• Aktualności

            • Dla lasu, dla Ludzi

            • Co można zrobić w jedną, krótką minutkę?
              Można posadzić 1000 drzew.
              Lasy Państwowe co roku sadzą około 500 000 000 drzew.
              800 mln drzew i krzewów produkują szkółki leśne. Co roku sadzonych jest coraz więcej drzew liściastych, dzięki czemu ich udział procentowy od czasu wojny zwiększył się z 13 do 23%.

              28.03.2022r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie z klas 3 technikum oraz  3  liceum ogólnokształcącego pod opieką wychowawców pani Anny Kowalewskiej i pani Karoliny Ignatowicz, włączyli się do akcji wspólnego sadzenia lasu. Jej   organizatorem było Nadleśnictwo Sulęcin. Cel akcji to posadzenie nowych drzew na powierzchni 0.5 ha w okolicach Jeziora Ostrowskiego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem posadzili ich około 1000 sztuk. Po dobrze  wykonanym zadaniu był czas na integrację i odpoczynek na łonie natury przy ognisku i kiełbaskach.
              Lasy to zielone płuca świata, które są niezbędne do życia. Aby cieszyć się nimi długo musimy o nie dbać, co z radością czynimy.

              Anna Kowalewska

            • POLICJANTEM BYĆ… - SPOTKANIA SULĘCIŃSKICH POLICJANTÓW Z MATURZYSTAMI

            • Uczniowie klas programowo najwyższych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie w ramach działań promujących zawód policjanta oraz współpracy w zakresie naboru do służby, uczestniczyli w cyklu spotkań w sulęcińskiej jednostce Policji. Starszy sierżant Klaudia Biernacka zapoznała młodzież ze specyfiką pracy policjanta, rozkładem budynku, pracą poszczególnych wydziałów, a także zasadami obowiązującymi na strzelnicy. Ewentualni kandydaci do służby spotkali się także z aspirantem Damianem Dudą, psychologiem policyjnym, który omówił kwestie związane z autoprezentacją oraz zwrócił uwagę na najczęściej popełnianie przez starających się o pracę błędy. 
              Absolwenci stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej. 
              Praca w zawodzie policjanta to szansa na ciekawą pracę, nowe wyzwania oraz możliwość kariery.

              Pedagog szkolny 
              Karolina Ignatowicz

            • Tydzień Edukacji Ekologicznej

            • Troska o wysoki poziom świadomości ekologicznej młodych ludzi to dziś bardzo ważne zadanie, które stale staramy się realizować w naszej szkole. W dniach 7-11 marca zorganizowaliśmy Tydzień Edukacji Ekologicznej, którego celem było pogłębienie wiedzy na temat gospodarki odpadami, a tym samym uwrażliwienie młodzieży na wciąż aktualne problemy ochrony środowiska. W ramach tego  przedsięwzięcia odbyły się lekcje wychowawcze, na których nie tylko przypominaliśmy jak prawidłowo segregować śmieci, ale przede wszystkim zastanawialiśmy się jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów, zachęcając do życia w stylu ZERO WASTE. Tydzień Edukacji Ekologicznej zakończyliśmy międzyklasowym konkursem wiedzy na temat gospodarki odpadami. Reprezentanci  klas wykazali się wysokim poziomem wiedzy i dużym zaangażowaniem. Zwycięskim klasom: II T inf oraz IV Tm/ps serdecznie gratulujemy. Specjalne podziękowania kierujemy w stronę Koła Łowieckiego „Szop” za ufundowanie nagród.

              Małgorzata Białas
              Karolina Ignatowicz

            • Konkurs „Tęcza” rozstrzygnięty

            • „Najlepszych i najpiękniejszych rzeczy na świecie
              nie można zobaczyć ani nawet dotknąć
              - trzeba je poczuć sercem”. 
              Hellen Keller 

              Dnia 16.03.2022 roku uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły Pana Zbigniewa Grucy nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz wyróżnienia za udział w Ogólnopolskim  Konkursie plastycznym „Tęcza” prowadzonym przy współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie”. Tematem XIX edycji konkursu było piękno otaczającego nas świata. Celem konkursu było pogłębianie wrażliwości estetycznej i przyrodniczej oraz rozwijanie wśród młodzieży talentu plastycznego i fotograficznego.
              Do udziału w konkursie zgłosiło się 20 uczniów, którzy wykonali prace plastyczne dowolną techniką, dlatego wśród zgłoszonych projektów autorskich znaleźć można było dzieła   malowane farbami na płótnie, szkice ołówkiem czy fotografie przedstawiające piękno otaczającego nas świata. Na etapie szkolnym jury konkursowe w składzie : Dyrektor szkoły Pan Zbigniew Gruca, Anna Kowalewska, Agnieszka Sobieraj wyłoniło 10 prac konkursowych, które zostały przesłane do Warszawy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy talentu, odwagi i kreatywności, z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje konkursu „Tęcza”.

              Agnieszka Sobieraj
              Anna Kowalewska

            • ELIMINACJE SZKOLNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” 2022

            • W dniu 09.03.2022 roku w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbyły się kolejne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej – „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
              W turnieju brało udział 18 uczniów z  klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartej. Pierwsze dwa miejsca uzyskali uczniowie klasy IV technikum pojazdów samochodowych (IV TPS/hot), w składzie: Maciej Dziadas i Mateusz Uruski natomiast 3 miejsce przypadło uczniom z klasy 3 TPS/hot – Michałowi Wit i Piotrowi Tatera.
              Zagadnienia poruszane w czasie Turnieju to nie tylko przyczyny i skutki powstawania pożarów, ale również inne dziedziny pożarnictwa, takie jak: wyposażenie techniczne jednostek ochrony przeciwpożarowej, normy prawne i zasady działania wszystkich elementów składających się na system ochrony przeciwpożarowej oraz historia tej ochrony   w kraju i na świecie. Podstawą sukcesu w zmaganiach turniejowych jest systematyczność startów w kolejnych edycjach i zdobywanie „doświadczenia turniejowego”, dlatego mamy nadzieję, iż kolejny sukces w eliminacjach Miejsko – Gminnych i Powiatowych będzie również dziełem naszej drużyny. Gratulujemy zwycięzcom, gratulujemy również wszystkim uczestnikom turnieju za udział  w zdrowej rywalizacji. 

              Mariusz Kulossa

            • Z najlepszymi życzeniami dla Naszych Kobiet

            • 8 marca 2022r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskie w Sulęcinie świętowaliśmy Dzień Kobiet. W jego organizację obok Dyrekcji Szkoły włączył się Samorząd Uczniowski, a także uczniowie. W klasach i na szkolnych korytarzach panowie wręczali koleżankom, sympatiom, nauczycielkom kwiaty i słodkości. Nie zabrakło pięknych życzeń i piosenek dedykowanych płci pięknej, które rozbrzmiewały podczas   szkolnych przerw. Z pięknymi podziękowaniami i najlepszymi  życzeniami zdrowia, pomyślności i samych sukcesów zwrócili się do żeńskiej części społeczności szkolnej dyrektor szkoły pan Zbigniew Gruca oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego pan Bartosz Patelski.

              Karina Rogowska

            • Debatowaliśmy o Żołnierzach Wyklętych

            • 01.03.2022r. w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie obchodziliśmy Narodowy  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
              Z tej okazji pod kierunkiem nauczycieli historii pani Kariny Rogowskiej i pana Damiana Kierzka zorganizowaliśmy debatę, której temat brzmiał „Czy żołnierze wyklęci byli bytem realnym, czy mitem?".  Dwie drużyny - opozycja i propozycja - toczyły dyskusję dotyczącą tego czy Żołnierze Wyklęci byli mitem, czy ludźmi z krwi i kości. Debata miała charakter towarzyski, a jej głównym celem było poznanie i uczczenie pamięci Polskiego Podziemia Zbrojnego. Materiały filmowe i dyskusja  na powyższy temat pozwoliły  poznać ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski. Zainteresowały i wzruszyły  nas dylematy moralne i postawy niektórych  żołnierzy. Szczególnie omówiliśmy   niezłomną postać Danuty Siedzikówny ps. "Inka", która oddała życie  za niepodległą ojczyznę, wolność jednostki, prawdę i honor. Są to wartości fundamentalne dla współczesnego demokratycznego  świata, za które zawsze warto jest walczyć, nawet za najwyższą cenę.

              Weronika Sasińska 2tinf,
              Sandra Olszak 2Lo wp/pp

            • Walentynki - święto miłości

            • 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli święto miłości. Z powodu zawieszenia nauki w szkołach nie możemy obchodzić ich wspólnie, co nie znaczy , że o Was nie  pamiętamy. Samorząd Uczniowski przygotował  piękną walentynkową wystawę, którą  tutaj prezentujemy. Za pośrednictwem szkolnej strony   przesyłamy jednocześnie specjalne życzenia samych radosnych chwil, dużo optymizmu, uśmiechu i oczywiście najpiękniejszej miłości, która jest w życiu niezwykle ważna, o czym przypomina nam Dzień św Walentego. A skąd się wziął ten popularny święty. Przypomnijmy…

              Dlaczego Św. Walenty?

              Patronem Święta Zakochanych jest Św. Walenty. Żył on w starożytnym Rzymie za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie. Św. Walenty złamał zakaz i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia. Tam poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę więziennego strażnika, a później udzielił jej ślubu. Za ten czyn cesarz skazał go na śmierć. Św. Walenty zostawił na pożegnanie list dla córki strażnika, który podpisał "Od Twojego Walentego". W taki sposób 14 luty stał się Dniem Zakochanych, a święty Walenty stał się jego patronem.

              Samorząd Uczniowski

            • Do końca świata i jeden dzień dłużej!

            • Z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie włączyli się w 30 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze i wolontariuszki ochoczo spacerowali z puszkami ulicami Sulęcina i pobliskich miejscowości. Udało nam się zebrać ponad 4000 zł. Za każdą cegiełkę na ten szczytny cel DZIĘKUJEMY!

              Małgorzata Białas

            • Targi Edukacyjno - Zawodowe „Zawodowcy na rynku pracy”

            • 02.12.2021 r. z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyła się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  kolejna edycja Powiatowych Targów Edukacyjno – Zawodowych „Zawodowcy na rynku pracy”, organizowanych w ramach projektu „Modernizacja  Kształcenia Zawodowego w Powiecie Sulęcińskim”. Uroczystego otwarcia   dokonali dyrektor szkoły, pan Zbigniew Gruca oraz komendant Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, pan Andrzej Sipiatowski.

              Celem targów była  promocja kształcenia zawodowego, edukacji, partnerstwa, instytucji rynku pracy, pracodawców. Udział w nich wzięło 18 wystawców, którzy profesjonalnie prezentowali swoje zasoby. Zwiedzający mogli poznać oferty kształcenia, doskonalenia zawodowego, lokalnego rynku pracy, porozmawiać z ekspertami, skorzystać z oferowanych  materiałów promocyjnych. Uczniowie wzięli także udział w warsztatach i spotkaniach  z zakresu doradztwa zawodowego dotyczących autoprezentacji, sposobów wyboru studiów wyższych, efektywnych sposobów poszukiwania pracy, TOP wartości oraz zagadnień  kształcenia zawodowego i rynku pracy.

              Zarówno wystawcy, jak i zwiedzający, doceniają możliwość oraz  podkreślają wagę  bezpośredniego kontaktu, który jest istotnym  czynnikiem  w nawiązaniu relacji, planowaniu ścieżki edukacyjnej i kariery zawodowej, zdobyciu wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy, potrzeb pracodawców oraz przyszłych pracowników. Harmonijny rozwój takiej współpracy, to szansa na sukces i rozwój  dla  każdej ze stron.

              Karina Rogowska

              doradca zawodowy

            • SPECJALIŚCI OD POTRAW Z KARPIA

            • Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  Emilia Prugar i Gracjan Ostrowski  pod opieką nauczyciela zawodu, pani Beaty Janickiej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym  na potrawy z karpia organizowanym przez Towarzystwo Promocji Ryb "Pan Karp”, udowadniając jednocześnie, że z tej popularnej ryby można zrobić niezwykłe dania. Zadaniem uczniów było przygotowanie autorskiej potrawy oraz  zaliczenie zadania konkursowego.Spośród 142 potraw stworzonych przez 71 drużyn kucharskich z całej Polski, nasza szkoła zajęła szóste miejsce ! Jury  zachwyciły pierożki z karpia oraz bisque z ryby.  Nasi uczniowie podkreślają, że udział w takich  konkursach to okazja do zaprezentowania swoich umiejętności, twórczej inwencji i sprawdzenie się poza szkolną kuchnią. Przepis i zdjęcie ich potrawy będzie można zobaczyć w publikacji konkursowej, która obok innych nagród trafi do uczestników Konkursu. Serdecznie gratulujemy i  czekamy na kolejne sukcesy.

              Karina Rogowska

            • Pomagamy małej Idze

            • "Masz dobre serce możesz pomóc” Pod takim hasłem została zorganizowana w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych zbiórka zakrętek, przeznaczona na leczenie małej dziewczynki Igi Czekalskiej z Boczowa, która walczy z SMA. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły udało nam się zebrać już 8 pełnych worków zakrętek. Do akcji dołączyło się  także Starostwo Sulęcińskie. Zbieramy również zużyte baterie, które wspomogą leczenie Igi. Serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji i zachęcamy do jej kontynuowania.

              Organizator akcji

              uczennica klasy 4Tps/hot

              Maja Pawlus

            • 103 lata niepodległej Polski

            • W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie na wiele sposobów świętowaliśmy 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W dniach poprzedzających Święto, w szkole oraz internacie  zorganizowano konkursy wiedzy historycznej, prac plastycznych i prezentacje o tematyce niepodległościowej, które pozwoliły poznać i utrwalić wiele z ważnych wydarzeń i postaci z naszej trudnej historii. Uczniowie przygotowali także symboliczne biało - czerwone kotyliony, które przypinano uczniom i pracownikom przy wejściu  do szkoły.  Audycja pt. „ Wolność kocham i rozumiem” oraz pieśni o tematyce patriotyczne nadane 10 listopada przez szkolny radiowęzeł, a także wystawiony poczet sztandarowy,   pozwoliły na uczczenie pamięci Wszystkich, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

               

               

            • Dyniowe inspiracje

            • 04.11.2021  na warsztatach gastronomicznych ZSLiZ miał miejsce szkolny konkurs kulinarny „DYNIA NA TALERZU”. To zdrowe jesienne warzywo stało się inspiracją do kreatywnych autorskich przepisów, wg których uczniowie wyczarowali zachwycające smakiem i wyglądem dania. Poziom konkursu był  wyrównany i bardzo wysoki. Jury pod przewodnictwem dyrektora szkoły, pana Zbigniewa Grucy, po burzliwych obradach, przyznało I miejsce Emilii Prugar i Gracjanowi Ostrowskiemu za zrazy drobiowe z puree z dyni i czipsami warzywnymi oraz deser dyniowy, II miejsce zajęli egzekwo: Karolina Staińska, Weronika Sosnowka, Jessika Czajkowska i Filip Piekarz, III miejsce przypadło dziewczynom: Roksanie Urbaniak i Klaudii Wesołek. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych kulinarnych sukcesów.

              Beata Janicka

            • Podium w finale wojewódzkim dla nas !

            • Dnia 29.10. 2021 roku  młodzież  Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie wzięła udział w finałach Wojewódzkiej Lubuskiej Olimpiady Młodzieży w piłce nożnej, które odbyły się w Kostrzynie nad Odrą. Reprezentacja dziewcząt w tej dyscyplinie zdobyła podium  zajmując świetne  drugie miejsce i przywożąc do szkoły puchar  i srebrne medale.  Świetnie spisała się także reprezentacja chłopców zajmując IV miejsce. To sportowe święto stało się udziałem nie tylko rzetelnej pracy młodzieży, ale także fachowego trenera, pana Sławomira Iwasieczko. Zawodnikom i trenerowi serdecznie  gratulujemy uzyskanych wspaniałych  wyników i czekamy na kolejne trofea.

              Karina Rogowska

            • CZŁOWIEK TO NIE TOWAR – WSPÓLNIE PRZECIWKO HANDLOWI LUDŹMI

            • W ramach obchodów Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu uczniowie klas programowo najwyższych Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Komendy Policji w Sulęcinie - starszym sierżantem, panią Klaudią Biernacką, na którym poruszono temat handlu ludźmi. Tematyka spotkania jest niezwykle ważna, gdyż młodzi ludzie, żądni świata i nowych możliwości rozwoju, mogą stanowić potencjalną ofiarę nielegalnego procederu. Z bagażem niezbędnej wiedzy jak nie stać się ofiarą śmiało mogą wyruszać w dorosłość.

              PAMIĘTAJ ! Człowiek to nie towar.

              Nie jest na sprzedaż

              Pedagog szkolny

              Karolina Ignatowicz

            • „SKÓRA POD LUPĄ” - PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH SKÓRY

            • W październikowej refleksji nad zdrowiem skupiliśmy się również na profilaktyce nowotworów skóry i najważniejszej sprawie, czyli samokontroli znamion i zmian skórnych. Młodzież uczestniczyła  w szkoleniu, dzięki któremu wie, jak rozpoznać czerniaka i inne niepożądane zmiany na skórze. Uczniowie zostali zapoznani z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz z najważniejszymi informacjami  o czerniaku i innych nowotworach złośliwych. Otrzymali ulotki z informacją gdzie i do kogo zgłosić się w niepokojących sytuacjach. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego każdego dnia o nie dbajmy.

              Pedagog szkolny

              Karolina Ignatowicz

    • Kontakt

      • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
      • 95 755 24 75
      • ul. W. Witosa 49 69-200 Sulęcin Poland
      • 95 755 24 75
      • Internat Szkoły ul. W. Witosa 30B, 69 - 200 Sulęcin tel. 95 755 29 41
  • Galeria zdjęć

      brak danych