• Zagrożenie zakażenia koronawirusem

      • 6 sposobów dla rodziców, jak wspierać dzieci podczas epidemii koronawirusa

        05.05.2020 00:56
        .

        UNICEF rozmawiał z dr Lisą Damour, doświadczoną psycholog dla młodzieży, felietonistką „New York Times” i matką dwóch córek, o tym jak stworzyć poczucie normalności w domu w czasach epidemii COVID-19.

        Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek. Oto 6 wskazówek, jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie.

        1. Bądź spokojny
        Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu.

        2. Trzymaj się rutyny
        Dzieci potrzebują rutyny. Kropka. My, dorośli, musimy bardzo szybko opracować zupełnie nowy plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach, mówi dr Damour. Zdecydowanie polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Musimy zastanowić się, co dla nas jest ważne i zbudować strukturę, która to odzwierciedla. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu, a kiedy mogą się bawić. Dr Damour sugeruje, aby dzieci w wieku 10-11 lat lub starsze zaangażować w przygotowanie planu dnia. Wtedy dajemy im możliwość zastanowienia się nad czynnościami, które chciałyby wykonywać, a następnie pracujemy wspólnie nad ostatecznym kształtem harmonogramu. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków (szkolnych i domowych), a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku niektórych rodzin robienie planu na początku każdego dnia będzie najlepsze dla dzieci. Inne rodziny mogą uznać, że dobrze będzie zacząć dzień nieco później po spaniu i wspólnym śniadaniu. W przypadku rodziców, którzy nie są w stanie nadzorować swoich pociech w ciągu dnia, najlepiej porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.3

        3. Pozwól dziecku odczuwać emocje
        Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Dr Damour radzi, aby po prostu pozwolić dzieciom na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla nastolatka to poważne problemy. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich smutku i złości z powodu strat, które opłakują. Jeśli masz wątpliwości jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.

        4. Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci
        W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Nie wystarczy podać dziecku faktów, ponieważ - jeśli uznało za prawdę coś co usłyszało wcześniej i połączy to z nowymi informacjami od Ciebie - może dojść do nieporozumienia. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami, radzi dr Damour. Jeśli dzieci mają pytania, na które nie znasz odpowiedzi, możecie wspólnie odwiedzić strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji takich jak UNICEF czy Światowa Organizacja Zdrowia.

        5. Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu
        W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Co kilka dni możecie spędzać wieczór na wspólnej zabawie lub gotować razem posiłki. Nastoletniemu dziecku daj trochę swobody, jeśli chodzi o czas spędzony w telefonie i na mediach społecznościowych. Dostęp ten jednak nie powinien być nieograniczony. Zapytaj swojego nastolatka, jak możecie sobie z tym poradzić? Niech zaproponuje harmonogram korzystania z telefonu i wspólnie zastanówcie się nad planem dnia, radzi dr Damour.

        6. Kontroluj swoje zachowanie
        To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne, żebyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Może to oznaczać powstrzymywanie emocji, co dla wielu okaże się bardzo trudne. Pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Tę sytuację możemy porównać do jazdy samochodem, gdzie dzieci to pasażerowie, a my prowadzimy auto. Nawet, jeśli odczuwamy niepokój, nie możemy pozwolić, aby udzielił się on najmłodszym, dodaje dr Lisa Damour.

        Przygotowała
        Karolina Ignatowicz
        pedagog szkolny

      • Informacja dla Rodziców, Uczniów, Słuchaczy

        05.05.2020 00:54
        .

        Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie informuje, że w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych nauczyciele/wychowawcy wykonują swoje obowiązki zdalnie dla potrzeb wspierania uczniów w ich domowej edukacji oraz cyklicznie kontaktują się z młodzieżą przy wykorzystaniu mediów elektronicznych. Kadra pedagogiczna nadal pozostaje w pełnej gotowości do pracy, poprzez: przekazywanie uczniom / słuchaczom materiałów do samodzielnej pracy w domu, m. in.: z przedmiotów ogólnokształcących, w tym przedmiotów maturalnych: zadań, ćwiczeń edukacyjnych, filmów, informatorów, arkuszy; z przedmiotów zawodowych, w tym przedmiotów objętych egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie: zadań, ćwiczeń, testów, arkuszy egzaminacyjnych; zakładanie klasowych e-maili, korespondowanie z rodzicami poprzez Librusa lub telefonicznie; przeprowadzenie próby komunikacji on – line z uczniami/ słuchaczami, szczególnie z języka polskiego, z matematyki, z języka angielskiego oraz z języka niemieckiego; prowadzenie nauki drogą elektroniczną (e-larningowo z wykorzystaniem komunikatora WhatsApp.); wykorzystywanie dziennika elektronicznego, strony internetowej szkoły, poczty ektronicznej, telefonów komórkowych, mediów społecznościowych, materiałów edukacyjnych polecanych na platformach, stronach i serwisach internetowych, typu: Epodreczniki.pl, Portal wiedzy dla nauczycieli, strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”, Portal lektury.gov.pl, Strona Centrum Nauki Kopernik, Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia, Strona Krajowego Biura Programu eTwinning, Serwis Ninateka, Serwis Muzykoteka Szkolna, Biblioteka Cyfrowa Polona, Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji, Serwis Telewizji Polskiej, Serwis Polskie Radio Dzieciom.
        Jednocześnie informuję, że w szkole nieustannie trwają prace nad usprawnieniem  organizacji kształcenia wykorzystującego metody i techniki kształcenia na odległość.

        Dyrektor Szkoły
        Grażyna Sobieraj

      • Komunikat Dyrektora Szkoły

        05.05.2020 00:51
        Szanowni Państwo!
        W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2, w trosce o zdrowie Państwa oraz pracowników szkoły, POCZĄWSZY OD DNIA 16.03.2020 r. (poniedziałek) DO ODWOŁANIA WSTRZYMUJE SIĘ MOŻLIWOŚĆ OSOBISTEGO ZAŁATWIANIA SPRAW W ZESPOLE SZKKÓŁ LICEALNYCH I ZAWODOWYCH IM. UNII EUROPEJSKIEJ W SULĘCINIE.


        Proszę o załatwianie spraw wyłącznie w  formie korespondencji  tradycyjnej  lub  elektronicznej.
        W przypadku korespondencji tradycyjnej proszę kierować ją na adres: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, ul. Witosa 49, 69 – 200 Sulęcin.
        W przypadku formy elektronicznej korespondencję proszę kierować na e – maila: szkol@hoga.pl  
        Dziękuję za wyrozumiałość. O wszelkich zmianach będziemy informowali za pośrednictwem strony internetowej www.zsliz-sulecin.edu.pl

        Grażyna Sobieraj
        Dyrektor Szkoły

      • Informacja Dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie

        05.05.2020 00:51

        W związku z informacją Rządu z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie zawieszenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych od dnia 12 marca 2020 r. do 25 marca 2020 r. informuję uczniów, słuchaczy, rodziców, nauczycieli, że w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

        W tym okresie nauczyciele pozostają w gotowości do pracy.
        Ponadto apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki, które mają istotny wpływ na ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem, jak też o śledzenie na bieżąco komunikatów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.

        Dyrektor Szkoły
        Grażyna Sobieraj

      • Informacja dla rodzica/ucznia w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem

        05.05.2020 01:09

        W ramach profilaktyki i ochrony zdrowia prosimy o zapoznanie się i stosowanie zalecanych działań.  Poniżej udostępniamy Państwu procedury i instrukcje postępowania rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo  Zdrowia, Krajowe i Światowe Organizacje Zdrowia


        Instrukcja postępowania dla osób, które podejrzewają, że mogą być zarażone koronawirusem.

        Kto może być zagrożony koronawirusem SARS-CoV-2?

        Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarze, na którym występuje koronawirus, np. Chiny czy Północne Włochy (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria) i:
        1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

        • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
        • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

        2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
        a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
        b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

        • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
        • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

        3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2: bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

        WAŻNE: Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zalecił: Z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie powinniśmy się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u. (...) Jeśli

        ktoś czuje się źle i ma poczucie, że wymaga interwencji lekarskiej, powinien się znaleźć w oddziale zakaźnym, wzywając zespół ratownictwa medycznego, który zawiezie go do tego oddziału. Ta osoba nie powinna korzystać z transportu publicznego. W oddziale będzie decyzja lekarska, co dalej robić, czy trzeba pobierać badania.

        PRZYPOMINAMY:

        Często myj ręce
        Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
        Dlaczego?
        Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
        Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
        Dlaczego?
        Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

        Zachowaj bezpieczną odległość
        Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
        Dlaczego?
        Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

        Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
        Dlaczego?
        Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

        Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
        Dlaczego?
        Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

        Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin,

        pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

        Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

        Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
        Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2.
        Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).

        Używaj  maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

        Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ocenia, iż ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 dla obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii przebywających w Europie jest obecnie niskie.
        Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem www.gis.gov.pl, m.in. "Komunikat dla podróżujących", "Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)" oraz "Zasady postępowania w PODRÓŻY LOTNICZEJ oraz w portach lotniczych w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2)". Zachęcamy również do odwiedzania strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Facebooku, gdzie zamieszczane są najnowsze informacje.

        Zachęcamy również do zapoznania się z filmem informacyjnym przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia:

        << zobacz film informacyjny >>

      • Kontakt

        • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
        • 95 755 24 75
        • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
        • 95 755 24 75
        • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
    • Galeria zdjęć

        brak danych