Projekt „ Sulęcińscy Zawodowcy” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie

W grudniu zakończyła się rekrutacja na wzmożone praktyki zawodowe prowadzone u lokalnych przedsiębiorców. Szesnastu uczestników projektu „Sulęcińscy Zawodowcy” w terminie od 3 do 16 lutego weźmie udział w dodatkowych praktykach zawodowych. Do udziału w projekcie zostały zaproszone firmy z terenu powiatu sulęcińskiego współpracujące od wielu lat z naszą szkołą min: Maszoński Logistic, Hotel „Chrobry”, Zakład Przetwórstwa Mięsnego oraz Kopalnia Węgla Brunatnego „Sieniawia”.
Uczniowie samodzielnie podjęli decyzję u którego z pracodawców będą pogłębiać swoją wiedzę praktyczną. Chętnych nie brakowało, chociaż termin praktyk przypada na czas przeznaczony na słodkie leniuchowanie czyli okres ferii zimowych. „Bardzo się cieszę, że mogłem samodzielnie dokonać wyboru miejsca odbycia wzmożonych praktyk zawodowych. Początkowo miałem problem, ponieważ każda z firm bardzo prężnie się rozwija, jest to świadectwo na to, że osoby kierujące przedsiębiorstwem wiedzą jak nim dobrze pokierować i wszędzie mógłbym się wiele nauczyć nie tylko w kwestii mojego kierunku kształcenia, ale także przedsiębiorczości i nie ukrywam jest to dla mnie najważniejsze. Wiedza jaką zdobywam w murach szkoły przyda mi się na egzaminie zawodowym, ale tego ,że mogę podpatrzeć „szefa” w działaniu nie nauczy mnie żadna szkoła” – powiedział jeden z uczestników. Zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności nie są jedynymi powodami dla których młodzież zdecydowała się poświęcić swój wolny czas. „Jestem bardzo podekscytowana faktem, że mam możliwość zdobycia nowych umiejętności, poznać funkcjonowanie firmy od środka. W kwietniu kończę szkołę, w dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zdobyć pracę po ukończeniu szkoły. Odbycie praktyk u pracodawcy jest dla mnie ogromną szansą. Po pierwsze jest to coś co mogę zamieścić w CV. Niewiele osób ma możliwość podpatrzenia działalności zakładu pracy od wewnątrz. Nie ukrywam też , że jeśli sprawdzę się w tym co będę robiła, pracodawca może mnie pozytywnie zapamiętać i pewnie jego firma będzie pierwszą do której złożę swoje podanie o pracę.”- z uśmiechem stwierdza uczennica.
Wypowiedzi młodzieży potwierdzają potrzebę realizacji takich przedsięwzięć, które mają miejsce w naszej Szkole. To nie tylko zajęcia pozalekcyjne, to również cykle wykładów prowadzonych przez specjalistów. To doskonałe warunki dla rozwoju przyszłych potencjalnych pracowników na sulęcińskim rynku pracy. Zdobywanie nowych umiejętności i doświadczeń pozwoli na bycie prawdziwym „Sulęcińskim Zawodowcem”.

Asystent koordynatora projektu
Agnieszka Sobieraj