Dzwoni dzwonek lekcyjny, kotara się rozchyla, słychać głosy…na scenę wchodzą dwie postacie w perukach, z miotłą i wiadrem w ręku, rozmawiając zaczynają sprzątać. Przychodzą kolejne aktorki w strojach sprzątaczek, które włączają się do rozmowy. Widownia zaczyna się śmiać. Przedstawienie toczy się dalej, cztery sprzątaczki, wykonując swoje codzienne obowiązki rozmawiają o nauczycielach i emerytach. O tym jak ci pierwsi mają dobrze, a ci drudzy źle. Co chwilę słychać roześmianą widownię. Zostaje włączona muzyka, panie sprzątające rzucają miotły i tańczą, po czym znowu wracają do swoich obowiązków.
Tak wyglądała część artystyczna kabaretowego przedstawienia – niespodzianki pt. „Dzień Nauczyciela” w Dniu Edukacji Narodowej – 14 października 2014 roku, podczas Powiatowej Konferencji z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odbywającej się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.
Scenariusz dość prosty, o zabarwieniu kabaretowym sprawił dużo śmiechu i radości. Zebranych gości zaskoczył sam fakt tego, że w przedstawieniu wzięły udział nauczycielki, które tak naprawdę w humorystyczny sposób żartowały również same z siebie.
Główne role grały: pani Agnieszka Czarnecka, pani Joanna Piotrowska, pani Agnieszka Sobieraj i pani Anna Sobieraj. Role drugoplanowe zagrali uczniowie ze szkolnego Koła Teatralnego „Bystrzaki’ tj., Julia Bartoszek, Kornelia Muchowska i Przemysław Kupiecki. Wszyscy, pod czujnym okiem opiekunki koła teatralnego i jednocześnie reżysera przedstawienia pani Anny Sobieraj, znakomicie przygotowali się do występu.
To samo przedstawienie pokazano również uczniom następnego dnia. Obejrzała go niemal cała nasza szkoła. Graliśmy trzy razy. Na zakończenie każdego występu otrzymaliśmy masę braw na stojąco. Udział nauczycieli w spektaklu pokazał, że nauczyciel to nie tylko osoba, która zachęca do nauki, robi sprawdziany, zadają zadania domowe i pyta, ale również potrafi się bawić, śmiać z siebie samego i współpracować z uczniem.
Miejmy nadzieję, że to nie pierwszy i ostatni występ, w którym udział wzięli nasi nauczyciele i że będzie ich więcej.

Julia Bartoszek
Anna Sobieraj