03.2024 r.

      • W dniu 05.03.2024 roku, o godz. 13.05, w sali nr 22, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ZSLiZ w Sulęcinie, odbyły się Szkolne Eliminacje Konkursu OTWP – „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których uczestniczyło 14 osób.

       Konkurs został przeprowadzony w formie Testu Wiedzy, zgodnie z tematyką znajomości przepisów przeciwpożarowych, ratownictwa i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Uczestnicy odpowiadali na 32 pytania zamknięte. Coroczna edycja Turnieju jest adresowana do wszystkich młodych ludzi zainteresowanych bezpieczeństwem i ochroną przeciwpożarową (nie tylko członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych).

       Turnieje wiedzy pożarniczej wyposażają młodzież w teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, a także przyczynią się do popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Ponadto młodzież ma możliwość poznania historii, kultury i tradycji danego regionu, bierze udział w zajęciach edukacyjnych na temat bezpieczeństwa, ratowania życia, ekologii, ochrony środowiska i zmian klimatycznych.

       W wyniku zgromadzonych punktów, kolejne miejsca zajęli: I miejsce Marcin Rajfur, II miejsce (egzekwo) Dominika Jasińska i Dominik Matelski, III miejsce (egzekwo) Zofia Owczarczyk i Karolina Sobieraj. Gratulujemy.

       Mariusz Kulossa

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49
    69-200 Sulęcin
    Poland
   • 95 755 24 75
   • Internat Szkoły
    ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin
    tel. 95 755 29 41
 • Galeria zdjęć

   brak danych