6 grudnia to zwyczajowe mikołajki obchodzone na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Z 5-go na 6-go grudnia święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty. Zazwyczaj są to drobne podarki, słodycze lub małe zabawki. Osoby dorosłe tego dnia również obdarowują swoich bliskich.

Legenda czy historia?
Historia świętego Mikołaja sięga III w. n.e. Mówi się, że biskup z Miry swoją postawą zaskarbił sobie ludzkie serca. Legenda głosi, że święty Mikołaj rozdał cały swój majątek biednym i dlatego na znak dzielenia się z innymi 6 grudnia stał się świętem obdarowywania się prezentami. Mikołaj przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce, bo nagradza lub karze te dzieci, które przez cały rok były grzeczne lub nieposłuszne.
Ale święty Mikołaj i mikołajki to coś więcej niż legenda, bajka czy tradycja. To czas powrotu do dzieciństwa, do tego momentu w życiu, kiedy każdy chociaż przez chwilę był szczęśliwy.

Mikołaj i świat…
Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami: Santa Claus (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania) . Niezmiennie każdego roku dzieci, bez względu na kolor skóry, wyznanie czy język jakim się posługują, piszą listy do św. Mikołaja, marząc, że zostaną spełnione ich pragnienia.
Zwyczajowo…
Święty Mikołaj przynosi co roku prezenty milionom dzieci na całym świecie. Zostawia je pod poduszką, w skarpetach, bucikach specjalnie przygotowanych na mikołajki czy pod choinką. Prezenty otrzymują także dorośli, którzy w tym święcie często odnajdują skrawki swojego dzieciństwa.

Ponadczasowo…
W naszej tradycji pamięć o świętym Mikołaju jest wciąż żywa i podtrzymywana z ochotą przez kolejne pokolenia. Dzień imienin Mikołaja jest okazją do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi prezentami w tajemnicy, by sprawić sobie przyjemności. Okazuje się wtedy, że sympatyczniejsze jest dawanie niż otrzymywanie prezentów.
I do nas zawitał święty Mikołaj…
Mimo, że największą frajdę z otrzymywania prezentów mają przede wszystkim dzieci, bardzo było nam miło, że święty Mikołaj pamiętał również o nas. Sympatycznym akcentem tego dnia były odwiedziny niecodziennego gościa, który rozdawał łakocie i życzył wszystkim wesołych świąt.

Klimczak Roksana