• Aktualności

      • Czereśniowy „Tradycyjny sad” w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie

      • Mamy to! Jako jedna z trzech szkół ponadpodstawowych w naszym województwie wywalczyliśmy grant na stworzenie czereśniowego sadu na terenie naszej szkoły. Pierwszy etap ogólnopolskiego projektu ekologicznego „Tradycyjny sad”, którego organizatorem jest  Fundacja Banku Ochrony Środowiska obejmował zbudowanie zespołu, zdobywanie wiedzy na temat sadownictwa, zaplanowanie sadu oraz promocję przedsięwzięcia. 
       Wraz z powrotem do szkoły przystąpiliśmy pod okiem koordynatora projektu – Pani Małgorzaty Białas do realizacji głównego celu, czyli założenia mini sadu. Sadzenie drzewek było prawdziwą przyjemnością - ważną lekcją, ale również okazją do integracji uczniów po tak długim czasie nauki zdalnej. Oprócz drzew owocowych, nasze oczy będą cieszyły także łąki kwietne, niosące poza walorem dekoracyjnym cały szereg korzyści dla środowiska. 


       Laura Iwaniak
       Martyna Wysocka

       ucz. kl. II LO w/bp/pp

      • Sztuka mięsa – walczymy o finał

      • W dniu 15 czerwca 2021r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbył się pierwszy etap konkursu kulinarnego  pod nazwą „ Sztuka mięsa”. Przystąpiło do niego 16 szkół z całej Polski. Nasza szkoła jako jedyna reprezentowała   województwo  lubuskie.  Uczniowie klas drugich technikum   w zawodzie technik żywienia  i usług gastronomicznych podczas zajęć w formie e-learningowej, łącząc się zdalnie ze studiem w Warszawie mieli możliwość   zaprezentowania  swoich  umiejętności kulinarnych słynnemu szefowi kuchni, panu Łukaszowi Konikowi. W naszym menu konkursowym znalazły się jako przystawka -  ravioli z mięsem wieprzowym i kapustą kiszoną z consomme 
       z cebuli,  jako danie główne -  polędwiczka wieprzowa, puree z selera   i gruszki  oraz fondanty ziemniaczane z rozmarynem. Przyszli adepci sztuki kulinarnej z wielkim zaangażowaniem,  wykorzystując nowatorskie metody pracowali, by końcowy efekt zachwycił jury w studio w Warszawie, które przyznało, że wysoko podnieśliśmy poprzeczkę. Ale to nie koniec. Walczymy o kolejny etap. 
        Całe wydarzenie można śledzić na Facebooku oraz Instagramie na stronie „Sztuka mięsa”. Tam również pod relacją konkursową naszej szkoły przez tydzień  zbieramy jak największą ilość polubień i komentarzy. Trzy szkoły z  ich największą liczbą dostaną się  do finału konkursu, który odbędzie się we wrześniu tego roku  w Warszawie.  Będzie to dla nas ogromna radość i jeszcze większy sukces, gdy nasi uczniowie będą mogli tam pojechać i pokazać swoje mistrzostwo.

       Nauczyciel przedmiotów zawodowych
       Beata Janicka

      • Rekrutacja 2021 – Dołącz do Nas

      • Trwa rekrutacja uczniów do Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, jednej z największych, najlepiej wyposażonej  szkoły ponadpodstawowej w powiecie sulęcińskim i regionie, której szeroka oferta edukacyjna jest z każdym rokiem uzupełniana o nowe przyszłościowe kierunki kształcenia na poziomie Technikum, Szkoły Branżowej I i II Stopnia, Liceum Ogólnokształcącego, Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, pozwalających na zdobycie wykształcenia i atrakcyjnego zawodu, zgodnie z potrzebami lokalnego, krajowego i międzynarodowego rynku pracy. Szkoła również w tym roku cieszy się zainteresowaniem potencjalnych uczniów. 10 czerwca 2021 roku część z nich licznie przybyła na testy  sprawnościowe kandydatów do klas oddziałów przygotowania wojskowego do klas technikum w zawodzie technik logistyk, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik, a także do klas liceum ogólnokształcącego. Zainteresowanie było ogromne, bo są to zawody dające wielkie perspektywy rozwoju i kariery.

       W ofercie szkoły jest także wiele innych kierunków kształcenia jak choćby cieszący się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów technik żywienia i usług  gastronomicznych, technik informatyk, technik budownictwa, czy technik hotelarstwa. Nie słabnie także zainteresowanie przyszłych licealistów zainteresowanych pedagogiką i psychologią oraz służbami mundurowymi. Rynek pracy poszukuje i świetnie wynagradza absolwentów szkoły branżowej I stopnia. Podobnie jak uczniowie technikum, zawód zdobywają oni w naszej szkole w nowo powstałych i zmodernizowanych warsztatach szkolnych, wyposażonych w sprzęt najnowszej generacji. To wszystko składa się na sukcesy uczniów w egzaminach zewnętrznych, potwierdzonych zdobytymi kwalifikacjami zdanymi egzaminami i uzyskanymi certyfikatami.

       Także obecni uczniowie chwalą sobie szkołę, za życzliwą atmosferę, wsparcie ze strony kadry pedagogicznej, możliwości wszechstronnego  rozwoju w wielu obszarach, w ramach atrakcyjnych dodatkowych zajęć, kursów, wycieczek, kół zainteresowań, projektów itd. Dla osób niezdecydowanych proponujemy rozmowę z doradcą zawodowym, który pomoże kandydatom określić predyspozycje i zaproponuje indywidualną ścieżkę kariery zawodowej. Zapraszamy do  odwiedzenia szkoły, do zostania jej uczniem.

       Jeśli jesteś ciekawy świata, gotowy do nowych wyzwań, chcesz się rozwijać w świetnych warunkach, myślisz o usamodzielnieniu się i niezależności finansowej - Dołącz do Nas!

       Karina Rogowska

       doradca zawodowy

      • Dbamy o swoje zdrowie – „ARS czyli jak dbać o miłość”

      • Podobnie jak w poprzednich latach Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie realizował program profilaktyczny „ARS – czyli jak dbać o miłość”, organizowany we współpracy  z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Sulęcinie. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, gdzie w naszych działaniach  profilaktycznych nie skupiamy się tylko na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale także na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne takie jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo. Podczas zajęć poruszaliśmy tematy dotyczące niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

       31 maja 2021 r. w ramach tygodnia walki z rakiem, który jest częścią programu ARS, zorganizowaliśmy akcję „Dzień bez papierosa”. Obchodziliśmy go pod hasłem „Jabłko zamiast papierosa”. Tego dnia uczniowie częstowali się w szkole owocami i zdobywali  wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Pamiętajmy, że nasza mądrość powinna wyrażać się szczególną  troską o miłość, a tym samym dbanie o nią w różnych wymiarach. Tylko odpowiedzialne podejście oraz świadomość zagrożeń jest gwarancja na zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe życie !!!

       Pedagog szkolny

       Karolina Ignatowicz

      • Dzień Dziecka niespodzianką

      • Po trudach zdalnego nauczania młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie ogromnie cieszą się z powrotu do szkoły, za którą bardzo tęsknili. Szczególnie miłym dniem okazał się 1 czerwca kiedy uczniowie dowiedzieli się, że  tego dnia czeka ich miła niespodzianka - wspólne świętowanie Dnia Dziecka. Atrakcji nie zabrakło. Muzyka na żywo, zapach grillowanych potraw, stanowiska do gier sportowych i dyrektor szkoły pani Grażyna Sobieraj kierująca w stronę uczniów słowa wsparcia, ale przede wszystkim serdeczne życzenia z okazji Ich święta.

       W przygotowanie  spotkania włączył się Samorząd Uczniowski oraz uczniowie i nauczyciele zawodu klas gastronomicznych, którzy jak zwykle nie zawiedli i przygotowali pyszny poczęstunek. Organizatorzy usłyszeli od młodzieży gorące podziękowania i pochwały. Wspólne śpiewy, tańce, sportowe rozgrywki i biesiadowanie okazały się nie tylko radosnym świętowaniem Dnia Dziecka, ale doskonałą okazją do integracji, zabawy, rozmów, których tak bardzo nam ostatnio brakowało.

       Karina Rogowska

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
    • szkol@hoga.pl
    • 95 755 24 75
    • ul. W. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
  • Galeria zdjęć

    brak danych