A myśmy szli, i szli - dziesiątkowani
Przez tajgę, stepy - plątaniną dróg!
(Hymn Sybiraków)

Słowa: Marian Jonkajtis
Muzyka: Czesław Majewski


Słowa hymnu Sybiraków ponownie rozbrzmiały na sulęcińskim cmentarzu podczas kolejnej uroczystości  upamiętniającej rocznicę ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wyśpiewali je przybyli do Sulęcina z całego regionu przedstawiciele Związków i Kół Sybiraków. Ofiary tamtego wydarzenia, Polacy Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi, z  rezydencji, białych dworków i chat wywiezieni bydlęcymi wagonami na Syberię, wezwani zostali podczas Apelu Poległych, by młodzi i dorośli Polacy wolnej  i niepodległej Polski oddali im hołd.
W obchodach Dnia Sybiraka wzięła udział również młodzież Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Podczas nabożeństwa odprawionego w intencji Sybiraków obok innych stał także poczet sztandarowy naszej szkoły. Delegację młodzieży i nauczycieli stanowili uczniowie klasy 2 LO( bezpieczeństwa publicznego) z wychowawcą Wiolettą Bartniak,  2LO (przysposobienia wojskowego) z wychowawcą Katarzyną Błońską oraz major Piotr Tumiłowicz i Krzysztof Staats.
Skupienie i wzruszenie, jakie towarzyszyło każdemu podczas tej uroczystości, było świadectwem na to, że choć świadków tych tragicznych losów naszej ojczyzny z każdą rocznicą urywa, to nowe pokolenie Polaków chce pamiętać o przeszłości narodu, kultywować pomięć o jego bohaterach  i uczy się pilnie patriotyzmu, biorąc udział w żywych lekcja historii.

Katarzyna Błońska