• Pomagamy małej Idze

• "Masz dobre serce możesz pomóc” Pod takim hasłem została zorganizowana w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych zbiórka zakrętek, przeznaczona na leczenie małej dziewczynki Igi Czekalskiej z Boczowa, która walczy z SMA. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły udało nam się zebrać już 8 pełnych worków zakrętek. Do akcji dołączyło się  także Starostwo Sulęcińskie. Zbieramy również zużyte baterie, które wspomogą leczenie Igi. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji i zachęcamy do jej kontynuowania.

Organizator akcji

uczennica klasy 4Tps/hot

Maja Pawlus

• 103 lata niepodległej Polski

• W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie na wiele sposobów świętowaliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W dniach poprzedzających Święto, w szkole oraz internacie  zorganizowano konkursy wiedzy historycznej, prac plastycznych i prezentacje o tematyce niepodległościowej, które pozwoliły poznać i utrwalić wiele z ważnych wydarzeń i postaci z naszej trudnej historii. Uczniowie przygotowali także symboliczne biało - czerwone kotyliony, które przypinano uczniom i pracownikom przy wejściu  do szkoły.  Audycja pt. „ Wolność kocham i rozumiem” oraz pieśni o tematyce patriotyczne nadane 10 listopada przez szkolny radiowęzeł, a także wystawiony poczet sztandarowy,   pozwoliły na uczczenie pamięci Wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

• Dyniowe inspiracje

• 04.11.2021  na warsztatach gastronomicznych ZSLiZ miał miejsce szkolny konkurs kulinarny „DYNIA NA TALERZU”. To zdrowe jesienne warzywo stało się inspiracją do kreatywnych autorskich przepisów, wg których uczniowie wyczarowali zachwycające smakiem i wyglądem dania. Poziom konkursu był  wyrównany i bardzo wysoki. Jury pod przewodnictwem dyrektora szkoły, pana Zbigniewa Grucy, po burzliwych obradach, przyznało I miejsce Emilii Prugar i Gracjanowi Ostrowskiemu za zrazy drobiowe z puree z dyni i czipsami warzywnymi oraz deser dyniowy, II miejsce zajęli egzekwo: Karolina Staińska, Weronika Sosnowka, Jessika Czajkowska i Filip Piekarz, III miejsce przypadło dziewczynom: Roksanie Urbaniak i Klaudii Wesołek. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych kulinarnych sukcesów.

Beata Janicka

• Podium w finale wojewódzkim dla nas !

• Dnia 29.10. 2021 roku  młodzież  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięła udział w finałach Wojewódzkiej Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej, które odbyły się w Kostrzynie nad Odrą. Reprezentacja dziewcząt w tej dyscyplinie zdobyła podium  zajmując świetne  drugie miejsce i przywożąc do szkoły puchar  i srebrne medale.  Świetnie spisała się także reprezentacja chłopców zajmując IV miejsce. To sportowe święto stało się udziałem nie tylko rzetelnej pracy młodzieży, ale także fachowego trenera, pana Sławomira Iwasieczko. Zawodnikom i trenerowi serdecznie  gratulujemy uzyskanych wspaniałych  wyników i czekamy na kolejne trofea.

• CZŁOWIEK TO NIE TOWAR – WSPÓLNIE PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI

• W ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu uczniowie klas programowo najwyższych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Policji w Sulęcinie - starszym sierżantem, panią Klaudią Biernacką, na którym poruszono temat handlu ludźmi. Tematyka spotkania jest niezwykle ważna, gdyż młodzi ludzie, żądni świata i nowych możliwości rozwoju, mogą stanowić potencjalną ofiarę nielegalnego procederu. Z bagażem niezbędnej wiedzy jak nie stać się ofiarą śmiało mogą wyruszać w dorosłość.

PAMIĘTAJ ! Człowiek to nie towar.

Nie jest na sprzedaż

• „SKÓRA POD LUPĄ” - PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH SKÓRY

• W październikowej refleksji nad zdrowiem skupiliśmy się również na profilaktyce nowotworów skóry i najważniejszej sprawie, czyli samokontroli znamion i zmian skórnych. Młodzież uczestniczyła  w szkoleniu, dzięki któremu wie, jak rozpoznać czerniaka i inne niepożądane zmiany na skórze. Uczniowie zostali zapoznani z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz z najważniejszymi informacjami  o czerniaku i innych nowotworach złośliwych. Otrzymali ulotki z informacją gdzie i do kogo zgłosić się w niepokojących sytuacjach. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego każdego dnia o nie dbajmy.

Karolina Ignatowicz

• Październik miesiącem profilaktyki raka piersi !!!

• Młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej pod hasłem „Rak nie wybiera, TY możesz”.  Podczas szkolenia każdy z uczestników zapoznał się z najważniejszymi informacjami oraz mógł nauczyć się samobadania piersi. Uczestnicy otrzymali informatory oraz zostali wyposażeni w cenne wiadomości. Świadomi zagrożeń wiedzą, że każdego dnia należy dbać o siebie i innych poprzez obserwacje oraz częste samobadanie.

• MŁODZIEŻ WOLNA OD NARKOTYKÓW DOPALACZY

• Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych  im. Unii Europejskiej w Sulęcinie podczas dwudniowych warsztatów z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie, starszym sierżantem, panią Klaudią Biernacką skupili się na współczesnych zagrożeniach, do których bez wątpienia zaliczyć należy narkotyki i dopalacze. Nic tak nie uchroni młodego człowieka, jak wiedza. Im większa świadomość konsekwencji, tym mniejsza chęć podejmowania ryzyka.

Edukujemy, dyskutujemy i pokazujemy, że „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, ponieważ uważamy, że temat narkotyków i dopalaczy powinien być poruszany tak często, jak to tylko możliwe. Obowiązkiem nas wszystkich jest pomoc młodym ludziom w odróżnianiu dobra od zła, pomoc w oczywistym wyborze wolności od drogi uzależnienia.