29 maja 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym o tematyce antynikotynowej w ramach  Dnia bez Papierosa – zainicjowanego przez Światową Organizację Zdrowia obchodzonego 31 maja, którego celem jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu.
W  scence rodzajowej o negatywnych skutkach tytoniowego nałogu przestrzegali aktorzy szkolnego koła teatralnego „Bystrzaki” pod opieką pani Anny Sobieraj. Szkolna pielęgniarka, pani Ewa Cichomska wygłosiła wykład o wpływie nikotyny na życie i zdrowie człowieka, zarówno palacza czynnego jak i biernego, podkreślając szczególne znaczenie  zachowania wstrzemięźliwości nikotynowej podczas ciąży i w obecności małych dzieci. Krótką prelekcję na powyższy temat wygłosiły również obecne na spotkaniu pracownice Powiatowej Stacji Sanitarni-Epidemiologicznej w Sulęcinie panie Joanna Kubicka i Katarzyna Grupińska, które wręczyły także nagrody w konkursie na zakładkę do książki. pt. „Wolni od używek”. Otrzymały je: Dagmara Pokorska, Kinga Pyzio, Paula Biernat, Izabela Pawlus.
Wiemy, że statystyki dotyczące nałogu nikotynowego są zatrważające. Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów  Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu".  Tytoń i jego odpady to również ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Posiadając taką  wiedzę  pamiętaamy, że wielu chorobom i konsekwencjom palenia papierosów da się zapobiec dlatego papierosom mówimy NIE.

Pedagog szkolny
Karolina Ignatowicz