• Nowe, cenne doświadczenia – było warto!

• 14.05.2020 00:10
        • Podczas tegorocznych wakacji uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie odbywali praktyki/staże w sieci przedsiębiorców w środowisku lokalnym. Ta forma wsparcia została szczególnie wysoko oceniona przez młodych ludzi wchodzących dopiero na ścieżkę zawodową, zwiększyła ich szansę na otrzymanie stałego zatrudnienia.

• Zdaniem uczestników projektu cel został osiągnięty, gdyż nabyli, jako przyszli pracownicy nowe, cenne doświadczenia pod względem praktycznym do wykonywania pracy w określonym zawodzie, wynikającym z konkretnego zapotrzebowania danego pracodawcy. Z bagażem nowych umiejętności i z  uśmiechem na twarzy podzielili się wrażeniami uczniowie IV klasy technikum kształcący się w zawodzie technik logistyk.
          „Swoje praktyki odbywałam w bardzo dużej firmie. Przez miesiąc pracy, nauczyłam się, że ciężka praca popłaca i przynosi oczekiwane efekty. Poznałam tajniki zawodu logistyka, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Nauczyłam się tam solidności, sumienności oraz odpowiedzialności za wykonywane zadania. Odbywany staż przyda mi się w mojej przyszłej karierze zawodowej. Gdy pojawiłam się w firmie zostałam ciepło przyjęta, atmosfera panująca tam podczas pracy była rewelacyjna. Pracownicy serdeczni i zawsze mi pomagali, gdy tego potrzebowałam. Podsumowując odbyte doświadczenie w tej firmie z miłą chęcią stwierdzam, że mogłabym tam wrócić jeszcze raz.”

Kinga Kleńk

„Na praktykach bardzo mi się podobało, bo mogłem nauczyć się wielu rzeczy między innymi jak korzystać z systemu GPS, jak odczytywać tarczki tachograficzne lub karty kierowcy i jeszcze wiele więcej, o których nie miałem pojęcia. Szef był bardzo w porządku wobec mnie.”

Dawid Wit

„Odbyty staż nauczył mnie pracy w grupie, atmosfera była bardzo miła, dzięki czemu łatwo się dogadywaliśmy. Poznałem wiele aspektów zawodowych w dużej i dobrze prosperującej firmie logistycznej.”

Adrian Tokarew

„Praktyki spełniły moje oczekiwania. Nauczyłem się być bardziej cierpliwy. Nabyłem umiejętności potrzebne do wykonywania w moim przyszłym zawodzie. Jestem teraz bardziej systematyczny i przykładam się mocniej do powierzonych mi obowiązków. Praktyki pomogły mi poznać jak wygląda praca w dużej firmie.”

Mateusz Kaczmarek

„Jestem zadowolona z odbytych praktyk. Staż pokazał mi przyszłą pracę i możliwości rozwoju. Dzięki tej praktyce zdobyłam duże doświadczenie, nauczyłam się pracy w zespole oraz wiem, że ciężka praca przynosi duże efekty. Jako logistyk mogłam zobaczyć jakie czynności wykonuje się. Teraz to pokrywa się z teorią, którą nauczyłam się w szkole. Dzięki temu nabyłam nowe umiejętności takie jak: cierpliwość, sumienność, obowiązkowość i odpowiedzialność za powierzone mi zadania.”

Klaudia Preuss

Było warto! Oprócz nowych, cennych doświadczeń po odbyciu praktyki / stażu uczeń wyposażony został w portfolio określające zdobyte umiejętności oraz rekomendacje co do dalszej ścieżki kształcenia oraz indywidualne kody dostępu do platformy, na której będzie miał dostęp do filmów instruktażowych, materiałów, testów i ćwiczeń z zakresu kreowania wizerunku ucznia na rynku pracy i etyki pracy. Gratulujemy osiągnięć.

Grażyna Sobieraj
          Magdalena Cieplak