• W Branżowej Szkole I Stopnia

• Elektryk

• 26.03.2021 20:35
        • Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa 3 lata, a kształcenie zawodowe odbywa się w zakresie jednej kwalifikacji. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu, absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, a także  otrzyma wykształcenie zasadnicze branżowe.

Czym będziesz się zajmował?
          Elektryk jest specjalistą w dziedzinie instalacji elektrycznych, napędu i sprzętu elektrycznego. Zawód elektryka obejmuje wiedzę oraz umiejętności z zakresu budowy maszyn i urządzeń elektrycznych, energetyki i bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych. Elektrycy posługują się schematami i planami elektrycznymi, analizują pracę urządzeń i instalacji elektrycznych i na ich podstawie budują oraz naprawiają je.
        • Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych.

Absolwent kończący szkołę w zawodzie elektryk:

- potrafi obsługiwać maszyny i urządzenia elektryczne,
          - wykonuje naprawy elektryczne, układy sterowania maszyn, instalacje elektryczne, układy energetyczne.

Elektryk może znaleźć zatrudnienie:

- w branży budowlanej, przy budowie instalacji elektrycznej,
          - w zakładach wytwarzających sprzęt elektryczny,
          - przy utrzymaniu sieci elektroenergetycznych,
          - w zakładach produkcyjnych korzystających ze sprzętu elektrycznego i instalacji elektrycznych,
          - w zakładach serwisujących sprzęt elektryczny.

Jaka może być twoja droga rozwoju?

Po ukończeniu szkoły możesz podjąć naukę w szkole branżowej II stopnia, aby zdobyć wykształcenie średnie, zdać maturę i uzyskać dyplom technika elektryka. Po maturze możesz kontynuować naukę na studiach wyższych w dowolnym kierunku.