Już niedługo wszyscy zasiądziemy do wigilijnych stołów. Przygotowania związane z tym niezwykłym dla naszej tradycji wieczorem ruszyły pełną parą. Zapewne częściej niż zwykle wertowane są strony książek kucharskich bądź przeglądane strony internetowe ze sprawdzonymi przepisami... Niebawem w każdej kuchni zapachnie świętami...
My, czyli autorki książki, jaką samodzielnie napisałyśmy i zgłosiłyśmy do konkursu „Misja – książka” chcemy się podzielić trochę innym przepisem, zdradzającym  sposób na napisanie swojej pierwszej, debiutanckiej książki. Przekonajcie się sami, że to nietrudne, a sprawić może mnóstwo frajdy. Oto przepis:

  1. Znajdź chętnych do pracy nad książką przyjaciół – wspólne pisanie to podróż w jaką warto wziąć tych, których darzycie sympatią i zaufaniem.
  2. Wejdźcie razem na skypa – to współczesne medium umożliwia wspólną twórczą pracę nawet tym, którzy mieszkają daleko od siebie.
  3. Stwórzcie grupę na Facebooku – w znacznym stopniu ułatwia kontakt, a pomysły przychodzą dosłownie w każdym momencie, stąd warto na bieżąco każdy konsultować.
  4. Wymyślcie temat przewodni książki – to nie jest takie oczywiste, bo ilu współpisarzy tyle pomysłów, więc potrzebne są kompromisy.
  5. Wybierzcie opiekuna, np. nauczyciela, który będzie w was wierzył i mobilizował do pracy – pisanie jest czasochłonne, możecie z czasem zwątpić  w sens pisania książki.
  6. W momencie kreowania bohaterów możecie zauważyć, że postacie po części przypominają was samych, ale wy też może być inspirującym tworzywem literackim!
  7. Przygotujcie się na nocne pisanie – natchnienie przychodzi o porze, w której przeciętni śpią, a artyści tworzą.
  8. Na koniec jeszcze raz przeczytajcie treść książki – najlepiej nie na świeżo, wtedy nie widzi się popełnionych błędów. Tu też pomocna będzie korekta nauczyciela (my wdzięczni jesteśmy za pomoc pani Katarzyny Błońskiej)
  9. Przygotujcie się na różne opinie – jedni będą komplementować (to miłe!) zaś inni krytykować wasze książki, stąd pozytywne komentarze niech dodają skrzydeł, krytyczne uwagi – niech będą podpowiedzią, a na złośliwe nie zwracajcie uwagi.
  10. Cieszcie się! Dokonaliście niemożliwego. Wspólnie napisaliście książkę. Tyle czasu poświęciliście na nią, duma powinna was rozpierać.

My ze swoje jesteśmy bardzo dumne – zachęcamy do przeczytania „Pomiędzy jasnością a ciemnością” i głosowania na nią – ridero.eu/pl/books/pomiędzy_swiatlem_a_ciemnoscia/

Natasza Kiewro
Weronika Kleńk
Weronika Schmidt