• Aktualności

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone
      • Stypendia Prezesa Rady Ministrów wręczone

      • W dniu 7 grudnia 2018 r., w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów z województwa lubuskiego.Nagrodzonych zostało 107 uczniów, a wśród nich Weronika Młyńczak i Klaudia Bogdańska, uczennice Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Dyplomy wręczyli stypendystom Roman Sondej – Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty.Weronika Młyńczakkl. II T log/ek

     • Z fachową wiedzą w dorosłe życie
      • Z fachową wiedzą w dorosłe życie

      • W dniu 7.12.2018 r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się Szkolna Olimpiada Wiedzy AIDS/HIV. Wzięły w niej  udział zespoły uczniów klas pierwszych. W jury zasiadły przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sulęcinie, pani Joanna Kubicka, oraz pielęgniarka szkolna pani Ewa Cichomska. Uczniowie rozwiązywali testy, krzyżówki, a także określali stopnie ryzyka zagrożeń. W związku z wysokim poziomem wiedzy, konieczna okazała się dogrywka, która wyłoniła zwycięzców. Na najwyższym podium stanęli uczniowie klasy I Tlog/żug, którzy najlepiej poradzili sobie z rozwiązywaniem niełatwych zadań.  Drugie miejsce zajęli uczniowie klasy I a BS., a trzecie uczniowie klasy I LO. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj pogratulowała uczestnikom bogatej wiedzy, niezbędej w profilaktyce dbania o zdrowie i życie swoje i innych.  Nagrody w konkursie  ufundowane zostały  przez Koło Łowieckie „Szop” oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulęcinie, za co składamy serdeczne podziękowania.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Św. Mikołaj, Gość zawsze oczekiwany!
      • Św. Mikołaj, Gość zawsze oczekiwany!

      • Mimo braku śniegu, Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami pojawił się 6 grudnia w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj oprowadził miłych gości po kolejnych klasach, gdzie dowiedzieli się, że wszyscy, uczniowie i nauczyciele byli grzeczni, dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków i w zasadzie bardzo lubią szkołę. Do uczniów i nauczycieli popłynęły więc same pochwały  i słodkie niespodzianki.  Zaraz potem Mikołajowa Drużyna udała się do szpitala powiatowego w Sulęcinie, gdzie umiliła czas, a wręczonymi podarunkami, wywołała uśmiechy na twarzach małych pacjentów.

       Katarzyna Owsiak

       ucz. kl III Tlog/inf

      • Zawodowe umiejętności naszym atutem

      • Od października 2018 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbywały się zajęcia pozalekcyjne „Moje gotowanie” oraz „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” w ramach projektu Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Dobiegły już końca, a uczniowie podkreślają, że zdobyte wiadomości i umiejętności zawodowe są ich atutem. Na pytanie: „W jaki sposób wykorzystasz wiedzę zdobytą podczas dodatkowych zajęć pozalekcyjnych?”, uczniowie odpowiedzieli:

       „Myślę, że zajęcia „Blacharskie, pojazdów pneumatycznych” przygotowały mnie do skuteczniejszej i bardziej precyzyjnej naprawy nadwozia, dzięki pogłębieniu umiejętności spawania. Pracowałem na różnego rodzaju blachach, nauczyłem się czytać dokumenty i instrukcje, które są wskazówką do wyboru odpowiednich materiałów. Dodatkowo miałem możliwość pracy z różnymi narzędziami elektronicznymi, w tym ze szlifierką. Zajęcia były przygotowane w sposób bardzo profesjonalny, a dla mnie najważniejsze, że każdą minutę wykorzystaliśmy maksymalnie. Dzięki kursowi zdecydowałem, że w przyszłym roku zapiszę się na kurs spawacza z certyfikatem europejskim. Uważam, że dzięki zdobytym umiejętnościom podczas zajęć z panem Mariuszem Kulossa, egzamin spawacza zdam bez problemu. Zajęcia te również zachęciły mnie do ćwiczeń w domu. Bardzo cieszę się, że wziąłem udział w projekcie i w tych zajęciach, gdyż samochodów przybywa, więc nie będę musiał martwić się o znalezienie pracy po szkole, a dodatkowe umiejętności będą atutem.”

       Jan Durnoga – ucz. kl. II SB I st. w zawodzie: mechanik pojazdów samochodowych

       „Osobiście uważam, że zajęcia „Moje gotowanie”, to doskonały sposób na pogłębienie swojej wiedzy na temat gotowania. Zarówno ja, jak i inni uczestnicy warsztatów poznaliśmy techniki i możliwości łączenia smaków według własnej wyobraźni i smaku. Podczas zajęć uważnie słuchałam wszystkiego o czym mówiła pani Marzena Ćwieklińska, ale też starałam się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Tak szczerze, gotowanie to moja pasja. Nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Cieszę się, że wzięłam udział w zajęciach „Moje gotowanie”, gdyż oprócz wiedzy, świetnie też się tam bawiłam, a co ważne, wzmocniłam poczucie własnej możliwości rozszerzania wiedzy na temat przypraw, metod i technik gotowania. Mimo tego, iż jestem jeszcze dość „młodym kucharzem”, to po ukończeniu szkoły chciałabym pracować w dobrej i znanej restauracji. Myślę, że udział w tych zajęciach, a także zdobyta wiedza pozwolą spełnić mi te marzenia.”

       Nikola Danielczuk – ucz. kl. II Tżug

       Udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych to ciekawe doświadczenie, niesamowite przeżycie oraz szansa na rozwój. Uczniowie chętnie polecają ten rodzaj aktywności każdemu, kto wiąże swoją przyszłość z zawodem, w którym się kształci, gdyż może mieć to znaczny wpływ na późniejszy sukces w życiu zarówno zawodowym, jak i osobistym.

       Sylwia Rakoczy

     • Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa trafił do ZSLiZ im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a Odznaka Honorowa PCK do nauczyciela, pani Anny Sobieraj
      • Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa trafił do ZSLiZ im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a Odznaka Honorowa PCK do nauczyciela, pani Anny Sobieraj

      • 20 listopada 2018r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbył się wielki Jubileusz 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża podczas którego, honorowi krwiodawcy województwa lubuskiego otrzymali odznaczenia i wyróżnienia za swoją ofiarność. Wśród odznaczonych znalazł się nauczyciel Naszej Szkoły - opiekun Szkolnego Koła Honorowych Dawców Krwi „Dar Serca”, pani Anna Sobieraj, która uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża została wyróżniona Odznaką Honorową PCK. Dekoracji dokonał Prezes Lubuskiego Oddziału Okręgowego PCK, pan Zbigniew Martyniuk wraz z członkiem Prezydium Krajowej Rady HDK PCK, panem Janem Kowalczykiem.

       Podczas uroczystości wyróżniono także dwie szkoły z województwa lubuskiego. Jedną z nich została Nasza Szkoła - Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, która otrzymała Medal 60 – lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa na przestrzeni wielu lat.Jest to dla nas ogromne wyróżnienie na szczeblach województwa lubuskiego. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami dalej będziemy mogli czynnie wspierać Honorowe Krwiodawstwo Polskiego Czerwonego Krzyża, biorąc przykład z postawy i oddania dla ratowania zdrowia i życia z naszego lidera, pani Anny Sobieraj.

       Oliwia Brulińska

     • Szach i mat
      • Szach i mat

      • 15.11.2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w szkolnych rozgrywkach, które wyłoniły zawodników na Szachowe Mistrzostwa Powiatowe Szkół. Pomysłodawcą i organizatorem obu imprez był pan Janusz Kuśnierz, sędzia szachowy klasy państwowej. Szachy to wspaniały trening logiki, koncentracji i samodyscypliny. Uczniowie grali systemem  szwajcarskim. Po długich zmaganiach ogłoszono zwycięzców. Najlepszymi okazali się Kamil Kupisz – I , Grzegorz Pawlak - II i Kacper Pawlus - III miejsce. Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj wręczyła nagrody i dyplomy uczniom, a także podziękowała panu Januszowi Kuśnierzowi za zaangażowanie i współpracę trwającą już 17 lat.

       Anna Kowalewska

      • „Sukces egzaminacyjny w 2018 roku w 100%”

      • Znane już są nam wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie  uczniów Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, w których poradzili sobie w 100 %.W zawodzie technik pojazdów samochodowych, w kwalifikacji „Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, w kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie technik logistyk, w kwalifikacji „Zarządzanie środkami technicznymi podczas realizacji procesów transportowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie kucharz, w kwalifikacji „Sporządzanie potraw i napojów” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie cukiernik, w kwalifikacji „Produkcja wyrobów cukierniczych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało; w zawodzie wędliniarz, w kwalifikacji „Produkcja przetworów mięsnych i tłuszczowych” – przystąpiło 100 % uczniów i 100 % zdało.100 % zdawalności to przykład dobrych praktyk i sukces na wielu płaszczyznach: szkoła – uczeń – nauczyciel – rodzic – pracodawca – rynek pracy. Gratulujemy tak wysokich wyników, które świadczą o nabyciu kompetencji profesjonalnych, niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych.

       Dyrektor Szkoły

       Grażyna Sobieraj

     • Cyberprzemoc – jak się przed nią ustrzec?
      • Cyberprzemoc – jak się przed nią ustrzec?

      • 14.11.2018r. uczniowie  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie spotkali się z prawnikiem, panią Agnieszką Piętak  ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej „CIVIS SUM” w Zielonej Górze. Poruszanym tematem była cyberprzemoc, która w ostatnim czasie stała się niezwykle poważnym problemem, dotykającym często młodych ludzi. Zaprezentowany film, prezentacja i prowadzone dyskusje pogłębiły naszą wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiły na asertywne zachowania w nietypowych sytuacjach, które z pewnością czyhają na nas w dobie współczesnego świata. Poznanie i stosowanie  zasad mądrego korzystania z Internetu oraz urządzeń cyfrowych to klucz do bezpieczeństwa własnego i innych.

       Agnieszka Michalska

       ucz. kl. I LOwpp

     • 100 lat Niepodległej Ojczyzny!
      • 100 lat Niepodległej Ojczyzny!

      • 9 listopada 2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się uroczystość, podczas której świętowaliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Razem z nami świętowali  nasi goście, starosta sulęciński, pan Adam Basiński oraz przewodnicząca Rady Rodziców, pani Anna Rymsza. Nasza szkoła, podobnie jak tysiące innych szkół w kraju i za granicą wzięła udział  w Akcji "Rekord dla Niepodległej"  organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji. O godzinie 11.11.  na tle biało –czerwonej flagi, prezentowanej przez dyrekcję, nauczycieli i rodziców  odśpiewaliśmy czterozwrotkowy Hymn Polski, jako wyraz uczczenia 100. Urodzin Naszej Ojczyzny. Montaż słowno-muzyczny pt „Jak powstała niepodległa Polska” oraz pieśni patriotyczne wykonane przez szkolny zespół wokalny, przeniosły zebranych w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność i dostarczyły nie tylko wrażeń estetycznych, ale wzbudziły także refleksję nad postawami patriotycznymi. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – Nasz Kraj odzyskał suwerenność. Jak podkreśliła dyrektor szkoły pani Grażyna Sobieraj, jesteśmy z nich dumni, dziękujemy i pamiętamy o tym nie tyko dzisiaj, ale każdego dnia, bo to ich ofiara sprawiła, że możemy żyć, uczyć się, pracować w wolnym, niepodległym kraju.

       Karina Rogowska

     • Nie zapomnij o swoim zdrowiu!
      • Nie zapomnij o swoim zdrowiu!

      • 30 października 2018 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyło się spotkanie poświęcone profilaktyce raka piersi. W ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Sulęcinie pani Joanna Kubicka zapoznała uczniów z wiedzą dotyczącą najważniejszych czynników ryzyka, objawów nowotworu piersi, diagnostyce oraz profilaktyce. Młodzież obejrzała film, z którego dowiedziała się, iż wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Podczas specjalistycznego instruktarzu uczniowie mogli na fantomie nauczyć się prawidłowego samobadania piersi, by wykryć ewentualne niebezpieczeństwo.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Szkoła zyskała kolejnego partnera!
      • Szkoła zyskała kolejnego partnera!

      • 5.11.2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie została podpisana umowa patronacka pomiędzy  szkołą, a firmą Enea SA, Enea Serwis, Enea Operator.Współpraca pomiędzy stronami będzie obejmowała  wiele obszarów.  W jej ramach uczniowie i nauczyciele otrzymają wsparcie  w procesie kształcenia zawodowego w postaci: praktycznych  szkoleń i warsztatów z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi i urządzeń, doposażenia szkoły w materiały w sprzęt dydaktyczny, wsparcia w przygotowaniu programów nauczania, umożliwienia zapoznania się przez uczniów z funkcjonującymi w zakładach patrona technologiami i procesami podczas wycieczek dydaktycznych. Ustalono również, że obie strony będą prowadzić kampanie informacyjne dotyczące zasad funkcjonowania oraz celów pieczy patronackiej i działalności patrona.Sygnatariuszami umowy byli ze strony Szkoły, jej  Dyrektor, pani  Grażyna Sobieraj, oraz Wicestarosta Sulęciński, pan Tomasz Prozorowicz,  natomiast ze strony patrona, pani Joanna Kamoś, Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju Enea SA, pan Piotr Bogusławski, Wiceprezes Zarządu ds. Pracowniczych Enea Serwis, pan Andrzej Kojro Prezes Zarządu Enea Operator. Jak podkreśliła pani dyrektor Grażyna Sobieraj współpraca dyrekcji szkoły, kadry pedagogicznej i uczniów z pewnością doda nam skrzydeł, energii, otworzy nowe perspektywy rozwoju zawodowego. Umowa patronacka będzie gwarancją wysokiej jakości nauczania i dowodem fachowości naszych absolwentów.

       Karina Rogowska

     • „Ogony obcięte – Bajeczne Paździory 2018”
      • „Ogony obcięte – Bajeczne Paździory 2018”

      • Dnia 24 października 2018r. zgodnie z coroczną tradycją w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie   odbyły się „ Bajeczne Paździory”  - uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów  w poczet społeczności szkolnej.  Organizatorem imprezy byli ubiegłoroczni zwycięzcy  uczniowie klasy II Technikum w zawodzie technik logistyk i technik ekonomista   z wychowawcą panem Sławomirem Iwasieczko na czele. Tego dnia szkołą zawładnęły postaci z bajek naszego dzieciństwa, tj: „Smerfy”, „Kubuś Puchatek”, „Pszczółka Maja”, czy „Shrek”. Klasy rywalizowały ze sobą poprzez ciekawe charakteryzacje, barwne stroje, piosenki, wiersze i tańce wykonane z wielką  pasją. Oprócz pomysłów na nowatorską prezentację  jury oceniało zaprezentowane przez klasy ogony,  wiedzę o szkole,  znajomość postaci bajkowych i przebranie wychowawcy.Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj dokonała tradycyjnego obcięcia ogonów, życząc nowym uczniom samych sukcesów edukacyjnych i dużo radości w szkolnej wędrówce.Najlepszą okazała się klasa I Liceum Ogólnokształcącego z wychowawcą panią Ireną Romanowską. Słodkości i upominki dla klas były nagrodą i podziękowaniem za  wspaniałą zabawę, pomysłowość, kreatywność, inwencję twórczą.

       Weronika Młyńczak

       Magdalena Lichman

       kl. II T log/ek

     • „Bądź architektem swojego szczęścia”
      • „Bądź architektem swojego szczęścia”

      • W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie od 15.10.2018 do 19.10.2018 roku trwały obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (OTK) pod hasłem Przedsięwzięcie od 10 lat organizowane jest pod patronatem Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych RP, Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W ramach OTK w szkole zorganizowano, zgodnie z głównym celem, szereg działań na rzecz promocji i rozwoju poradnictwa zawodowego.W dniu 16.10.2018 r., uczniowie klas I wzięli udział w spotkaniu z ratownikiem medycznym, panem Arturem Kubickim. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Poznajmy ciekawy zawód – ratownik medyczny”. Podczas mini wykładu uczestnicy dowiedzieli się, co należy zrobić, by zostać ratownikiem medycznym, a także poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.W środę, 17.10.2018 roku, szkolny doradca zawodowy, pani Jadwiga Tumlewicz, przeprowadziła w klasach II warsztaty tematyczne „Dziś uczeń – jutro pracownik”.  Z kolei ramach współpracy z firmą Maszoński Logistic, 18.10.2018 roku, szkołę odwiedził jej przedstawiciel, pan Ireneusz Walus, który klasom III i IV technikum przedstawił zasady działa dużego przedsiębiorstwa ściśle związanego z transportem i logistyką.Przez cały tydzień trwania obchodów OTK, uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich talentów i kompetencji poprzez wypełnienie „Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych” oraz skonsultowanie go ze szkolnym doradcą zawodowym. Dodatkowo wychowawcy wszystkich klas podczas godziny wychowawczej przeprowadzili zajęcia pt.: ”Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy”.Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2018 była debata pt.: „Praca w Polsce, czy za granicami kraju? – wady i zalety”.Efektem wszystkich powyższych działań, jak podkreśliła pani dyrektor Grażyna Sobieraj, było uświadomienie uczniom, że przy wysokiej motywacji pracownika karierę można zrobić wszędzie. Należy tylko poświęcić dużo energii na pracę i inwestycję w siebie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż spotkania, zajęcia i warsztaty były rzeczowe i rozwijające. Dzięki nim nasi uczniowie utwierdzili się, że to oni są architektami swojego szczęścia.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • Debata „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety”
      • Debata „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety”

      • Jubileuszowa X edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Talentów pod hasłem „Bądź architektem swojego szczęścia”  była znakomitą okazją do zorganizowania dnia 19 października 2018 r. debaty uczniowskiej w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.Podczas debaty pod hasłem „Praca w Polsce czy za granicą? – wady i zalety” podkreślono prawo obywateli Unii Europejskiej do podejmowania działalności gospodarczej  i pracy w dowolnym kraju Wspólnoty. Młodzież w przytaczanych argumentach dostrzegała złożoność wielu problemów społecznych i gospodarczych związanych z podejmowaniem pracy za granicą. Przeciwnicy wyjazdów do pracy za granicę przedstawiali swój stosunek  w kwestiach m.in. formalności związanych z wyjazdem, rozłąki z rodziną, eurosieroctwa, nieuczciwych pośredników, zaś zwolennicy argumentowali swoje stanowisko wyższymi wynagrodzeniami, efektywną nauka języka obcego, lepszym system wsparcia dla rodziny.Debata okazała się wspaniałą lekcją nauki twórczego myślenia, wyrażania opinii oraz kształtowania umiejętności obrony własnych poglądów. Na zakończenie podkreślono, że doświadczenie zawodowe oraz szersze perspektywy rozwoju kariery można zdobyć zarówno w Polsce, jak i za granicą, a wyjazd w celach zarobkowych stwarza nowe możliwości, ale tylko wtedy, gdy zostanie wcześniej dokładnie przemyślany.

       Jadwiga Tamulewicz

       doradca zawodowy

     • „Biliśmy rekord w resuscytacji”
      • „Biliśmy rekord w resuscytacji”

      • 16 października 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięli udział w Akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: „Bicie rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób". Celem corocznego przedsięwzięcia było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Udział w spotkaniu był również świetną okazją do przypomnienia zasad resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie.

       Sylwia Rakoczy

       pedagog szkolny

     • „Nauczycielu jesteś mi naprawdę bliski”
      • „Nauczycielu jesteś mi naprawdę bliski”

      • 15.10.2018r. młodzież  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  zaprosiła grono pedagogiczne na   uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.  Była to  szczególna okazja, aby przypomnieć o roli tych wszystkich, którzy pełnią niezwykle ważną funkcję w życiu młodych ludzi – są przewodnikami, ujawniają pasje, odkrywają talenty, inspirują i motywują do podejmowania wyzwań, są współautorami uczniowskich sukcesów. Treść tegorocznych Obchodów pięknie wpisała się w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.W prezentacji multimedialnej uczniowie przedstawili historię oświaty w Polsce od założenia Akademii Krakowskiej przez Kazimierza Wielkiego, po czasy współczesne, podkreślając ogromną rolę wielkich postaci historycznych, pedagogów i osób  zasłużonych dla rozwoju edukacji w naszym kraju, którzy swoją postawą, czasem najwyższym poświęceniem pokazali, jak ważne jest dla nich młode pokolenie. W części artystycznej wystąpili  uczniowie i nauczyciele Szkolnego Koła Teatralnego „Bystrzaki" w przedstawieniu pt. „Jak powstał Dzień Nauczyciela”.Kwiaty złożone przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego na ręce pani dyrektor były uczniowskim  podziękowaniem skierowanym do  wszystkim nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy każdego dnia są kontynuatorami wiekowych tradycji, dbają o naszą edukację, rozwój, bezpieczeństwo. Przez cały dzień w  Ich stronę płynęły piękne życzenia, uśmiechy, kwiaty i  słodkie upominki.Dyrektor szkoły, pani Grażyna Sobieraj, podziękowała  wszystkim pracownikom  Szkoły za niezmiernie ważną, niełatwą pracę związaną z kształceniem, wychowaniem i opieką. Uczniom życzyła owocnej edukacji, młodzieńczego uśmiechu, radości i sukcesów z wzajemnej współpracy.

       Weronika Młyńczak

       ucz. kl II Tlog/ek

     • Partnerska szkolna debata
      • Partnerska szkolna debata

      • 10.10.2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyła się debata społeczna pt. „Narkotyki, dopalacze, cyberprzemoc – zagrożenia, współczesnej młodzieży”. W debacie wzięli udział uczniowie nauczyciele, zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych i policji. Ogromne znaczenie  powyższych problemów i ich wpływ na życie młodego społeczeństwa podkreślili Dyrektor Szkoły, pani Grażyna Sobieraj oraz inicjator debaty p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie mł. insp. Mirosław Kędziora.O ustawie antynarkotykowej,  wpływie związków chemicznych zawartych w dopalaczach na zdrowie, a szczególnie układ nerwowy oraz najnowocześniejszych badaniach w tej dziedzinie opowiedział podinsp. Andrzej Kulhawik – biegły dziedziny chemii LK KWP w Gorzowie Wlkp. Z kolei  nadkom. Paweł Kulinowski – ekspert Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Gorzowie Wlkp wyjaśnił czym są: Phishing, HotSpot, Streaming, Sparing, „Momo Challenge”, na czym oparte są współczesne  narzędzia hakerskie, a także o tym jak złudna jest  anonimowość w sieci. Uzależnienie od narkotyków, czy dopalaczy jest niebezpieczne, ale z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, przekonywała pani Iwona Derewlana – specjalista terapii uzależnień.  Przedstawiono również współczesne kanały komunikacyjne z Policją poprzez aplikacje „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz „Moja Komenda”.Realizacja działań profilaktyczno- wychowawczych przy wsparciu tak wielu partnerów – specjalistów, to dobry sposób na zdobycie  najnowszej wiedzy, kształtowanie właściwych postaw i zapewnienie młodzieży bezpieczeństwa.

       Karina Rogowska

     • O Chłopcach dla Chłopców
      • O Chłopcach dla Chłopców

      • W dniu 01.10.2018r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie świętowaliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował audycję pt. "Jaki miły i mądry facet", w której z przymrużeniem oka potraktowano wady i zalety płci męskiej i złożono nietuzinkowe życzenia Bohaterom tego Święta. Obok  miłych słów, uśmiechów i uścisków rozdawano także drobne upominki i słodkości, a na przerwach wszystkim grała "męska muzyka ".

       Joanna Struś

       Przewodnicząca SU

      • Najwyższe podium dla nas!

      • Dnia 27 września 2018 roku uczniowie  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im.Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięli udział w Sztafetowych  Biegach Przełajowych na szczeblu powiatowym, które odbyły się na sulęcińskim stadionie. W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych nasze zespoły zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców  zajęły I miejsce, zdobywając awans na zawody wojewódzkie.Wszystkim zawodnikom gratulujemy uzyskanych wyników a zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

       Joanna Suchecka

     • Dzień Sybiraka
      • Dzień Sybiraka

      • Delegacja uczniów wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im Unii Europejskiej w Sulęcinie brała udział w obchodach Dnia Sybiraka. Uroczystości odbyły się 18 września 2018 r. przy obelisku Sybiraków znajdującym się na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie. W obchodach brali udział Sybiracy, Kombatanci, Młodzież szkolna, mieszkańcy gminy, Władze samorządowe oraz poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Przedstawiciele organizacji, szkół i stowarzyszeń biorący udział w obchodach złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze przed obeliskiem poświęconym zesłanym i pomordowanym na „nieludzkiej ziemi”. Nasi uczniowie godnie prezentowali Sztandar Szkoły, a delegacja uczniów składając wiązankę kwiatów przed płytą pamiątkową oddała należną cześć i hołd tym wszystkim, którzy swoją niezłomną postawą, odwagą i wytrwałością dali świadectwo walki, miłości i troski o wolną Ojczyznę.

       mjr rez. Mariusz Brzozowski

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
   • szkol@hoga.pl
   • 95 755 24 75
   • ul. W. Witosa 49, 69-200 Sulęcin
 • Galeria zdjęć

  • Otwarcie warsztatów budowlanych
  • „Dualny system kształcenia zawodowego na pograniczu polsko-niemieckim w praktyce”
  • „Zapomniane przepisy w nowoczesnej odsłonie”
  • „Gwiazdy stańcie na chwilę” – Studniówka 2020
  • W oczekiwaniu na jedyne takie w roku Święta
  • Symboliczne Otwarcie Drzwi do nowego kierunku kształcenia
  • Ostatnie pożegnanie śp. Leona Szczepańskiego
  • Z dumą i klasą
  • 101 lat niepodległej Polski
  • W podziękowaniu za codzienny trud
  • Wycieczka zawodoznawcza
  • Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020
  • Rok szkolny 2018/2019 za nami…
  • Zdjęcia szkoły