Dnia 14 marca 2011r. uczennica klasy III LObp – Patrycja Łabuda zajęła drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w Wojewódzkim Konkursie pt: „LRPO – reporterskim okiem”, zorganizowanym przez Departament Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w Zielonej Górze. Nagrody wręczyła marszałek Elżbieta Polak, podczas VII sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.
 Uczniowie wcielili się w rolę reporterów. W swojej okolicy znaleźli inwestycje, które powstały dzięki dofinansowaniu z LRPO. Przygotowali reportaże wraz  z ilustracjami zdjęciowymi. W swoich pracach przedstawili informacje na temat projektu, a także jego wpływu na życie mieszkańców w swojej okolicy.   Większość prac cechowała zgodna  z wymaganiami forma, poprawność językowa i ta kategoria była najwyżej oceniana przez członków Jury. Kolejną kategorią, w której uczestnicy otrzymali największą liczbę punktów były ilustracje zdjęciowe, a następnie pomysł na reportaż. Prace oceniło Jury, w skład którego wchodzili dziennikarze Radia Zachód, Gazety Wyborczej i Tygodnia Lubuskiego oraz przedstawiciel Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Patrycja zajęła zaszczytne II miejsce, otrzymała cenną nagrodę (najnowszej generacji iPod 8 GB), a poniżej znajduje się jej praca i zdjęcia, dzięki którym została laureatką tego konkursu. Miłej lektury!

„Na wieczną pamiątkę pokoleniom…”

Jestem tegoroczną maturzystką, a naukę w klasie policyjnej, do której uczęszczam rozpoczęłam w roku 2007, w tym samym, w którym zaczęły pojawiać się w moim rodzinnym mieście Sulęcinie dziwne białe tablice, zapisane różnymi dziwnymi informacjami. Były „nijakie”, więc nie zwracałam na nie uwagi i chociaż codziennie obok nich przechodziłam, idąc do szkoły – nawet nie starałam się ich rozumieć, bo wtedy moje myśli były zaprzątnięte kartkówkami, testami lub czytaniem opracowań nie do końca niestety przeczytanych lektur. Jednak moja kobieca ciekawość sprawiła, że zainteresowałam się tymi skrótami i zaczęłam je rozszyfrowywać, tym bardziej, że za tymi białymi „nijakimi” tablicami, wyrastały nowe piękne budynki albo piękniały w oczach stare budynki, do których nawet już nikt nie chciał wchodzić i zawracać sobie nimi uwagę. Skróty i znaki z tablic nabrały dla mnie innego znaczenia. Już nie było to „nijakie”. Upływający czas sprawił, że miasto i okolice zaczęły wyglądać bogato, przyjaźnie dla turystów, efektownie, korzystnie i obiecująco dla mieszkańców. Wszystko to dzięki Lubuskiemu Regionalnemu Programowi Operacyjnemu, który był narzędziem dla włodarzy miasta i powiatu do ubiegania się o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w latach 2007 – 2013 w województwie lubuskim. Rozszyfrowując białe tablice, stojące skromnie przed coraz to piękniejszymi budynkami - dowiedziałam się, że jednym z celów tego programu jest stworzenie atrakcyjnych i bezpiecznych warunków życia w województwie lubuskim poprzez poprawę jakości i dostępności usług edukacyjnych i zdrowotnych oraz znoszenie dysproporcji między dynamicznymi centrami wzrostu, a terenami marginalizowanymi, w tym rozwój obszarów wiejskich. Zrozumiałam, że już nie jestem mieszkanką małego, zapomnianego miasteczka, tylko mieszkanką czarownego miejsca, gdzie można pracować w estetycznych warunkach, przyzwoicie i kulturalnie wychowywać dzieci, dostarczać im atrakcji, korzystać z nowoczesnych przedszkoli, szkół, szpitali. Moja „mała ojczyzna” została trwale dotknięta pozytywnym wpływem funduszy europejskich, a ja jestem świadomym obywatelem wspólnoty europejskiej.
 Swoją wędrówkę w poszukiwaniu efektów interwencji Unii Europejskiej rozpoczęłam od miejsca, gdzie małe dzieci zaczynają swoją edukację, a mianowicie od przedszkola. Teraz, z perspektywy czasu stwierdzam, że cały mój reportaż można łatwo podzielić na etapy dorastania człowieka pośród wszystkich dobrodziejstw, które dzięki pieniądzom unijnym zostały wyremontowane lub wybudowane na nowo i unowocześnione tak, że zapiera dech w piersiach. To najmłodsze pokolenie europejczyków korzysta np. z przedszkola w Słońsku (zdjęcie numer 1 i 2). Robiąc zdjęcie tym uśmiechniętym przedszkolakom, pomyślałam sobie, że idąc do tak kolorowego przedszkola nawet na chwilę nie pomyślą o mamie i nie zapłaczą, bo jak tu płakać, kiedy wokół jest tak pięknie, czysto  i barwnie. Przedszkole w Słońsku zostało rozbudowane i zmodernizowane na kwotę 2.410.528.21 PLN, z czego 70% to środki europejskie.
 Kiedyś, te same dzieci  będą chciały kształcić się dalej, być może w innej miejscowości i znów mamy do czynienia z kolejną wspaniałą  sprawą, a mianowicie drogą łącząca jedną miejscowość
z drugą (zdjęcie numer 3 i 4). Takich wyremontowanych dróg w Polsce zapewne jest pełno, ale ta na zdjęciu dotyczy mojej okolicy i mojej wędrówki reporterskiej. Jest to droga łącząca wieś z miastem, droga, dzięki której mieszkańcom łatwiej się żyje. Dzieci ze wsi dojadą bezpieczniej do miasta, w którym dalej dzieje się coś pożytecznego, dzięki LRPO.  Dojadą na przykład do gimnazjum w Sulęcinie, gdzie też stoi biała tablica, a na niej istotne informacje: „budowa i wyposażenie sali sportowej i doposażenie gimnazjum w Sulęcinie” na niebagatelną kwotę 6.114.326.05 PLN. Za tą białą tablicą, dostrzegam piękny budynek nowoczesnej hali sportowej, już prawie na ukończeniu (zdjęcie numer 5), ale ciekawość popycha mnie do środka i już wiem, że dzieci nie będą się nudziły, bo ktoś wpadł na pomysł, żeby oprócz wspaniale prezentującej się hali sportowej do typowych zajęć  – wybudować ściankę do ćwiczenia wspinaczki  górskiej (zdjęcie numer 6). Może któreś z nich zostanie znanym himalaistą?
Kontynuując swój reportaż odnajduję kolejną białą tablicę, o której swego czasu było bardzo głośno. To ważne miejsce w Sulęcinie dla dzieci, tutejszej młodzieży, studentów, dorosłych, a nawet dla najstarszych mieszkańców. Chodzi o Bibliotekę Pedagogiczną w Sulęcinie, która jest filią Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim (zdjęcie numer 7 i 8). Zanim została przebudowana - była ruiną, w której znajdowały się takie unikaty książkowe, niedostępne nawet
w wielkich miastach wojewódzkich. Była ruiną, która nie zachęcała do odwiedzin. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej, biblioteka została odremontowana na kwotę 1.362.645 PLN, z czego 85% to środki europejskie i już nikogo nie trzeba namawiać, żeby tam zajrzał i skorzystał z cennych zbiorów.
 Nie mniej ważnym miejscem dla mieszkańców miasta jest szpital. Nikomu źle nie życząc stwierdzam, że jeśli już ktoś trafi do szpitala w Sulęcinie to na pewno będzie „chorował w nim z przyjemnością”. Przed wyremontowanym na najwyższym poziomie budynkiem znów widzę skromną, białą tablicę, ale nie są to już dla mnie błahe, nic nie znaczące informacje. Świadomie odczytuję to, co jest tam napisane. To najwyższa kwota, jaką dostrzegłam na napotkanych tablicach. Poziom dofinansowania remontu szpitala ze środków UE to 16.785.112.00 PLN (zdjęcie numer 9 i 10).
 W ramach zadania do istniejącego budynku Szpitala Powiatowego dobudowany został pięciokondygnacyjny budynek, w którym znajdują się: blok operacyjny z 3 salami operacyjnymi, oddział chirurgiczny z pododdziałem onkologicznym, poradnie specjalistyczne, gabinety diagnostyczne i inne pomieszczenia pomocnicze. Zakupiono również tomograf komputerowy, RTG, ultrasonografy, kardiomonitory, EKG, pompy infuzyjne, defibrylatory… Przecież zdrowie i życie człowieka jest najcenniejsze i najważniejsze.
 Wszystko, co napotkałam na swojej drodze, a co było dotknięte ręką LRPO jest bezpieczne, piękne, pożyteczne, dostępne dla wszystkich bez względu na zasób portfela. Fotografując te miejsca, czułam się tak, jakbym stała na najwyższym podium.
Jestem uczennicą Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie  i mam wielkie marzenia. Po pierwsze, chciałabym, żeby przed moją szkołą też stanęła taka biała tablica i wszem i wobec oznajmiała, że: „remont tej szkoły, budowa nowoczesnej hali sportowej i świetlicy szkolnej zostały sfinansowane ze środków UE w ramach LRPO….”, bo przecież realizacja Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to przede wszystkim korzyści dla mieszkańców. Czasem marzenia się spełniają, a ja chciałabym spełnić jeszcze jedno, mianowicie, żeby w województwie lubuskim dalej był tak wysoki poziom, jeśli chodzi o zawarte umowy na dofinansowanie i żebyśmy nie mieli sobie równych, jak do tej pory. A najmłodszym dzieciakom z ulicy tłumaczę, że skrót LRPO to rozwinięcie takiego hasła: Lubimy Robić Piękne Otoczenie!
Tymczasem dalej idę szukać i odczytywać skróty, znaczki i inne informacje na skromnych, białych, stojących z boku tablicach…

Autorka reportażu i zdjęć:  Patrycja Łabuda – uczennica klasy III liceum ogólnokształcącego
o profilu wybrane zagadnienia bezpieczeństwa publicznego w Zespole Szkół Licealnych
i Zawodowych im. Unii Europejskiej  w Sulęcinie
opiekun: Agnieszka Czarnecka