7 marca 2016r. młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami  Policji polskiej i niemieckiej
Podczas odwiedzin policjantów z  Brandenburgii mogliśmy zapoznać się ze strukturą, funkcjonowaniem i specyfiką  pracy w niemieckiej policji, która zaprasza polskich absolwentów szkół średnich do kontynuowania nauki po drugiej stronie granicy. Po przejściu testów rekrutacyjnych można ukończyć 2,5 letnie kształcenie zawodowe lub 3 letnie studia w Wyższej Szkole Zawodowej w Oranienburgu i podjąć pracę w niemieckiej policji. Podczas spotkania policjantki z oddziału prewencji opowiadały nam o swoich obowiązkach i  prezentowały umundurowanie oraz sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie.
Tego dnia  w Komendzie Powiatowej Policji w Sulęcinie  spotkaliśmy się również  z Komendantem Powiatowym Policji panem Fabianem Rogala, który przedstawił nam ofertę i warunki  pracy w policji. Podczas rozmowy  z psychologiem policyjnym, dowiedzieliśmy się  m.in. na czym polega test psychologiczny tzw. Multiselect, który trzeba zdać, aby  zostać policjantem. Mogliśmy także sprawdzić swoje  umiejętności strzeleckie i   poćwiczyć na trenażerze. Spotkanie  z funkcjonariuszami Oddziału Antyterrorystycznego z KWP w Gorzowie Wlkp.,  przybliżyło nam specyfikę tej  służby.
Wielu uczniów planuje karierę w policji. Po której stronie granicy, o tym jeszcze nie  wszyscy z nas zdecydowali. Możliwości są nieograniczone, o czym przekonaliśmy się podczas tych  ciekawych „lekcji bezpieczeństwa publicznego”.

Katarzyna Cieciura
ucz. kl. II LOBP