Wyjazd do faszystowskiego obozu zagłady i muzeum
Sachsenhausen – Oranienburg
w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Zwiedzanie miejsc pamięci, choć ważne, bywa też trudne. Przekonała się o tym młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, która pod opieką pani Iwony Kozioł, pani Agnieszki Czarneckiej i pani Magdy Orluk wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
Wyjazd ten mógł być zorganizowany dzięki pozyskanym środkom finansowym ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”.
Program pobytu w Sachsenhausen przebiegał pod nazwą „Odkrywać historię i zapamiętać na przyszłość”. Realizowany był pod opieką pedagogiczno – naukową pracowników Międzynarodowego Domu Spotkań „Haus Szczypiorski”. Projekt zrealizowany został w miesiącu wrześniu, na który przypada rocznica napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Młodzież, przebywając na terenie byłego obozu koncentracyjnego – symbolu faszystowskiego terroru, miała okazję zapoznania się z dziejami wspólnej historii Polski i Niemiec.
Uczniowie mieli także okazję zwiedzić miasto Oranienburg, przyjrzeć się zabytkom Berlina (Bramie Brandenburskiej, Reichstagowi – siedzibie parlamentu, Siegesäule-kolumnie zwycięstwa, Placu Poczdamskiemu).
Edukowanie przez podróżowanie jest znaną i sprawdzoną metodą, ponieważ zawsze przynosi zamierzone rezultaty. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich przedsięwzięciach, co cieszy i zachęca do organizowania nowych, dających szansę na poznawanie nieznanych miejsc.

Iwona Kozioł
Katarzyna Błońska