• Narodowe Czytanie

• 9.09.2023 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, wzięliśmy udział w kolejnej odsłonie Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji było „Nad Niemnemautorstwa Elizy Orzeszkowej. Zorganizowaliśmy je na świeżo zmodernizowanym boisku szkolnym, wspólnie czytając na zielonej murawie w promieniach wrześniowego słońca, pamiętając o tym jak ważna w dziele pisarki była przyroda. Czytali uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły.

Opublikowana w 1888 roku powieść „Nad Niemnem” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł w dorobku pisarki.

Powieść znana jest przede wszystkim ze względu na swoje barwne opisy, wyraziste postacie oraz odniesienia do historii narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzono w 2023 roku.

• Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2023/2024

• Czas wypoczynku i wakacyjnej beztroski dobiegł końca. 4 września 2023 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, pan Zbigniew Gruca  przywitał przybyłych Gości, Grono Pedagogiczne, Uczniów i ich Rodziców.

Szczególnie ciepło i serdecznie  zwrócił się  do  licznych pierwszoklasistów, którzy w 4 klasach technikum i 4 szkoły branżowej I stopnia, będą kształcić się w naszej szkole w 20 zawodach, które są poszukiwane i cenione na rynku pracy.

Życzenia pomyślności i gratulacje popłynęły także ze strony naszych Gości. Na Inauguracji gościliśmy pana Tomasza Jaskułę – starostę sulęcińskiego, starszego wizytatora Oddziału Kuratorium w Sulęcinie, panią Iwonę Grucę oraz przewodniczącą Rady Rodziców, panią Barbarę Nowacką.

Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie przed sztandarem szkoły, zapewniając, że będą godnie ją reprezentować,  postępować zgodnie z prawem i w pełni korzystać ze zdobytej wiedzy.

Początek roku szkolnego to także okazja do gratulacji z okazji nadania aktów stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego, które otrzymali: pani Karolina Ignatowicz, pan Grzegorz Olszowski i pan Krzysztof Staats. Z kolei nauczycielami mianowanymi zostały: pani Anna Ślusarczyk, pani Beata Janicka, pani Joanna Suchecka i pani Natalia Urbanovych.

Tego dnia nie zapomnieliśmy o 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Słowami wierszy, dźwiękami muzyki i minutą ciszy uczciliśmy pamięć poległych ofiar, podkreślając jednocześnie wartość edukacji w wolnym kraju.

Wakacje, znów będą wakacje zabrzmiały na koniec słowa piosenki. Optymizmu! Czas tak szybko płynie…